NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Philadelphia 76ers

Sixers gibi bir takımdan play-off beklemek hayalciliğin de ötesine geçmek olur.

Gelenler : Jahlil Okafor, Gerald Wallace, Carl Landry, Nik Stauskas

Gidenler : JaVale McGee, Luc Mbah a Boute, Thomas Robinson

15/16 Sixers kadro derinliği

15/16 Sixers kadro derinliği

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

Yeni bir yapılanma içerisinde olan bu takıma uzun süreli katkı verebilecek Jahlil Okafor’ın kadroya katılması.

Off Season yaptıkları en kötü hamle :

Sixers tarafından yapılan kötü bir hamlenin varlığından bahsedemeyiz ancak kendi ellerinde olmasa da Joel Embiid’in sakatlığının sürecek olması ve bu sezon da oynayamayacak olması Sixers için açık ara en kötü olay.

Geçen Seneki Durumu :

Sixers geçen seneyi 18-64 gibi kötü bir derece ile tamamladı.Geçen sezona başlanırken Sixers’tan bir şey beklenmiyordu.Sixers yönetiminin de takımdan ciddi bir beklentisi yoktu. Genç oyunculardan beklenen tek şey tecrübe kazanarak oyunlarını olgunlaştırmalarıydı. Nitekim beklenen oldu ve bir şey beklenmeyen Sixers sezonu felaket bir dereceyle tamamladı ancak genç oyuncuların oyunlarını tam anlamıyla olgunlaştıramadılar ya da geliştiremediler.

Bu sezon ne yapar?

Sixers yaz dönemine Joel Embiid’den gelen sakatlık haberiyle başladı. Geçen sezon büyük risk alınarak üçüncü sıradan yapılan Joel Embiid tercihine verilen tepkiler bu sakatlık sonrası giderek arttı. Embiid’in sezonu kapatmasının ardından merakla beklenen soru Sixers’ın drafttan kimi seçeceğiydi. Lakers D’angelo Russel’ı seçerse Jahlil Okafor seçilecekti ; Lakers Jahlil Okafor’u seçerse D’angelo Russell seçilecekti. Nitekim ilk seçenek gerçekleşti. D’angelo Russell Lakers’ın, Jahlil Okafor Sixers’ın yolunu tuttu.

Okafor kadroya dahil edilince Sixers gibi bir takım için fena sayılmayacak bir uzun rotasyonu oluştu. Hedefleri olan bir takım için bu rotasyon tabii ki yetersiz kalacaktır. Noel pozisyonuna göre biraz ince olsa da iyi bir savunma oyuncusu olabileceğini gösterdi. Noel geçen sezon yaptığı gibi bu sezon da gelişim gösterecektir ve birkaç sezon sonra ciddi bir savunma silahı olacaktır. Biraz da Okafor özelinde değerlendirme yapalım.Okafor bazı kesimler tarafından yeni All Jefferson olarak lanse ediliyor lakin ben Okafor’un daha atlet ve daha dinamik bir uzun olduğu  kanısındayım. Kariyerinin de Jefferson’dan daha iyi olacağını düşünüyorum.Önümüzdeki birkaç sezon içerisinde beş numara pozisyonunda bir boşluk oluşacağını düşünürsek Okafor’un yolu açık.

Sixers’ın kısa rotasyonuna bakıldığında Nik Stauskas ve Tony Wroten gibi isimler göze çarpıyor. Göze çarpan bu isimler normal şartlar altında  NBA gibi bir organizasyonda ilk beş başlayamaz ya da başlamamalı. Maalesef ki söz konusu Sixers olunca bu tip oyuncular ilk beş başlayabiliyor. Sixers takımında benchten  Kendall Marshall ve Gerald Wallace gibi isimler gelecek. Saydığımız bu isimler NBA’deki diğer takımların kadro doldurmak amacıyla alacakları oyuncular.Sözün özü Sixers felaket bir kısa rotasyonuna sahip.

Playoff yapar mı?

Sixers gibi bir takımdan play-off beklemek hayalciliğin de ötesine geçmek olur. Bu takımın play-off ihtimalini konuşmak yerine yirmi galibiyet alıp alamayacağını konuşmak daha isabetli olur.

-Emircan Akkol

Önceki: Los Angeles Lakers 

Sonraki: Sacramento Kings

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir