NBA Günlükleri

Eurobasket 2015 5 on 5

Eurobasket 2015 öncesi 5 yazarlarımız 5 soruda kısaca turnuvaya değindi.

Turnuvada patlama yapmasını beklediğiniz oyuncular var mı ?

*Mehmet Murat Toprak : Şanssız sakatlığı olmasa tartışmasız bu turnuvanın patlama oyuncusu Cedi Osman olacaktı. Karakteri ve oyun içi görüşü ile adeta kendi jenarasyonunun bence açık ara en iyilerinden. Sakatlıktan geri dönüş nasıl olur bilinmez ancak Cedi’nin form durumunu kestiremeyeceğimiz için ikinci bir seçenek olan Antetokounmpo ön planda. Fiziki durumu yeteneği kimsenin tartışamayacağı derecede üst düzey. Ondan da büyük katkılar bekliyorum özellikle tam sahayı topla muazzam hızlı geçtiğini de düşünürsek.

*Ömer Akın : Bu soruya verilecek bir kaç cevap var aslında. Sakatlanmasaydı Cedi bunun için ciddi bir adaydı. Fakat son durumu ne olur bilmiyoruz daha. Bosna’da Nurkic, Hırvatların asi çocuğu Hezonja, Fransızlardan Gobert turnuvada olumlu yönde değişik işler yapmasını beklediğim oyuncular. Bu turnuva jenerasyon değişikliklerinin geldiği döneme denk gelmesi genç oyuncular için çok önemli bir konumda duruyor.

*Taylan Kılıç : Her turnuvada elbette önde çıkan oyuncular olur.Ama bazıları kendinden beklenenin fazlasını yapar.Benim gözüm açıkçası NBA patentli 2 genç oyuncunun üstünde.Bu isimler Fransız Evan Fournier,Yunan Giannis Antetokounmpo ve bunlara da ek olarak yakından tanıdığımız Bogdan Bogdanovic.Kendi Milli Takımımızdan ise Furkan Korkmaz ve sakatlıktan sağlam dönerse Cedi bence bu “patlama” potansiyeline sahip oyuncular.

*Alican Bulut : 3 tane oyuncu var.Birincisi Djordjevic yönetiminde ki Sırbistan’ın bu sene 6.adama geçeceğini düşünürsek ilk 5’te ki isimlerde genç oyuncu Bogdan Bogdanovic olacağını düşünüyorum..Fenerbahçe’de pek öne çıkmayan oyuncu genellikle 3 numara oynatılıyordu,daha çok savunma yükünü çekiyordu. Sorumluluk alıp,Sırbistan’ın skor yükünü çekecek isim olarak duruyor.İkinci isim ise Cedi Osman,alt yapılarda göstermiş olduğu performansta dikkat çekmişti ama şanssız sakatlığından ötürü eski enerjisi olacağını düşünmüyorum.Almanya’nın ev sahipliğini yaptığını düşünürsek Atlanta oyuncusu Dennis Schröder’in Dirk ile beraber takımı sırtlayacağını düşünüyorum.Kendisinden sürpriz bekliyorum.

*Enes Zenci : NBA’deki oyuncuların kendilerini gösterme amacıyla gerekli mücadeleyi sergileyeceklerini düşünmüyorum. Asıl patlama yapacak oyuncular Avrupa’da belli bir düzeye gelmiş fakat gelişmeye açık genç oyuncular olacaktır. Bu konuda en güvendiğim isim Melih Mahmutoğlu. Kritik anlarda hücumda alacağı sorumlulukla kendisini kanıtlayacak ve transfer piyasasının önemli oyuncularından biri haline gelecektir. Onun dışında listeye Nedim Buza, Mam Jaiteh, Przemek Karnowski, Alessandro Gentile, Andrej Magdevski ve Domantas Sabonis’i ekleyebilirim.

Sizce Milli Takımımızın maç kazanma anlamında en belirleyici faktörü nedir?

*Mehmet Murat Toprak : Herkesin kafasında da olduğu gibi savunma olacağı kanaatindeyim. Çünkü takımımızın kimyası gereği savunma ile tempo ayarlıyoruz ve attığımız sayılarda savunmamızın tam anlamıyla bir göstergesi niteliğinde. Ne kadar iyi alan paylaşırsak o kadar çok sayı buluyoruz. Bu turnuvanın da önemini düşünürsek ve Türkiye maç kazanmak istiyorsa mutlaka ama mutlaka üst düzey bir savunma yapmaz zorunda. Hem topa baskı hemde topsuz alanda yapılan baskılar önem arz ediyor.

*Ömer Akın : Kesinlikle savunma. Bunu artık herkes biliyor. Türk Milli Takımı savundukça her şeyi yapabilecek bir takım. Savunması ile beraber hücumu da güçlenen bir ekol diyebiliriz artık. Savundukça kazanan, kazandıkça başarı ve madalya kazanan bir takımız.

*Taylan Kılıç : Bence kesinlikle hücum faktörüdür.Hazırlık maçlarından da gördüğümüz üzere savunma kısmını takımdaki enerji ve mücadele hırsıyla bir şekilde kapatabiliyoruz ama iş hücuma gelince biraz aksıyor gibiyiz.Ya Bobby Dixon kendine has 3’lüklerinden atacak,ya Melih’i boşa çıkartıp onun üzerinden yine dış şut deneyeceğiz vs vs gibi seçenekler.Ama içeri kat edip Dixon’ın Semih’e indirdikleri toplara ve Ersan’ın eski performansına çok ihtiyacımız var.Özellikle bu sene şutör bir takım havası var takımda ama kesinlikle şutör bir takım değiliz.P&R hücumları üstünde yoğunlaşıp Ersan,Sinan ve sahadaki diğer oyuncuların da yardımlarıyla Semih’i fazlasıyla beslememiz lazım.Tabi bunu en iyi koç Ergin Ataman bilir.Umarız sahada hücum gücü yüksek savunması duvar bir milli takım görürüz.Gerisi gelecektir.

*Alican Bulut : Kısa oyuncuların vereceği verim ve savunma.Savunma dediğimizde akla gelinen takımlardan bir tanesiyiz o cepte.Dixon’un performansına göre hücum organizasyonlarımızın gelişeceğini düşünüyorum. Umarım Dixon takıma katkı sağlar.

*Enes Zenci : Kesinlikle savunma. Türkiye bir savunma takımı. Bu demek değil ki hücum gücümüz yok. Hücum gücümüzü ancak iyi savunma yaptığımız anlarda çıkarabiliyoruz. İyi savunma yaptıkça buradan aldığımız güç ile iyi hücum edebiliyoruz. Böylece rakibin de direncini kırıyoruz. Eğer başarı hedefliyorsak hiçbir dağınıklık yaşamadan tüm gücümüzle savunma yapmalıyız.

Şampiyonluk adayınız hangi takım?

*Mehmet Murat Toprak : Şampiyonluk adayımı her ne kadar klişe de olsa İspanya yönünde tercih etmek istiyorum. Bilindiği üzere Pau Gasol yok. Ancak geçtiğimiz sene yaşanan hayal kırıklığından iyi bir ders çıkarılmıştır bundan eminim. Sadece yüksek egolu oyuncular ile hücum düşünen bir İspanya seyretmeyeceğiz orası kesin. Madalya istiyorsa rotasyonu doğru kullanmalı İspanya ve ben bu sene Llull’ün de önderliğinde İspanyolların finali göreceğine kesin , şampiyonluk şansını yüksek ihtimal olarak değerlendiriyorum.

*Ömer Akın : Kadrolara baktığımızda Fransa ve Sırbistan’ın öne çıktığını görüyoruz. Yaşlı kurtlarının bir kaçından mahrum olsa da İspanya her zaman olduğu gibi net favori olmasa bile şampiyonluğun adaylarından. Bizim ise diğer takımlara karşı elindekinden maksimum verimi alabilen çok değerli bir koçumuz var. Saha içi liderimizi bulabilirsek turnuva boyunca bizim de madalyadan uzak olacağımızı düşünmüyorum. Ama kadro kalitesi olarak baktığımda Fransa en önde. Bir tık arkasında ise Sırbistan duruyor.

*Taylan Kılıç : Genelde bu soruya en çok kadrosunda birçok tecrübeli yıldız veya NBA patentli oyuncu sayısı fazla olan takımlar söylenebilir,doğaldır da.İspanya’dır,Sırbistan’dır,Fransa’dır vs vs diye devam eder.Evet bunlar çok güçlü takımlar ama ben biraz sürprize kaçıp Yunanistan demek istiyorum.Özellikle de ilk soruda cevabını verdiğim,çok şey beklediğim Antetokounmpo’nun Spanoulis,Printezis,Nick Calathes,Koufos gibi yıldızların yanında NBA’deki muazzam performansını burada devam ettirerek çok katkı vereceğini düşünüyorum.Ama tabii son şampiyon Fransa da en büyük şampiyon adaylarından.Bakalım,bekleyip göreceğiz.

*Alican Bulut : Finalin adı Sırbıstan-Fransa olur diye düşünüyorum.Bana göre küçük Spurs olan Fransa şampiyonluğa uzanacaktır.Her ne kadar bu takımlar öne çıksada ev sahibi Almanya’da Nowitzki ismi var,İspanya’da diğer favorim.

*Enes Zenci : Fransa. Gerek NBA tecrübesine sahip başarıya aç oyuncuları, gerek Avrupa’da kendini kanıtlamış tecrübe abidelerini, gerekse dünyanın en başarılı basketbolcularından birini kadrosunda barındıran Fransa, şampiyonluğun en güçlü adayıdır.

Turnuvanın MVP’si kim olur?

*Mehmet Murat Toprak : Şampiyonluk adayımızın üzerinden gitmek mantıklı olacağından ben MVP’nin takımın bu seneki lideri olacağını düşündüğüm Llull olacağı kanaatindeyim. Llull ciddi anlamda bu sezon kendini geliştirdi ve eksik yönlerini kapattı. Adeta bir lider olabileceğini de gösterdi EuroLeague bünyesinde. İspanyolların şampiyonluğu ne kadar istediği de hazırlık maçlarındaki set hücumları ve savunma anlayışlarından gözüktü bana kalırsa. O yüzden tercihim Sergio Llull.

*Ömer Akın : Fransa’nın şampiyon olacağını düşünüyorum. Bu yüzden MVP adayım tatbikî de Tony Parker. Onun yanında olası Sırbistan şampiyonluğunda Nemanja Bjelica ve Milos Teodosic diğer adaylar gibi duruyor

*Taylan Kılıç : Vassilis Spanoulis derim ben bu soruya yine.Sakallı abimizin ilerlediği yaşının ve kazandığı,kazandırdığı tecrübeleriyle Yunan Milli Takımı’nı taşıyacağını düşünüyorum.Bu kadar güçlü rakipler varken zor olabilir ama neden olmasın? 2.adayım ise belki bu ihtimal tabii ki daha yüksek ama olası Fransa şampiyonluğunda Tony Parker veya Nicolas Batum’dan biridir.

*Alican Bulut : Fransa’nın Avrupa şampiyonu olacağını düşündüğüm için Parker,Batum,Gobert 3’lüsünden biri neden olmasın?

*Enes Zenci : Fransa’nın şampiyon olacağını düşünen biri olarak turnuvadaki en değerli oyuncu adayım Tony Parker.

Milli Takımımızdan neler bekliyorsunuz?

*Mehmet Murat Toprak : Takımımızın Olimpiyat elemelerine gitmesinin tek yolu bence açılış maçımız olan İtalya maçı. Eğer o maçı alırsak grubu bana göre %99 aksilik çıkmaz ve 3üncü bitiririz. Çaprazdan ciddi anlamda önü açık bir turnuva geçiririz. Ancak Fransa’nın 1 çıkacağını düşünürsek ve grubu 4üncü tamamlarsak Fransa ile oynayıp alt etmek hiçte kolay olmaz üst turda. Bu sene farklı bir yapılanmamız var. Ergin Ataman maçları savunma ile kazanacağının sinyallerini net olarak verdi. Eğer iyi savunmamızın yanına Bobby ve Ersan’ın yaratıcılığı da eklenirse en kötü ihtimalle “Merhaba Olimpiyat Elemeleri” diyebiliriz.

*Ömer Akın : Ergin Ataman’ın bizim için bir avantaj olduğu kanaatindeyim. Saha içi liderimizi bulduğumuz zaman madalya neden olmasın diyorum. En kötü 5 ve ya 6. olarak ülkeye döneceklerine inanıyorum. Desteklerimizi esirgemeyelim onlardan. Yolları açık olsun.

*Taylan Kılıç : Açık konuşmak gerekirse Milli takımımızdan pek de ümitli değilim.Gerek hazırlık turnuvaları olsun,gerek kadro derin(siz)liğimiz ve eksiklerimiz olsun umutsuzluğa kapılmamdaki en büyük etken.Ben bu takımda Enes’i ve Ömer’i görmek isterdim şahsen.Bizim için çok büyük eksik olacaklardır.Ve özellikle de 2010’da gelen Dünya 2.liğinin ardından yavaş yavaş geçirdiğimiz kabuk değişiminin son demlerindeyiz.Yeni bir takım diyebiliriz Milli Takımımız’a.Bu yüzden bence hala oturması gereken taşlar var,zamana ihtiyacımız var.Ama Milli Takım bizi şaşırtmayı çok sever,sonuçta “bu bir takım oyunu” değil mi? Yine de her şey bulunduğumuz ölüm grubundaki maçlara bağlı bi bakıma.Turnuva atmosferi bir başka olur.Ben her maçın yine son saniyesine kadar gideceğimize inanıyorum,İzlanda maçı dahil.Grup aşamasını geçmeden önce Milli Takım neler yapabilir göreceğiz bakalım.Ben ilk 8’de yer buluruz diye düşünüyorum.Yolumuz açık,şansımız bol olsun

*Alican Bulut : Hazırlık maçlarında ben çok umutlanmadım açıkçası.Takımın kısalarında geleceğimizin şekilleneceğini düşünüyorum.Ersan’ın geçen sezon aldığı sorumluluktan daha fazlasını almasını lazım.Madalya umudum yok.Ancak gruptan çıkarsa çeyrek finale kadar gidebiliceğimizi düşünüyorum

*Enes Zenci : Fazla iyimser bir düşünceyle final oynayacağımızı düşünmekteyim. Oraya kadar geldikten sonra finalde neler olur bilemiyorum. Her şey mümkün.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir