NBA Günlükleri

Amar’e Stoudemire: ‘Hala All-Star seviyesinde oynayabilirim.’

5 yıl önce Amar’e Stoudemire New York Knicks için büyük bir kazançtı. 2010 yazında, LeBron ile imzalamak için uğraşan ama bunda başarılı olamayan Knicks için artık serbest piyasadaki en önemli parça Amar’e Stoudemire kalmıştı. Ve ona da 5 yıl için 99.7 milyonluk bir kontrat önermişlerdi. Amare o zamanlarda harika bir oyuncuydu ve Knicks de Doğu’daki en rekabetçi takımların arasındaydı. Hatta o sıralar ortalıkta Amar’e için MVP adayı söylentileri çıkmıştı. Ve bu söylentilerin sebebi Aralık ayında Amar’e’nin ligi domine etmesiydi.

İki ay sonra, Knicks büyük üçlü kurma hedefinde Carmelo Anthony’i takıma dahil etti. Sonraki iki sezonda Amar’e diz sakatlıkları nedeniyle 148 maçtan sadece 76’sında forma giyebildi. Stoudemire için hikaye bundan sonra biraz farklı. Knicks artık Amar’e kadroyu nasıl güçlendirir düşüncesinden çok, maaşlarda boşluk yaratabilmek için Amar’e’den nasıl kurtuluruz sorusuna yanıt aramaya başladı. Şimdi ise Amar’e Miami Heat ile yedek rolünde sözleşme imzaladı ve Amar’e  bazı kaynaklara göre yeniden All-Star seviyesinde oynayabileceğini düşünüyor:

Ama Amar’e son dört yılda sadece 200 maç oynadı ve Miami’de rolünün ne olacağını kesin olarak henüz kimse bilmiyor.

” Sadece dört yıl önce bir MVP adayıydım, yeniden All-Star seviyesinde oynayabileceğimi düşünüyorum. Eğer bunu başarırsam bu takımın tamamına olumlu etki yapacaktır. … Rolüm ne olursa olsun kabul edeceğim ve oyunumu oynayacağım.”

” Beni izlemeye devam edin, şu an neler yapabileceğimi bilmiyorum. Benim hedefim geçen seneden daha iyi oynamak. Bu vücutta gösteremediğim bir sürü özelliğim var ve bunları göstermek istiyorum.”

Açık konuşmak gerekirse, Amar’e tekrardan bir All-Star olacağını düşünmüyor, değil mi ? Bu düşünceleri daha çok o parkedeyken rakip defansın endişeleneceği bir oyuncu olacak kadar etkili oynamakla alakalı. Ve eğer Amar’e Miami ‘de oyununu ”All-Star seviyesi” denen yüksekliğe çıkarabilirse, bu Erik Spoelstra’nın ona verdiği rol içinde olacaktır ve Miami’nin bench takımı, savunması çok zor bir takım olacaktır.

Heat kadrosunda ilk 5 başlayacak uzunlar olarak Chris Bosh ve Hassan Whiteside’a sahip. Ve kenarda da uzun adam rotasyonunda Stoudemire ile birlikte Josh McRoberts, Udonis Haslem ve Chris Andersen’e sahip.

Heat, sakatlanmış veteranları takıma alarak katkı sağlayan oyunculara dönüştürme planına sahip. Bu plan Rashard Lewis’in üzerinde başarılmıştı, Danny Granger’da ise olmamıştı. Heat şimdi ise aynı planı Amar’e üzerinde deneyecek. Eğer onu istikrarlı bir bench silahı haline getirirlerse, birkaç uzun adam da Amar’e gibi skor üretebilir.

Geçen sene sıkıntılarına rağmen,Knicks forması altında 24 dakikada  %54.3 ile 12 sayı ortalaması tutturdu ve Dallas’a gönderildikten sonra daha da skorer bir role büründü. 16.5 dakika ortalamasında %58.1 ile 10.8 sayı ortalaması tutturdu. Eğer bu üretkenliği Miami’ye taşırsa ve defans olarak Miami’nin ikinci takımında olumsuz işler yapmazsa, Miami için bir başarı hikayesi olur.

Kaynak: Cbssports, Zach Harper

Çeviren: Serkan Sargın

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir