NBA Günlükleri

Son finalden notlar

2015 NBA Finali birçok ilgi çekici fakat arka planda kalan notları beraberinde getirdi. Cavs-Warriors finalinde oyuncular ve takımlar açısından ortaya çıkan bu bilgileri sizler için derledim. İşte o bilgiler:

ÇAYLAK ŞAMPİYONLAR

Herkesin tartışığı ve Warriors’ın tek sorunu o haline getirildiği ‘finallerde tecrübe konuşur’ konusu çaylak finalistleri etkilemedi. Tüm takım ilk kez NBA finallerinde boy gösterse bile mutlu sona ulaştılar. Bu durum en son 1990/1991 Chicago Bulls takımında görülmüştü. Michael Jordan’ın ve takım arkadaşları (B.J. Armstrong, Bill Cartwright, Horace Grant, Craig Hodges, Dennis Hopson, Stacey King, Cliff Lavingston, John Paxon, Will Perdue, Scottie Pippen, Scott Williams) Bulls’u ilk şampiyonluğuna ulaştırırken ilk defa NBA Finali atmosferini görmüşlerdi.

MVP vs. MVP

Gösterdiği performans ile normal sezonu MVP ödülünü alarak tamamlayan Curry’i finalde daha önce bu ödülü dört kez almış LeBron James bekliyordu. Tarih tekerrürden ibaret zira 1997 NBA Final serisinde de aynı durum ile karşılaşılmıştı. 1996/1997 normal sezonunu MVP olarak tamamlayan Charles Barkley’i finalde daha önce dört kez MVP olmuş Majesteleri bekliyordu. (Majesteleri ilerleyen sezonlarda beşinci MVP ödülünü kazandı.)

KRALDAN TARİHİ RAKAMLAR

9-reasons-lebron-james-crown-oscar-robertson1

Beşinci kez üst üste finallere çıkıp adını tarihe yazdıran James, bunu oynadığı oyun ile süslendirerek adını bir kez daha tarihe yazdırdı. Final serisinde 30.3 Sayı 11.0 Ribaund ve 9.3 asist istatistiklerini yakaladı. Playoff boyunca ise 27.6 Sayı 10.4 Ribaund 8.3 Asist ile oynayarak tarihe adını bir kez daha yazdırdı. Tarih, Daha önce Playofflar içinde 27-10-8 performansını gösteren “The Big O” lakaplı Oscar Robertson’ın yanında, artık onuda hatırlayacak.

EN GENÇ ŞAMPİYONLAR

061313_Blog_1

Yeniden yapılanma döneminden bu yana her gün daha da gençleşen bir takım haline gelen Warriors, mutlu sona en genç şampiyon takım unvanı ile ulaştı. Warriors bu bayrağı, 1983 sezonunda şampiyon olan Sixers’tan devraldı. (Moses Malone, Julius Erving Maurice Cheeks, Andrew Toney, Clint Richardson, Bobby Jones, Marc Ivaroni, Franklin Edwards, Earl Cureton, Russ Schoene, Clemon Johnson, Reggie Johnson, Mark McNamara, J.J. Anderson)

ÇAYLAK KOÇLAR

David-Blatt-Steve-Kerr-NBA-Finals

2015 Finallerinde çaylak konumunda olan sadece oyuncular değildi. Her iki takımın da koçları NBA’de çaylak durumunda bulunuyorlardı. David Blatt için her ne kadar koçluk açısından çaylaklık bir durum olmasa da aynısını Steve Kerr için söyleme şansımız yok. Zira Kerr kariyerinin ilk koçluk deneyimini yaşadı. Ayrıca Kerr, asistanlıktan 1982’de koçluğa geçen ve ilk koçluk deneyiminde şampiyon olan (La Lakers) Pat Riley’den sonra ilk çaylak koç olarak da tarihe adını yazdırdı.

SAN FRANCISCO vs. CLEVELAND

san-francisco-sports-teams-giants-49ers-warriors

2015 NBA Finalleri Cavaliers şehri açısından çok çok ayrı bir öneme sahipti zira Ohio’nun Columbus’dan sonra en büyük ikinci kent olan Cleveland’ın 1964’ten itibaren sportif bir başarısı bulunmuyor -1964’te Browns Superbowl şampiyonu oldu- . Cleveland şehri, takımları Cleveland Browns (NFL), Cleveland Cavaliers (NBA), Cleveland Indians (MLB), Cleveland Gladiators (AFL) ve Lake Erie Monsters’dan (AHL) artık bir başarı bekliyor. San Francisco için ise durum daha farklı. Şehrin iki NFL, iki MLB, bir NBA, bir NHL ve bir de MLS takımı var ve şampiyonluklar yaşayan bir şehir. Artık bunu basketbolda da sık sık görmek istiyor.

AVUSTRALYALILAR ARTIYOR

nba-finals-dellavedova-bogut_oeik7qy6r7ne1fxaj64mve7ww

NBA tarihine baktığımızda Avustralya’da doğan ve NBA’de şampiyonluk yaşayan üç isim bulunuyordu. 1996-1998 yıllarında Bulls’tan Luc Longley ve geçen sezon Spurs ile zafere ulaşan Aaron Baynes ve Patty Mills. Bu sayı bu sezon beşe veya dörde çıkacaktı. Zafere ulaşan Irving (Melbourne doğumlu) ve Delly’i geçen Bogut oldu. Gözden kaçırmamak gerek, artık finallerde daha sık Avustralyalı görüyoruz.

AKRON’DAN NBA FİNALLERİNE

lebron-james-and-stephen-curry

“LeBron ve Steph’in Akron’da aynı hastanede doğduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız bu iki MVP aynı hastaneden çıktı ve yolları 2015 sezonu NBA Finalinde kesişti.

2015 NBA Finalleri Mini Film:

 

 

-Barış Cevahir, @bcevahir53

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir