NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, New York Knicks

NEW YORK KNICKS

Gelenler: Arron Afflalo, Jerian Grant, Robin Lopez, Kyle O’Quinn, Kristaps Porzingis, Kevin Seraphin, Sasha Vujacic, Derrick Williams

Gidenler: Quincy Acy, Cole Aldrich, Andrea Bargnani, Tim Hardaway Jr., Shane Larkin, Jason Smith, Alexey Shved

15/16 Knicks kadro derinliği

15/16 Knicks kadro derinliği

Geçen seneki durumu: 

17-65. New York Knicks geçen senenin başında bir önceki sezonun hayal kırıklıklarından sıyrılarak düşük sıralardan da olsa bir Play-Off yapma amacıyla girmişti sezona. Fakat daha sonra Iman Shumpert ve J.R. Smith’in Cleveland’a yollanmasının ardından kadro kalitesi ve derinliği iyice azalan takımın belki de tek kalburüstü oyuncusu olan Carmelo Anthony de diz sakatlığından dolayı yalnızca 40 maç oynayabilince Knicks’in kadrosu ve psikolojik yükümlülüğü zaten çok kötü başlayan sezona erken havlu atmalarına neden oldu. New York, Iman Shumpert ve J.R. Smith’in takas edildiği 10 Aralık gününe 4-20, Carmelo Anthony’nin bu sezon oynadığı son maçın tarihi olan 9 Şubat gününe 10-42 derceleriyle girdi. Carmelo Anthony sezonu kapattığı zaman iyice boşalan dış rotasyonda Langston Galloway, Alexey Shved, Ricky Ledo gibi verimsiz oyunlarla kalan şutları atıp verilecek kararları verince şişmiş ama bu oyuncuların gerçek becerilerini yansıtmayan rakamlar elde ettiler. Sezonu da 17-65 gibi çok kötü bir dereceyle bitirdiler.

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

KRISTAPS PORZINGIS. Porzingis sezon başında potansiyelinin büyüklüğünden bahsedilen ama 9-16 gibi bir aralıktan seçilmesi beklenen bir oyuncuydu. Fakat Draft yaklaştıkça Sevilla ve Eurocup’ta gösterdikleri onun seri bir şekilde yukarı tırmanmasını sağladı. Porzingis şu anda bitmiş bir ürün değil, ama onun cezbeden tarafı çok yüksek potansiyeli. 2.16 boyunda olup, üçlüğe kadar çıkabilen bir şut menzili, boyuna göre çok çevik ve atlet bir oyuncu. Pasör özellikleri de olduğu için onu Üçgen Hücum için biçilmiş kaftan yapıyor. Phil Jackson Üçgen Hücum’u kullanmak konusunda ne kadar ısrarcı olmaya devam edecek göreceğiz, ama ben Porzingis tercihinin tamamen Üçgen Hücum’a uygun olmasından değil komple oyunun bir çok yönünü değiştirebilecek ve çok verimli bir oyuncu olabileceği fikrine inanıyorum. Porzingis tercihi, New York taraftarlarınca çok hoş karşılanmadı ama uzun vadede doğru yetiştirme ile beklentileri karşılarsa bu seçimin de ne kadar başarılı olduğu konuşulur. Ayrıca Tim Hardaway Jr. karşılığında aldıkları birinci tur hakkı ve yaptıkları Jerian Grant seçimi de bütün yaz döneminin en iyi manevralarından bir tanesi oldu.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

SASHA VUJACIC. Vujacic’in Avrupa için bile yeterliliği, güvenirliliği, devamlılığı tartışılabilinecek iken bir de NBA takımında oynayabilme fikri hiç de iç açıcı gelmiyor açıkçası. Şut atmaktan başka pek de meziyeti olmadığını, elinin tuttuğu bir iki gün dışında pek verimli olmayacaktır. Fiziksel olarak da efor olarak da savunmada da yetersiz olduğunu düşününce Vujacic hamlesi pek olumlu sonuç doğurmayacaktır.

Bu sezon ne yapar?

New York biraz ortada kalmış bir takım. Porzingis, Jerian Grant, Kyle O’Quinn Derrick Williams gibi genç, ya çaylak kontratında oynayan ya da ikinci kontratlarını yeni imzalamış oyuncuların yanı sıra artık 30 yaşında olan ve takımın en önemli oyuncusu olan Carmelo Anthony var. Carmelo Anthony’nin de dizinden ameliyat olup döndüğünü göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Geçen sene, New York Knicks, Carmelo Anthony ile ve Carmelo Anthony olmadan bile sahada çok dağınık, ne yaptığını bilmez bir haldeydi. Zaten aldıkları derece de bunun bir kanıtı. Ellerinde yine çok fazla yetenek yok, ama Robin Lopez- Carmelo Anthony-Jose Calderon- Arron Afflalo gibi tecrübeli isimlerle en azından hücumda fena işler yapabilecek bir grup olabilir. Tabi, bu koç Derek Fisher’ın takıma saha içerisinde daha hakim olmasıyla, daha reaktif bir yapıyla gereken zamanlarda gereken hamleleri yaparak geçen sene yapamadığını gördüğümüz koçluk tekniklerini, bu sene göstermesi gerekecektir. İlk senesi çok kötü geçmiş olabilir, ama uzun vadede bu kadar tecrübesi olan, hep kritik işler yapıp önemli şutları sokmuş bir adam mutlaka ileriye gidecektir. Zaten geçen seneki performansının altında kalması gibi bir durum söz konusu olamaz. Toplamak gerekirse, ortalama üzeri veteran oyuncularla hücumda bir şeyler yapılabilir, ama ne ortada yeteri kadar yetenek, ne de bir uyum var. Bu yüzden de işler pek parlak gözükmüyor, New York’u takriben 20-35 galibiyetli bir sezon beklediğini söyleyebilirim.

Playoff yapar mı? HAYIR !

Bu sezon kilit oyuncuları kim olur?

Carmelo Anthony. Carmelo Anthony iki senedir bir düşüşte. Bunda takımın da çok kötü olmasının payı yüksek, ama artık onun verimli olabilmesi için çok net bir ortam gerektiği gerçeği açık. LeBron James, James Harden, Kevin Durant gibi her koşulda gittikleri takımı şampiyonluk adayı ya da kendi konferansının başını çekecek takımlara dönüştüremiyor. Onun başarılı olması için çok fazla değişken var. Bir de özellikle kariyerinin bu döneminde artık kesinlikle 4 numara oynuyor olması gerekiyor. New York’un kalabalık uzun rotasyonunda 4 numarada pek süre alacağını zannetmiyorum. İşler Carmelo Anthony için karmaşıklaşıyor, ve kariyerinde müzmin kaybeden olma etiketini artık atmak isteyecektir. New York adına geçen bir kötü sezon onun başarıyı başka yerlerde aramasına sebep olabilir. Takım sahibi James Dolan ve başkanı Phil Jackson bunun olmaması için ellerinden geleni yapacaklardır. Phil Jackson demişken, onun da yakası bir türlü bir araya gelmedi. Carmelo Anthony’yi mutlu etmek, takımın genç oyuncularına yeteri kadar süre vermeli, uzun kalabalığı ve dış oyuncu eksikliğini uygun bir fırsat gelirse düzeltmek durumunda kalacaktır. Burada saydığımız isimler arasında en zorlu sezon Phil Jackson’unki olacak.

-Zaferhan Soylu

@zaferhans7

Önceki: Minnesota Timberwolves

Gelecek: Los Angeles Lakers

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir