NBA Günlükleri

Kyrie Irving’in Açılışa Yetişme Şansı Düşük

Cleveland.com’dan Chris Haynes’in haberine göre Cavaliers, Kyrie’nin iyileşme sürecini “dikkatli ve düzenli” olarak sürdürüyor.

Cavaliers’ın 2015-16 sezonu için ciddi bir şampiyonluk beklentisi var, bu yüzden bu durum onlara ağır bir darbe olabilir. Haziran’da kırık dizkapağından ameliyat olan Irving’in, ilk başta 3-4 ay kaçırması bekleniyordu.

Bu durumda Ekim gibi takıma geri dönecekti, normal sezon başladığında oynaması mümkündü. Son haftalarda her nasılsa Irving ve takım bu şekilde konuşmayı kesti.

Haynes’e göre Irving, Temmuz’da: “Dürüst olmak gerekirse hiçbir şey için tarih veremem.” dedi. “İnsanlar kafasına göre tarih verecek. Ben sadece bulunduğum yolda ilerleyeceğim, her bir gün daha iyi oluyorum ve bacağım iyileşiyor.”

Süperstar Oyun Kurucu,  2014-15 sezonunda LeBron James’in yanında sivrildi ve 21.7 sayı ile 5.7 asist ortamalarının yanı sıra %41 üç sayı yüzdesi yakaladı. Tehlikeli bir ikinci seçenek olarak varlığı James’in üzerindeki baskıyı azaltıyor ve tüm dikkati James’e vermelerini zorlaştırıyordu.

Dahası, Irving ligin en yüksek top hakimiyetine sahip oyuncuları arasında yer alıyor ve sürekli kendisine ve takım arkadaşlarına pozisyon yaratıyor. Ayrıca LeBron’un dinlenmeye ihtiyacı olduğunda hücum akışını sağlayan kişi de o.

Cleveland taraftarı tamamen sağlıklı bir Kyrie olmadan yaşamayı, bu sene kaybettikleri NBA Finalleri’nde tecrübe etti. Maalesef son gelişmeyle bu durumu tekrar yaşamak zorunda kalabilirler.

USA Today’dan Mike Foss, uzun süreli sakatlıkların ne kadar ciddi bir problem olduğunun geçtiğimiz sezon ispatlandığını belirtti: “LeBron tek başına Warriors’u yenemez. Yaklaşabilir, belki 1-2 kez öne geçebilir ama oyun belli bir noktaya geldiğinde ve tüm savunma James’e yoğunlaştığında sorumluluk alabilecek birisi olmalı.”

Warriors karşısında Irving’in sağlık sorunları arttığında, Cavs en azından kısa süre kendilerini ayakta tutabilecek yollar bulmuştu.

Kyrie’nin yokluğunda; Iman Shumpert, Matthew Dellavedova ve Mo Williams’ı, muhtemelen kenardan gelerek alacakları yükten fazlası bekliyor olacak.

Irving sahada yokken; takımın dış atış eksiğini giderecek Mo Williams, aynı zamanda takıma tecrübe katacak, Dellavedova arada hücumu ateşleyecek ve katı savunmacı rolünü sürdürecek, Shumpert ise Irving’den kalan bazı defansif sorumlulukları almaktan fazlasını yapacaktır.

Üçü de sağlam seçenekler olsa da hiçbiri Irving’in sahada bıraktığı yıldız etkisini bırakamaz.

Kevin Love’ın sağlıklı bir şekilde oynamasının (ki Finaller’de Cleveland onsuz oynamıştı) kesinlikle büyük yardımı olur ve James hala dünyadaki en iyi oyuncu ama Kyrie Irving tüm gücüyle sahaya dönmeden Cavaliers’ın Batı’dan gelecek güçlü bir takıma karşı şampiyonluk hayali çok zor.

Çeviri: Serhat Çevik

Kaynak: bleacherreport.com

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir