NBA Günlükleri

NBA Günlükleri 5 on 5 #2

1-)Son finalistlerin Off-Season döneminde yaptığı hamleleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ikiliyi yeni sezonda da finalde izler miyiz? (Mustafa Akın)

Çağan Kesmen: Warriors’ın tek problemi David Lee idi ve onu güzellikle çözdüler, üstüne birde Jason Thompson hamlesi geldi. Kerr onu yontabilir diye düşünüyorum. Artı drafttan çekilen Kevon Looney ile karşılarına Spurs çıkmazsa Warriors finalde olacaktır kesinlikle. Cavs için ise bir guard ihtiyacı vardı malum. Tek göze batan gereksinimdi. Orası kapandı, sakatların dönüşü Cavs’e yeni katkı etkisi yapacaktır. Play-Offlarda bir güzel batıdaki kavgayı izleyip finalde rakiplerini beklerler.

Derviş Göksun: Öncelikle şampiyondan başlayacak olursak takımda göze batan en büyük değişiklik David Lee’nin takımdan ayrılması oldu. Final serisinde aldığı kısıtlı dakikaları çok iyi değerlendiren Lee takıma derinlik katan en önemli destek kuvvetlerden biri olmuştu. Bu seriyi göz önünde bulundurursak Warriors’ın sezon içerisinde bu bölgeye tecrübeli bir oyuncu takviyesi yapmasını muhtemel buluyorum. Warriors daha da oturmuş hücum sistemiyle yine bu sezon finalin en büyük adayı.

Cleveland Cavaliers tarafında ise bu sezon en belirleyici noktanın sakatlıkların olacağını düşünüyorum. Kevin Love, Kyrie Irving ve LeBron James’in yanında tercih edilen savaşçı oyuncular çok akılcı. Takım sağlıklı olması durumunda Doğu Konferansındaki en güçlü aday olacaktır.

Doğukan Diner: İlk önce GSW’dan başlamak gerekirse; D. Green’i takımda tutmaları bu sene yaptıklari en buyuk hamle diyebiliriz. Başka da öyle buyuk bir hamle yaptıkları söylenemez. Diğer taraftan; CLE ise şüphesiz o kadar dedikoduya rağmen 3 yıldızıyla yeniden anlaşması belki de kendileri adına değil lig için en buyuk hamle yapan takim olmalarını sağladı. Doğu’dan Finale yeniden Cleveland’ın geleceğini düşünüyorum fakat batıdan bu sene Spurs’un Finale çıkacağını tahmin ediyorum.

Emirhan Birol: Bence iki takım da çok büyük hamleler yapmadı. İki takım arsında en çok da oyuncuları Love, Shumpert ve Thompson’a çok yüksek miktarda paralar ödeyen Cavs’in zararda olduğunu düşünüyorum. Hâlâ final yapabilecek takımlar olsalar da özellikle Warriors’ın final yolunda geçen sezona nazaran daha çok rakibi olduğu ve bu nedenle yeniden bir Cavs & Warriors finali izleme olasılığımız düşük olduğu kanısındayım. Final adaylarım Batı’da Thunder, Doğu’da ise Cavaliers.

Oğulcan Akkaya: Öncelikle iki takımda takım iskeletini bozmak istemediler. Biri doğunun diğeri ise batının, hızını alınca durduralamaycak iki takımı. Bu senede hedefleri daha aşağısı değil zaten. Doğuda Cavs egemenliğine son verebilecek takım yine gözükmüyor. Batıda ise Warriors’ın kafasında 3 soru işareti var. Birincisi Spurs Lamarcus hamlesiyle oyun standartlarını yukarıda sürekli tutabilecek mi. İkincisi eline iyi işleyebilecek parçalar alan Clippers’ın ivme yakalayıp yakalamayacağı. Ve son olarak her geçen sene daha güçlü bir rakip haline gelen ama. Kırılgan noktasını kendi içinde çözemeyen Rockets batıda nasıl bir etki yaratacak. Geçen senenin finalistlerini bu senede finalde görmeyi bekliyorum ben.

 

2-) Shaq’ın Lakers efsaneleri ile Chicago efsaneleri maç yapsa 50 farkla Lakers efsaneleri kazanır sözüne katılıyor musunuz?

Çağan Kesmen: Geçmişe bağlı asla cevaplanması mümkün olmayan soru işaretlerini konuşmayı veya tartışmayı amaçsız buluyorum. 14-15 efsanesi Warriors oldu bu kafi.

Derviş Göksun: İki takıma da çok büyük saygı duymakla birlikte Shaq’a katılıyorum fakat 50 sayı biraz abartılı olmuş. Lakers efsanelerini saydığımızda hepsi hemen hemen pozisyonlarının en iyi birkaç oyuncusundan biri. Fakat NBA’de Shaq’ın yaptığı gibi “trash talk“ yapmak istemeyeceğiniz en son oyuncu Michael Jordan’dır.

NBA tarihinin en iyi skorerlerinden biri olan Reggie Miller kariyerinin başında Michael Jordan ile yaşadığı bir anıyı anlatırken şöyle demişti: “Jordan’la ilk karşılaşmalarımızın birinde ilk yarıda Jordan’ın 4 benim 10 sayım vardı devre arasında onun kulağına gidip birşeyier söyledim. Maç bittiğinde onun 44 benim ise 12 sayım vardı. Yanıma geldi ve bana Siyah İsalara asla bulaşma dedi. Peki Siyah İsa deyip soyunma odasına gitdim.“

Yani Michael Jordan’ın olduğu yerde her zaman temkinli olmak gerek.

Doğukan Diner: Shaq’e 50 sayı farkla yeneceğinden değil de kazanacak tarafın Lakers olabileceğinden dolayı katılıyorum zira Lakers NBA’deki çoğu yılda en az bir önemli oyuncuya sahip oldu fakat Chicago’yu ise herkes Jordan’li donem olarak biliyor Jordan’li donemde de muazzam bir kadroları olmasına rağmen Lakers’ın efsanelerinin Chicago efsanelerine karşı daha ağır bastığını düşünüyorum. 2K15’de yapılan simülasyonda da zaten Lakers kazanmıştı 😀

Emirhan Birol: Bu tür tartışmalar da iki tarafın da en iyi zamanları ele alındığından dolayı Shaq bence haklı Lakers’ın maçı kazanacağı konusunda. Her ne kadar Bulls majestelerine sahip olsa da, Shaq, Magic Johnson, Kobe Bryant, Elgin Baylor ve Kareem Abdul-Jabar beşinin karşısında hiçbir beşin dayanamayacağını düşünüyorum. Ama yine de 50 gibi ağır bir fark olma olasılığı çok düşük.

Oğulcan Akkaya: Shaq bazen nereden olay koparsam diye düşünüyor, eminim. Ütopik konularda acayip acayip yorumlar. Takımlarım karşılaştığını düşünmek bile iyi bi hayal gücü ister. Ama bana kalırsa o Chicago takımını yenmek için bazen iyi basketbolunuzu oynasanız bile yetmeyebilir. O yüzden katılmıyorum bu konuda Shaq’e.

 

3-) Portland’dan yeni sezonda beklentileriniz nelerdir? Yeniden yapılanma süreci nasıl değerlendirilmeli? (Batu Kaan Dilaver)

Çağan Kesmen: Rebuild dönemine giren ekipleri her zaman ilgiyle karşılamışımdır. Portland bunlardan biri. En efektif 6 isimden sadece Dame Lillard kaldı. Eklemeler olsa da geçen sezon Portland’ı çok uzak bu bir gerçek. Bazıları isimler için büyük fırsatlar doğacak, Mason Plumlee, Farouq Aminu, Noah Vonleh gibi. Ama rebuildin ilk sezonunda başarıyı yakın görmüyorum.

Derviş Göksun: Açıkçası Portland’ın böylesine başarılı bir sezondan sonra bu kadar dağılması beni çok şaşırttı. Dürüst olmak gerekirse yeni sezonda Portland’ın play-off yapmasını pek muhtemel görmüyorum. Sanırım Off Season’ı en kötü geçiren takım Portland. Bu sezonda elde edilecek takas hakları ile bir sonraki sezona Damian Lillard’ın etrafına kurulacak iç ve dış dengesi olan bir takımın kurulacağını düşünüyorum.

Doğukan Diner: Portland’ın yeni yapılanma sürecinin draftlardan alacakları oyuncularla gerçekleşeceğini sanmıyorum. Lillard gibi genç bir yıldıza sahip bir takımın önümüzdeki FA piyasasındaki yıldızları kadrolarına katmaya çalışıp hızlı bir çıkış arama pesinde olacaklardır. Şu anki kadrolarıyla da Lillard takımı sürükleyip maçın içinde tutmadığı maçlar dışında sıkıcı bir sezon kendilerini bekliyor.

Emirhan Birol: Portland’ın geçen sezonki ilk5’inden geriye kalan tek kişi kendine yapılan maksimum kontrat teklifini kabul eden Damian Lillard oldu, bunun yanı sıra takıma Al-Faruq Aminu ve Ed Davis’i kattılar. Takımın dağılması onları bi yeniden yapılanma sürecine soktu. Her ne kadar Lillard gibi genç bir yeteneğe sahip olsalar da bence bu takımın 2 seneden erken play-off yapması zor. Doğu’da olsalardı kesin play-off yaparlardı işlerine girmek istemiyorum, bunlar önceden çok yazılıp çizildi, benim Portland’dan yeni sezon için tek beklentim tanking.

Oğulcan Akkaya: Portland NBA’in en sempatik takımlarından biri halindeydi. Ta ki bu offseason’a kadar. Büyük güç kaybı yaşadılar ve Lillard ile yeni bir yapılanmaya gidiyorlar. Benim görüşüm ise lillard ın belli bir üst standardı geçemeyeceği yönünde. Beklentilerin ve düşüncelerin aksine overrated bi oyuncu olduğunu düşünüyorum. Portland pekte iyiye gitmiyor. Bu sezon Playoff’un dışında kalacaklar bence.

 

4-) Sezon öncesinden kimlere tanking yapar diyebiliriz? (Mestan Korkusuz)

Çağan Kesmen: 76ers’i yazın oraya hemen. İşler olumsuz giderse Portland olabilir. Brooklyn ve Denver’dan bekliyorum. Geçen sezon ağız tadıyla tankinge yatamayan Boston içinde tam zamanı.

Derviş Göksun: Şu anki en güçlü adaylar bana göre Portland, Phoenix ve Utah. Ama benim en çok merak ettiğim takım Celtics. Boston Celtics elinde en çok draft hakkı bulunduran takımlardan biri. Takımın eski günlerine dönebilmesi için bu hakların çok iyi yönetilmesi gerekiyor ve bu sene onlar için çok belirleyici bir yıl olabilir.

Doğukan Diner: Tabi ki tanking’in olmazsa olmazı 76ers yine başı çekecektir, onun dışında Knicks istemese de tanking yapacak bir kadroya sahip olduklarından dolayı onların yine alt sıralarda olmasını bekliyorum. Yine aynı şekilde Nets ve Lakers’ın istemese de alt sıralarda kalacağını düşünüyorum ve genç ama tecrübesiz Timberwolwes üst sıralarda olmayı istese de tanking bölgelerinde dolaşacağını düsünüyorum.

Emirhan Birol: Yeniden yapılanmanın 3. sezonuna giren Philadelphia 76ers, son 3 sezondur amaçlarının ne olduğu merak konusu olan Orlando Magic, tankingin yeni yıldızı New York Knicks, yeniden yapılanma sürecine giren Portland Trail Blazers, en önemli oyuncusu Ty Lawson’ı hiç uğruna elinden çıkaran Denver Nuggets ve geçen sezona nazaran daha iyi bir kadro kursalar da tankingden başka yapacakları bir şey olmayan Los Angeles Lakers.

 

Oğulcan Akkaya: 

– Maalesef yeniden 76ers
– Nets
– Orlando
-Portland
– Denver
Nets hatta doğuda sonuncu olsun pickleri korumasız olarak Celtics’te

 

5-) Gelecekte hangisi daha iyi bir basketbolcu olacaktır? Jahlil Okafor mu Karl Anthony Towns mu? (Rıdvan Karaca)

Çağan Kesmen: Gelecekte hangisi daha iyi bir basketbolcu olacaktır? Jahlil Okafor mu Karl Anthony Towns mu? Son 3 yıl içinde drafttan çekilenler arasında en verimli hücum silahlarından biri kendi adıma Jahlil. Low-postda geçemeyeceği savunmacı yok. Savunma için ise tam tersini söylemek zorundayım. No. 3’e gerilemesinin sebebi zaten bu. KAT’a gelirsek oyunu iki yönlü oynayabilen isimler her zaman için 1 adım öndedirler. Güzel fırsatlar yakalayacaktır Towns kendine Minnesota’da. Fakat şunu söyleyebilirim ki; bu kadar basitleştirilmiş günümüz hücumunda Jahlil Okafor daha parlak kariyere sahip olması öngörüm.

Derviş Göksun: Ben Okafor’u daha özel bir yetenek olarak görüyorum. Ama drafttan sonra gittikleri takımlar işin içine girince şu anda Towns oyununu geliştirme ve kazanma alışkanlığı kazanma açısından bayağı önde duruyor. 76ers takıma önemli parçalar ekleyebilirse Okafor ligi domine edebilir. Ancak şu kadrolarla Towns daha önde duruyor.

Doğukan Diner: Towns’un geleceği Okafor’a göre daha iyi olacaktır. Summer League’de Okafor lige iyi başlamasına rağmen sonrasında istikrarsız bir performans sergiledi ayni şey NCAA Finali için de geçerli tüm maç kötü performans sergileyip son 2 dakikadaki iyi oyunuyla takımının galibiyetinde önemli rol oynamıştı Towns’un o konuda daha istikrarlı olduğunu düşünüyorum. Tabi ki Okafor’un Finalin son 2 dakikasındaki oyununu oynayacağını saymazsak.

Emirhan Birol: Bence Karl-Anthony Towns daha iyi bir gelecek vaat ediyor. Kariyerlerinin sonunda Towns’un daha yüksek bir noktada olacağını düşünüyorum.

Oğulcan Akkaya: Gelecekte hangisi daha iyi bir basketbolcu olacak diye kestirmek çokta kolay değil. Ama Jahlil Okafor ve Karl Anthony Towns draftta en beğendiğim iki oyuncuydu. Yeni basketbol sistemine göre Karl Anthony Towns çok daha uygun ve yıldız potansiyeline sahip olsada. Jahill Okafor’da NBA’in en elit pota koruyucularından olucağını düşünüyorum. Kestirmek şimdiden zor izleyip görücez ama ben daha bi Okafor sempatizanıyım.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir