NBA Günlükleri

Kobe ve Shaq Arasındaki Buzlar Eridi mi?

Senelerden 1996. LA Lakers, 13.sıradan yeni draft olmuş bir çaylak olan Kobe Bryant’ı trade ederken yanına ek olarak; 1992’de 1.sıradan draft edilmiş, ilk senesinde yılın çaylağı seçilmiş ve dikkatleri üzerine çekmiş, ciddi anlamda bir “Dev Adam”olan – daha sonrasında lakabı zaten “Big Fella” (Koca Adam) olacak- Shaquille O’Neal’ı alarak dikkatleri üzerine çekmişti. Ve böylece LA Lakers belki de en güzel dönemlerine giriş yapmaktaydı. Aynı zamanda en tartışmalı dönemlere de.
İlk seneler boş geçilse de bu ikilinin beraber ilk yüzüklerini alması fazla uzun sürmedi. İlk şampiyonlukları 1999-2000 sezonunda geldi ve bundan sonra üst üste 2 kez daha şampiyonluk yaşayarak ligi o dönemlerde adeta domine ettiler. (1999-2000,2000-2001,2001-2002) Her şey güzeldi güzel olmasına ama bu ikili hakkında sürekli kavga, tartışma haberleri çıkıyordu. Hepsi asparagas değildi heralde, ateşin olmadığı yerden duman çıkmazdı. Kobe&Shaq arasındaki rekabet Shaq Lakers’tan ayrıldığında bile devam etti. Sözlü atışmalar, maç içinde atışmalar , tavırlar… Seneler herkesin bu ikilinin rekabetini konuşmasıyla geçti ve herkes onların hâlâ  birbirinden nefret ettiğini düşünüyordu, kim bilir? belki de öyleydi…

Shaq-Kobe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her şey buraya kadar tamam. Yani bu zamana kadar öyleydi, daha doğrusu şu birkaç güne kadar. Shaq, Kobe’yle bir podcast yapacağını duyurdu. Ve bu podcast ciddi anlamda yankı uyandırdı. Shaq’ın Kobe’yle yaptığı podcast daha yayınlanmadan tüm dünyada gündem olmuştu ve satır başları basına yansımıştı. Ama tam içeriğiyle değil tabii ki. Tam içeriği bugün yayınlandı ve hep beraber dinledik. Gayet samimi ve açık bir sohbetti, az önce anlattığımız her şeye cevap verecek şekilde. Shaq konuşmaya başlar başlamaz ” Öncelikle bir konuya açıklık getirmek istiyorum. İnsanların senden nefret etmediğimi bilmelerini istiyorum. Biliyorum ki sen de benden nefret etmiyorsun. Bu yaşadıklarımız sadece bir iş anlaşmazlığıydı.” kelimelerini sarf etti. Kobe de ona katıldığını belirterek bunu gençliklerine, bilhassa da çocukluğuna verdiğini belirtti. Kobe, 18 yaşındaki bir çaylak olarak o zamanlar çok fazla çılgın olduğunu, karakterinde bulunan liderlik olgusunun onun bir takım arkadaşıyla iyi anlaşamamasına neden olduğunu söylüyor. Ayrıca, Shaq’ın tembelliğine vurgu yaparak; Shaq’ın yeteri kadar çalışmadığını, çok yetenekli olmasına rağmen bu yeteneklerine haksızlık ettiğine bi hayli kızdığını da belirtirken: ” Bu konuda kesinlikle haklıydım.” diyor. Yapılan eleştirilere ise ikisi de: ” Evet; tartışmalar yaşadık, kavgalar ettik, anlaşamadığımız birçok konu oldu ama tüm bunlar bizi daha da ateşledi.” diyerek aramız çok da iyi değildi ama “asla nefret olmadı” mesajı da verdiler aslında. Hatta Kobe 1999 yılında Shaq ile boğaz boğaza geldiklerinden bahsediyor ve kendi cesaretine o zamanlar hayran kaldığını dile getiriyor: ” Shaq’la sürekli yumruk yumruğa geliyorduk ve onunla kavga etmek için çıldırıyordum. Ama eğer böyle bir şey olsaydı muhtemelen NBA’deki son sezonum olurdu. O zamanlar ya aptalın tekiydim ya da bu gezegendeki en cesur adam!”

Shaq-Kobe

Hayıflandıkları noktalar da varmış elbette. Hem Kobe hem Shaq çok daha fazla şampiyonluk yaşayabileceklerini ve ödüller kazanabileceklerini ama bunları deyim yerindeyse “ellerinin tersleriyle ittiklerini” kabul ediyor. Medyaya da sitem ediyorlar. Bazı şeyleri onların abarttıklarını düşünüyor bu ikili. Hatta bu konuda eski bir Lakers’lı olan ve bu gerilimi en çok Phil Jackson ve medyanın yarattığını savunan Robert Horry şöyle diyor: “İnsanlara her zaman söylemişimdir, eğer şampiyonluklara dikkatlice bakarsanız takım içinde kimlerin yakın olduğunu görebilirsiniz. Normalde kazandığımız önemli bir maçtan sonra Kobe ve Shaq takım içinde birbirlerine ilk sarılan kişiler olur. Sanırım sorunuzun cevabını aldınız. Kaybedildiğinde ise tam tersi. Bence medyanın anlamsız zorlamalarıyla olay buraya kadar getirildi.”
Tüm bu açıklamalara bakarsak, Kobe ve Shaq’ın şuan bir problemleri olmadığı kesin. İkisi de gençliğin vermiş olduğu hırs ve enerjiyle bazı hatalar yaptıklarını ama bunun zaman zaman medya tarafından da abartıldığı görüşündeler.
Evet, 2 büyük NBA efsanesinin yaşadıklarının özeti işte böyleymiş. Şu an Shaq yorumcu Kobe ise basketbolculuğunun son demlerinde diye böyledir belki de. Kobe Bryant’ı da basketbol yorumculuğu yaparken gördüğümüz zaman bakalım yine bir rekabetleri olacak mı bu ikilinin, ne dersiniz? herkesin farklı bir görüşü hâlâ olabilir ama bu rekabetin her zaman her yerde ne olursa olsun çok keyifli olacağı kesin…

Yazan:Taylan KILIÇ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir