NBA Günlükleri

Detroit Pistons incelemesi

Detroit Pistons uzun süredir hasret kaldığı playoff biletini bu sezon almak istiyor.

Geçtiğimiz sezon Josh Smith’in gidişinden sonra, Brandon Jennings’in sakatlandığı döneme kadar, gösterdiği performansla umut veren Pistons yeni sezonda playoff biletini kapmak için yarışacak. Stan Van Gundy, sistemine uygun parçaları takıma monte etmeye çalışırken, iç ve dış transferde aktif bir dönem geçirdi. Greg Monroe’yu takımda tutmayan Van Gundy, Ersan İlyasova’yı takas ederken, sistemine uygun 4-5 kombinasyonunu yaratmış oldu. Andre Drummond’ı yedeklemesi için ise geçtiğimiz sezonu Spurs’te tamamlayan serbest uzun Aron Baynes kadroya dahil edildi.

Pistons, Suns’la girdiği takasta Reggie Bullock, Danny Granger ve Marcus Morris’i kadrosuna dahil ederken, bu oyuncular içinde kadrodaki yeri garanti olan tek ismin Morris olduğunu söylemek lazım.

Draft gecesi Stanley Johnson’ı seçen Pistons, geçtiğimiz sezon büyük sıkıntı çektiği SF rotasyonunu rahatlatmış oldu. Yeni sezonda SF rotasyonunu Marcus Morris ve Stanley Johnson oluşturacak. Takımda kalmayı başarabilirse Danny Granger’ı da buraya dahil edebiliriz. Morris’i zaman zaman 4 numarada görürsek bu bizi şaşırtmayacak. Zira Van Gundy’nin sevdiği kısa beş düzeninde Morris hem 3 hem 4 numarada kullanılabilecek oyuncular arasında yer alıyor. Morris’in, SF pozisyonunda ilk beş başlaması beklenirken, çaylak oyuncu Johnson ise rotasyonda önemli süreler alacak. Van Gundy, yaptığı açıklamalarda Johnson’ın draftın en hazır oyuncuları arasında olduğunu ve ona çok güvendiğini her zaman belirtiliyor.

Reggie Jackson uzun vadeli bir kontrat yaparak takımda kalırken, Jennings’in durumu şimdilik netleşmedi. Kontratının son yılına giren yıldız oyuncunun takas edilme ihtimali de bulunuyor. Kentavious Caldwell-Pope geçtiğimiz sezon, çaylak sezonunun üzerine koyarak devam ederken, bu sezon da gelişimine devam etmesi bekleniyor. Pistons’ın guard rotasyonundaki ana ikilisi Jackson-KCP olacak. Kalması halinde Jennings-Meeks ikilisi ise bu ikiliyi yedekleyecek. Geçtiğimiz günlerde Nets’ten gelen Steve Blake de rotasyon içinde kendine yer edinecektir. Dinwiddie ve Hilliard gibi oyuncuların mevcut rotasyonda işleri hiç kolay değil. Süre almaları bir yana dursun, belki de takımda kalmaları bile kolay olmayacak.

Jackson-KCP-Morris-Ersan-Drummond beşiyle başlamasını beklediğimiz Pistons, geçtiğimiz sezona göre hem daha atletik, hem de daha şutör bir takım olacaktır.

KCP, çaylak sezonunda %31.9’la üçlük atarken, geçtiğimiz sezon bu yüzdesini %34.5’e kadar çıkarttı. Bu sezon bir basamak daha yukarı çıkarsa eğer SVG’nin sisteminde sayı ortalamasını çok rahat bir şekilde 15-16 civarına getirecektir. Geçtiğimiz sezon 3 ve 4 numara pozisyonunda dış şut tehditi olmayan Pistons’ta, bu pozisyona gelen 2 isimden Morris’in üçsayı çizgisindeki kariyer ortalaması %36.3 ve Ersan’ın ise %37.0 olduğunu hatırlatmak lazım. Van Gundy’nin bu 2 oyuncuyu alırken düşündüğü ilk şeyin de bu özellikleri olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz.

Pistons geçtiğimiz sezon Josh Smith’den sonra çıktığı 54 maçta 27-27’lik derece yaptı. Ki Jennings ve Monroe gibi isimler o dönemde sakatlık yaşarken, Jackson takas edilmiş ve uyum sorunları yaşamıştı. 54 maçlık dönemde alınan 10 maçlık mağlubiyet serisi olduğunu da not düşelim. Tüm yaşanan sıkıntılara rağmen Josh’dan sonra %50’yi görmüştü Pistons. Herkesin kafasındaki en büyük soru işareti ise, Pistons sezona Josh olmadan başlasaydı eğer, sezonu tam olarak nasıl tamamlayacaktı. Bu sezon bunun cevabını alacağız. Sezona zararlı virüsten tamamen arınmış olarak girecek Van Gundy ve ekibi.

Pistons’ın hala eksikleri var. 4 numaraya güvenilir bir yedek ve yine bir şutör daha sistem içinde elzem görünüyor. Ancak mevcut kadronun geçen seneki gibi 5-23’lük bir başlangıç yapması da beklenmiyor. Sezona dengeli başlayan bir Pistons’ın playoff şansı bir o kadar artacaktır. Geçtiğimiz sezon 32-50 yapan takımın %50’yi görmesi olası.

Pistons’ın 42-40 yaparak playoff hasretine son vereceğini düşünüyorum.

Yazar: Kemal Erdem

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir