NBA Günlükleri

Büyük şutu kaçırmak

Paul Pierce’ın geçen günlerde The Players’ Tribune’da yayınlanan yazısını çevirdim. Paul Pierce kariyerindeki önemli bir anını paylaşırken genç basketbolculara da ‘The Clutch’ diye anılmak için önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Bütün salonda gergin bir hava var. Süre erirken herkes seni izliyor, şutunu atmak için ne zaman hamle yapacağını ve o şutun maçı kazanmak için yeterli olup olmayacağını düşünüyor.

Geri çekiliyorsun, en iyi şutunu atıyorsun ve … kaçıyor.

Diğer takım kutlamaya başlıyor;sen eziliyorsun.

Büyük bir şut atmanın en çekici şeyi mutluluktan uçmaktan tamamen kahrolmaya kadar geniş bir duygu çeşitliliğini tecrübe edebiliyor olmak.Büyük bir şut atmak daha iyi hissettiremez ama eğer o şut kaçıyorsa o da daha kötü hissettiremez.

Büyük şutlarda attıklarımdan çok kaçırdım.Ama zaman geçtikçe kaçırdığın şutların seni güçlendirdiğini öğreniyorsun.Büyük bir baskıyla her şutunu atışında, o şut daha da az korkunç geliyor.

Ne zaman genç bir oyuncuya bu görev verilse ve genç oyuncu şutunu kaçırsa, kendine olan özgüvenini kaybeder.Eğer şutunu sokarsan bir süperstar olursun.Eğer kaçırırsan, karakterin sorgulanır.Topun bir iki santim sağa yada sola gitmesi
‘O bir süperstar! ‘ ve ‘ O bencil bir oyuncu! ‘ cümlelerinin arasındaki farkı oluşturur.

Kariyerimde birçok başarılı büyük şut sokmamın sebeplerinden birisi, her defasında şut kaçırdığımda -Ki çok fazla şut kaçırdım-
Ne kadar canım acıyor olursa olsun kafamı her zaman dik tutmam.
Basketbol mental bir oyun.Kendime atacağım diğer şutu sokacağımı söyledim,daha da önemlisi, buna inandım.

Beni şut kaçırdıktan sonra soyunma odasında yüzümü buruşturmuş otururken göremezsiniz.Özür dilemem. Sadece özgüvenli durmaya çalışır ve etrafımdaki arkadaşlarımın ruhunu canlandırmaya çalışırım. Lider olmak eğer arkadaşların sana inanıyorsa işe yarar. Lider olarak güvenilebilmek, kazanılacak ve devam ettirilebilecek bir şeydir. Eğer kendini gözle görülür bir şekilde bırakırsan, senin tavrın soyunma odasının tüm atmosferini silecektir. Bir yenilginin savaşın tamamına yayılmasına izin veremezsin. Yenilmek kabul edilebilir bir şeydir-olur.Ama takım olarak güvenini kaybetmek en kötüsüdür.Tüm sezonu yok edebilir.

NBA arenasında bir çok şut kaçırdım.Bunların içinden bir tanesi aklımda diğerlerinden öne çıkar: 15 yıl önce yaşadığım.

NBA’deki ikinci sezonumdu ve kendi evimizde Toronto Raptors’la oynuyorduk.

Vince Carter ve ben rakiptik.İkimiz de lige aynı sezonda gelmiştik.İkimiz de aynı pozisyonda oynuyorduk ve o draftta benim önümden seçilmişti.İkimiz de en iyi çaylaklardandık ve Vince yılın çaylağı ödülünü beni geçerek kazanmıştı. Tüm ilgiyi üzerine topluyordu, ama ben ondan daha iyi oyuncu olduğumu düşünüyordum. Tahmin edebileceğiniz gibi, o maçı kazanmayı herşeyden çok istedim.

Maçı kazandırma şansına sahiptim. 94-93 gerideydik ve çok fazla süre kalmamıştı. Antonie Walker sahayı geçti ve şut atmam için topu bana verdi. Şutu kaçırdım.

Raptors çok az bir süre kala topu aldı ve …

Bu benim kabusumdu.

Yaklaşık 10 yıl sonra bile, o gece şutumu kaçırdıktan sonra hissettiğim o kötü hissi hala hatırlıyorum. Ben soyunma odasında gözyaşlarına boğulurken, Koç Pitino basına bizim mücadelemizi savunuyordu. O harika bir koç. Onunla hala görüşüyoruz.

O gün soyunma odasını terkeden son kişi bendim. Büyük şut kaçırdığım her zaman aslında öyledir. O anı aklımda her zaman tekrar yaşarım. Farklı olarak ne yapabileceğimi düşünürüm ve buna kendimi atacağım diğer şutu sokacağıma inandırana kadar devam ederim.

Evet aslında kaçan büyük şutlar benim güç kaynağım. Ama büyük şut sokmak ? Bu benim yaşam sebebim.

Kaynak: http://www.theplayerstribune.com

Çeviren: Serkan Sargın

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir