NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Orlando Magic

Victor Oladipo Oladipo geçen sezon, çaylak senesinin çok üstüne koyarak geldi, ve biraz da izleyenleri şaşırtan bir performanstı.

Gelenler:

Coach Scott Skiles, Mario Hezonja, Shabazz Napier, C.J. Watson

Gidenler: Ben Gordon, Maurice Harkless, Kyle O’Quinn, Luke Ridnour

MAGİC

Geçen seneki durumu:

25-57 Orlando geçen seneye elindeki zaten genç ve yetenekli grup içerisine Aaron Gordon ve Elfrid Payton gibi hem gözde hem de pozisyonlarından günümüzde beklenen de facto özellikleri tam taşımayan ama alternatif bir özellik topluluğu bulunduran iki oyuncu. Payton, fiziksel olarak büyük ve güçlü olmasının avantajını savunmada topa baskı yaparken, ribaund pozisyonlarında ve pota çevresinde bitiricilik olarak iyi kullanıyor, ama ciddi şut zaafı olduğu için yeteri kadar savunma ilgisi çekmek ve potaya gitmekte sıkıntı yaşayabiliyor. Şutunu ne ölçüde geliştireceği çok önemli ama ciddi şut tehdidi eklemeden diğer bütün özelliklerine rağmen en üst düzey oyuncuların arasına çıkamayacaktır. Aaron Gordon da (artık yavaş yavaş kaybolan) şut atan 4 numaraların otomatik daha cazibeli olduğu bir ortamda hiç şut atamıyorken bu kadar yukardan gitmesi onun da ciddi bir potansiyel taşıyor olduğundan dolayıydı. (Şut atan 4 numaraların biraz değer kaybettiği durumunu açıklamak gerekirse, artık sadece şut atmaları da yetmiyor. Örn. Draymond Green gibi çok üst düzey şutör olmasa bile hücum ve savunmada çok fazla işlevi olan ve her yerde her konuda esneklik sağlayan oyuncular takımların şu anda en çok aradığı oyuncuğu tipi.) Bu iki çaylağın dışında, takım NBA’in en kötü koçu Jacque Vaughn’u kovarak doğru bir yola girmeye başlamıştı. Takımın çok genç olması ve çok fazla oynayabilecek oyuncusu olmasından dolayı bir türlü çok düzenli bir rotasyon oturtulaması ve oyuncuların birbirleriyle sağlam bir uyum sağlayamadığı ortam yüzünden takım da kolektif olarak somut ilerlemeler gösteremedi.

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

E)HİÇBİRİ Burada hamlelerin hepsinin çok kötü olduğu vs. bir düşüncem yok, fakat hiç biri çok beğendiğim ve doğru bulduğum hamleler olmadığı için net bir cevap vermiyorum. Hepsini kısa kısa değerlendiriyim: Scott Skiles: Skiles tercihi bu takımın büyüme evresi devam ettiği süreçte çok kötü bir tercih değil aslında. Scott Skiles çok fazla disiplinli olduğu için genelde takımları iyi başlar, fakat yavaş yavaş onun sıkı disiplini soyunma odasını ve oyuncuları kaybetmesine sebep olur ve takım darmadağan olur. İşin Teknik-Taktik kısmında da çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Fakat, oyuncu ilişkilerini ve soyunma odasındaki tonunu tekrar meydana çıkarırsak, bu kadar genç bir oyuncu grubuna disiplini ile doğru alışkanlıklar kazandıracaktır ve oyuncuların büyümesinde önemli rol üstlenecektir. Son olarak şunu söyliyeyim Scott Skiles’in 2-3 senelik bir hamle olduğunu düşünüyorum, bu oyuncu grubunun yaşları da artık onların playofflarda iddialı olmaları gerektiği yaşlarda; Magic teknik-taktik kısmına daha hakim daha cesurca makro-mikro değişiklikler yapabilecek bir “yeni akım” koçlardan bir tercih yapacaktır diye düşünüyorum.

 

Mario Hezonja: Hakkında iki tane ciddi kaygım var: Karakteri, Avrupa’daki atletizm üstünlüğü burada onu ortalama/ortalama altı bir atlete çevirdiği zaman nasıl bir oyuncu olacak?

Shabazz Napier: Karşılığında neredeyse hiç bir şey vermedikleri için kötü bir hamle değil kesinlikle. Fakat, fiziksel özelliklerini, yaşını ve ilk senesindeki verimsizliğini düşünürsek onun da çok üst düzey bir kariyeri olacağını düşünmüyorum. C.J. Watson: C.J. Watson, iyi veteran, iyi şutördür. Bu kadar genç ve şut sıkıntısı yaşayan bir takım için direk şut ve tecrübe eksikliğini bir nebze kapatacak iyi bir hamle. Sadece oyunculuk vasıflarıyla çok fazla ileri götürmediği için Orlando Magic’in en iyi hamlesini C.J. Watson yazmak istemedim.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

MAURICE HARKLESS TAKASI. Maurice Harkless, bu kadar genç 2-3-4 pozisyonlarında oynayan oyuncunun olduğu bir takımda, belirli bir gelecek gösterse de bir türlü düzenli süreler alamıyordu. Takımda kalsa da Tobias Harris’in yeni kontrat alması ve Aaron Gordon’un sakatlıktan iyi dönüyor oluşu onun süre alamayacağının göstergesiydi. Yine de onu sadece bir ikinci tur hakkı karşılığında göndermenin çok iyi bir hamle olduğunu düşünmüyorum. Zaten lig genelinde de, Maurice Harkless’ı birisi fena olmayan bir hamleyle alacak ve bir şekilde onu parlatacak gibi bir yargı vardı. Portland çok iyi iş çıkardı, şimdi Maurice Harkless’ın geleceğini gözlememiz gerekecek.

Bu sezon ne yapar?

Bu sezon onları en azından Play-Off yarışında olmalarını bekliyorum. Bu takıma sempati duyduğum doğru. Fakat artık NBA’in en kötü koçu başlarında değil, biraz eklemelerin katkısıyla, biraz da takım içi gelişmelerle artık daha iyi bir takım olacaklardır. Doğu’da Miami eklemeleri ve mevcut kadrosuyla, Indiana da girdiklerini yeni yol ve Paul George’un sezona sağlıklı giriyor olması sebebiyle bir önceki sezona göre 6-8 galibiyet fazla alacağını düşünüyorum. Yukarıdan sadece net olarak Brooklyn’in düşmesini bekliyorum. Yani onlar için net bir Play-Off yeri olmayabilir. Zaten, bu takımın bu sene Play-Off yapması değil, Play-Off potasına girmesini doğru beklenmelidir, ve bunu karşılayacaklarını bekliyorum. Aaron Gordon’un Summer League’deki şut performansını sezona nasıl taşıyacağı bu takım için en kritik sorulardan bir tanesi. Çünkü onun savunmada eşleşmelerin %90’ını değişebiliyor olması çok büyük artı. (Özelliklle de Vucevic gibi çember savunması çok kuvvetli olmayan oyuncunun çok ciddi süreler aldığı bir takımda) Aaron Gordon-Tobias Harris- Mario Hezonja- Oladipo- Payton beşini kişisel olarak görmek istiyorum. Bu 5’in sahada yer aldığını hayal edelim: Korkunç bir topa baskı, muhtemelen 3/4 kort press gibi bir aksiyon, rakibi çok hataya zorlamak ve geçiş hücumlarından fazlasıyla verim almak. (pek Skiles tarzı değildir maalesef)

Playoff yapar mı? İNŞ!

Bu sezon kilit oyuncuları kimler olur? 

Victor Oladipo Oladipo geçen sezon, çaylak senesinin çok üstüne koyarak geldi, ve biraz da izleyenleri şaşırtan bir performanstı. Onun hakkındaki en büyük iki şüphe şut sorunu ve skor üretme yönlerinin çeşitliliğiydi. İkincisini daha çok erkenden halletmiş, ilki için de birkaç adım atmış olduğunu söyleyebiliriz. Onun gelişimi çok önemli. Onun önünde de Andre Igoudala gibi herşeyi belirli düzeyin üstünde yapan ama en verimli rolü bir joker olan bir oyuncuya mı dönüşecek, yoksa Jimmy Butler gibi bir adım atıp bir takımın net sürükleyicisi olabilecek mi gibi bir yol ayrımı var, bakalım nasıl bir kariyer çizgisi olacak.

-Zaferhan Soylu

@zaferhans7

Önceki: Sacramento Kings

Gelecek: Denver Nuggets

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir