NBA Günlükleri

Andrei Kirilenko; NBA-AVRUPA-BAŞKANLIK üçgeni

2001 yılında Utah Jazz tarafından draft edilen yıldız oyuncu çok yönlü bir oyuncu olmasının yanında uzun kolları ve yaptığı blok ve top çalmalar ile öne çıkmaktadır.NBA de yakaladığı başarıyla Rusya’nın en önemli basketbolcuları arasına adını yazdıran Kirilenko oynadığı sert basketbolla ve yaptığı sıkı savunmayla NBA de kendine önemli bir yer edinmiştir.
2011-2012 yılında Rusya’ya dönen Krilenko geçirdiği 1 sezonun ardından 2012-2013 sezonu öncesi NBA dönerek Minnesota’ya 2 yıllık imza atmıştı.Minnesota da geçirilen 1 sezonun ardından serbest kalan Krilenko Brooklyn Nets’e transfer oldu.2014-2015 sezonunda ise Philadelphia 76ers la sözleşme imzaladı.
Hatırlanacağı üzerine Philadelphia 76ers’den şubat ayında ayrılarak tekrar CSKA Moskova’ya dönmüştü. CSKA Moskova ile Euroleague’de şampiyonluk yaşayamasada onun için Avrupa ve Rusya ligleri önemli tecrübe olduğunu söylemek yanlış olmaz.
34 yaşındaki yıldız basketbolcu, yaz aylarında profesyonel basketbol kariyerini sona erdirme kararı almıştı.
Moskova’da düzenlenen federasyon seçimlerine tek aday olarak giren  Kirilenko, 215 oy aldı. Sandıktan, Kirilenko’ya karşı ret oyu çıkmadı, bir oy ise  geçersiz sayıldı.
Profesyonel spor kariyerini sona erdirdikten sonra Rusya basketbolunun  bir numaralı koltuğuna seçilen Kirilenko, “Bana güvendiğiniz için hepinize  teşekkür ederim. Hep beraber Rus basketboluna kaybettiği yeri yeniden  kazandıracağımızı umut ediyorum” dedi.
Bakalım basketbolda gösterdiği başarılarını başkanlık koltuğunda gösterip Rusya basketbolunu önemli bir yerlere getirmeyi başarabilecek mi?

Oğuzhan HARPUTLU

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir