NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Los Angeles Lakers

Los Angeles Lakers’ın bu sene yine amacı tanking yapmaktan başka bir şey gibi gözükmüyor.  Bu yüzden de pek de öyle ahım şahım bir hamle yaptıkları söylenemez.

Gelenler:  D’Angelo Russell, Anthony Brown, Larry Nance Jr., Roy Hibert, Brandon Bass, Louis Williams, Marcelinho Huerstas, Panda Friend

Gidenler:  Wesley Johnson, Jordan Hill, Ed Davis, Jeremy Lin

15/16 Lakers kadro derinliği

15/16 Lakers kadro derinliği

 

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

 

Los Angeles Lakers’ın amacı tanking yapmaktan başka bir şey olmadığı için pek de öyle ahım şahım bir hamle yaptıkları söylenemez. Yeni oyuncuları Brandon Bass’e karşı her zaman bir sempatim olmuştur, iyi bir hamle olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda draftı da fena geçirmediler. 2. tur 34. sıradan seçtikleri Anthony Brown’ı beğendim iyi bir takım oyuncusu olabilir. Tıpkı geçen sezon Jordan Clarkson’da olduğu beklenmedik bir performans bekliyorum ondan.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

 

İlk kötü hamlede en iyi hamleyi seçerken ki mantıktan gideceğim. Ed Davis beğendiğim bir basketbolcuydu, gitmesine bir Lakers sempatizanı olarak üzülmedim değil, kötü bir hamle olarak değerlendiriyorum. Sacramento Kings’in DeMarcus Cousins için sunduğu teklif bence uygundu, takası reddetmeleri de en kötü hamlelerinden biriydi, takası kaçırmamaları gerekliydi. Bunların yanı sıra Off-Season’da Greg Monroe, LaMarcus Aldridge, Jimmy Butler, DeAndre Jordan vb. istedikleri serbest oyuncu statüsündeki yıldızları alamamaları da (bu daha çok başarısız bir hamle sayılsa da) en kötü hamleler listesine eklenebilir. Ayrıca takımlarına kattıkları oyunculardan en kötüsünün, zamanında ülkemiz takımlarından Anadolu Efes’in servet teklif ettiği, bu sene de yine ülkemiz takımlarından Galatasaray’ın ilgilendiği ama alamadığı Marcelinho Huertas olduğunu düşünüyorum, geçirdiği başarısız sezondan sonra onu takıma katmak doğru bir hamle değil bence. Belli bir oyun zekası, el becerisi bulunsa da şutu tam olarak bir tehdit değil aynı zamanda savunması da vasat düzeyde, beğenmediğim bir oyuncu.

Geçen seneki durumu: 

Tanking yaptılar. Geçen sezon onlar için kesinlikle verimli bir sezon değildi. Batıdaki o destansı play-off yarışına girmediler (giremediler). Arada bir Golden State Warriors, San Antonio Spurs galibiyetleri gibi sürpriz maçlar çıkarsalar da sonuç değişmedi, çoğu zaman kaybeden taraf oldular. 21 galibiyet 61 mağlubiyet ile sezonu Batı Konferansı’nın 14. sırasında tamamladılar. Özellikle Kobe Bryant’ın sakatlığı sonrası seyirci desteğini de büyük ölçüde kaybedince sezonu erken kapatmış oldular. Geçen sezon adına onlar için olumlu olan yalnızca iki şey sayabiliriz bana göre. Birincisi kesinlikle Philadelphia 76ers’a verdikleri 2015 ilk 5 korumalı draft hakkını draftta ikinci sırayı çekerek korumaları. İkincisi ise Washington Wizards’ın 2014 Draft’ında 2. tur 46. Sıradan seçip aynı gece Los Angeles Lakers’a takasladığı Jordan Clarkson’ın performansı…

Bu sezon ne yapar?

Tanking tabi ki… Los Angeles Lakers her ne kadar zorlarsa zorlasın (ki zorlayacaklarını düşünmüyorum) bu kadroyla Batı Konferansı’nda herhangi bir başarı elde edemez. Lakers genel menajeri Mitch Kupchak de geçen sezon “Kobe’nin kariyerine iyi bir şekilde nokta koyması için Lakers’ın geleceğini riske atamayız.” dedikten sonra bu sezonun Lakers adına nasıl geçeceğini az çok tahmin edebiliyor olmamız gerekir. Az önceki soruda da belirttiğim gibi Philadelphia 76ers’a verdikleri 2015 ilk 5 korumalı draft hakkını korumayı başardılar ancak bu draft hakkı 2016 için ilk 3 korumalı olacak, bu nedenle mümkün olduğunca daha ağır bir tanking yapacakları kanısındayım. Beklentim, Lakers taraftarlarını pek de keyifli bir sezonun beklemediği yönünde.

Beklentiler:

Tanking tabi ki… Los Angeles Lakers her ne kadar zorlarsa zorlasın (ki zorlayacaklarını düşünmüyorum) bu kadroyla Batı Konferansı’nda herhangi bir başarı elde edemez. Draftın 2. sırasından D’Angelo Russell’ı seçtiler, doğrusunu söylemek gerekirse kendisini pek beğenmedim. Summer League’deki performansı pek iç açıcı değildi. Çıktığı 5 maçta maç başına; 30 dakika, 11.8 sayı, 5.2 ribaund, 3.2 asist, 1 top çalma, 8 top kaybı istatistikleriyle oynadı. Bunların yanı sıra D’Angelo Russell %37.7 şut yüzdesi yakaladı. Tabi ki Summer League’de sergilediği kötü performansla tüm kariyeri hakkında yorum yapamayız ama DeMarcus takasını D’Angelo’ya güvenerek reddettiler. D’Angelo Russell’ı normal sezonda izleyip yorum yapmak en mantıklısı olacaktır diyorum. Bakalım sezon sonunda Lakers yönetimi “Keşke teklifi kabul etseydik.” diyecek mi. Konumuza dönecek olursak az önce de belirttiğim gibi Philadelphia 76ers’a verdikleri 2015 ilk 5 korumalı draft hakkını korumayı başardılar ancak bu draft hakkı 2016 için ilk 3 korumalı olacak, bu nedenle mümkün olduğunca daha ağır bir tanking yapacakları kanısındayım. Beklentim, Lakers taraftarlarını pek de keyifli bir sezonun beklemediği yönünde.

Playoff yapar mı?

Üzülerek söylüyorum ama yapamazlar.

Bu sezon kilit oyuncuları kim olur?

 

Kobe Bryant, taraftar çekmesi açısından.

-Emirhan Nazım Birol

Önceki: New York Knicks

Gelecek: Philadelphia 76ers

 

 

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir