NBA Günlükleri

Önümüzdeki Sezon Kobe’nin Son Sezonu Olabilir!

Los Angeles Lakers efsanesi Kobe Bryant Yahoo Sports’tan Marc Spears ile yaptığı röportajda önümüzdeki sezonun NBA’de son sezonu olup olmayacağı ile ilgili soruya “Kesinlikle olabilir.” yanıtını verdi.

Bu haber yeni değil. Lakers genel menajeri Mitch Kupchak birkaç ay önceki bir demecinde Kobe’nin ona 15-16 sezonunun son sezonu olacağını ifade ettiğini söylemişti. Ancak Mamba bırakıp bırakmamakla ilgili nihai kararını 2015-16 sezonunun sonunda vereceğini açıkladı.

Kobe’nin açıklamalarından satırbaşları:

“Bunu daha önce de söyledim. Kesin bir karar vermedim.”

“Bu sezon son (sezonum) olur mu? Kesinlikle. Bu kararı, daha doğrusu bu tarz çok büyük kararları almak oldukça zor. Hangi oyuncuyla bu konu hakkında konuşsam bana ~Kobe, karar senin.~ diyorlar. ”

“Amacım olayı mümkün olduğunca basite indirgemek. Ya hala bu oyunu oynamayı seviyorum ya da sevmiyorum. Ya biraz daha devam edebilirim ya da noktayı koyarım. Ancak böylesine zor bir kararın sezon başlamadan verilmesinden çok sezon sonu verilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

İki hafta sonra 37 yaşını dolduracak olan Kobe NBA’de son üçü sezon kapatan sakatlıklarla dolu olmak üzere 19 sezon geçirdi. Önümüzdeki sezon devam eden 2yıl/48 milyon dolarlık kontratının son senesi olacak. Bu nedenle kontratının sonlanması ile emekli olması mantıklı. Hırs küpü Bryant iş oynamaya geldiği zaman asla geri adım atmaz, onca büyük sakatlığa, artık iyice ilerleyen yaşına rağmen. Bryant geçen sezonu kapatmasına neden olan sakatlığının iyileştiğini ve kendini iyi hissettiğini söyledi. Bu yaşta bu kadar zorlu rehabilitasyon süreçlerine girmenin “delilik” olduğunu itiraf eden Kobe bu işi para için değil sevdiği için yaptığını, sahadayken veya bırakma ile ilgili durumlarda aklında paranın olmadığını belirtti.

“Sıfır, sıfır! Parayı düşündüğüm an sayısı bu. Hiçbir zaman para için oynamadım. Para benim ilacım değildi ve olmadı. Para gelir geçer. Bir ailem var. Sağlığım yerinde. Maddi açıdan rahat bir durumdayım ve tüm bunlar Tanrı’ya şükredilmesi gereken durumlar.” “Amacım paranın hiçbir anlamının olmadığını ima etmek değil. Önemli olan nedir? Asla para için oynamadım. Çocukken İtalya’da ayakkabılarımı bağlayıp sahaya çıktığımda kafamda paraya para dememek yoktu. Magic veya Bird’ün kaç para kazanıyor olduğundan haberim yoktu. Oynuyordum çünkü seviyordum.” Kobe Lakers’ın batıda playoff oynayabilmesi ihtimali konusunda iyimser ve playoff şanslarının “kesinlikle” olduğunu söylüyor.

Batıdaki durum göz önüne alındığında ne kadar gerçekçi olduğu tartışılır ama Lakers D’Angelo Russell, Julius Randle, Jordan Clarkson ve takıma katılan veteranlar, Bass, Roy Hibbert ve Louis Williams ile geleceğe yatırım yaparken bir iskelet de oluşturdu.

Kobe’nin ne kadar süre boyunca bu geleceğin bir parçası olacağını zaman gösterecek.

Çeviri: Faruk Sipahioğlu

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir