NBA Günlükleri

Reggie: Bird’ü LeBron’un üzerinden seçerdim

Indiana Pacers’ın efsanevi oyuncularından Reggie Miller, Lary Bird’e sadakatini bir kez daha gösterdi. Cuma gecesi katıldığı Dan Patrick Show’da açıklamalarda bulunan TNT yorumcusu kuramsal bir draftta Lary Bird’ü LeBron James’ten önce seçeceğini söyledi. Miller, Lary Bird’in öğrencisi olarak 3 sezon oynadı ve bu 3 sezonun 2sinde all-star seçilme başarısı gösterdi.

Programda açıklamalarına devam eden Miller: “ Lary Joe ile gitmek zorundayım ( Lary Bird’in orta ismi Joe) bugünün kuralları ile ona dokunamazsınız. “

İlginç bir tartışma konusu daha var Bird açık bir şekilde James kadar fiziksel bir yer kaplamıyor sahada ancak yetenek olarak maçı etkileyebilme konusunda üstün bir oyuncu. Defans konusunda 2 farklı stil ve liderlik etme konusunda 2 isimde fazlasıyla bol meziyetli.

30 yaşlarında iki oyuncu istatiksel olarak neler yapmış ?

Larry Bird vs. LeBron James at Age 30
Player/Year PPG APG RPG FG % PER
Bird (1986-87) 28.1 7.6 9.2 52.5 26.4
James (2014-15) 25.3 7.4 6.0 48.8 25.9

 

Burada görüldüğü gibi sayı, asist, ribaund, saha içi isabet ve verimlilik olarak Lary Bird, LeBron James’e daha üstün gözüküyor.

Tabi yıllar içinde oyun da değişti artık fiziksel büyüklük, güç, atletizm olarak daha önem taşımaya başladı. Bird o zamanda basketbolu şimdiye göre oynuyordu ama şimdinin hızı ve meziyetleri onun oyununu anlatan bir bölüm.

Son zamanlarda konuşmalar Kobe Bryant mı, Michael Jordan mı yoksa LeBron James mi daha büyük oyuncu tartışması üzerinden gidiyor ama eski zamanlar göz önüne alındığında karşılaştırılabilecek birçok yıldız efsane var.

Önümüzdeki sezon James belki Miller’ın bu sözlerini biraz daha ekstra motivasyon için kullanabilir ve bu tartışmaların sonu olmadığı bir gerçek.

Kaynak: Bleacher Report
Çeviri: Ahmet Mert Aras

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir