NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Sacramento Kings

Merhabalar bu sene batının Playoff yarışı içerisinde kendinisine yer arayacak takım kimyasını tutturursa eğer çok iddialı bir ekip olabilecek bir takımı değerlendireceğim, Sacramento Kings.

sac

Gelenler:

Rajon Rondo: Hepimizin Boston Celtics formasıyla özdeştirdiğimiz isim Rajon Rondo, geçen sezonu Dallas forması altında geçirdi. Mental olarak kendisini iyi tutamayan Rondo, hocasıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle bekleneni veremedi. Kings’in bu hamlesi her ne kadar riskli bir hamle olarak değerlendirsek de kendisini bu organizasyonda bulacağını düşünüyorum.

Seth Curry: Yaz liginde gösterdiği performans ile göz doldurdu Curry. Kardeşi kadar yetenekli olmasa da benchten gelerek katkı yapacağı kesin.

Marco Belinelli: Takıma katılan bir önemli isim ise kuşkusuz Marco Belinelli. Kendisini geçen sezon Spurs formasıyla izlemiştik. Şutlarıyla tanıdığımız bu isim her maç belli bir oranda üçlük atacağı kesin, karakter olarak biraz çirkef bir oyuncu olsa da katıcakları ve sınırları belli bir basketbolcu.

Caron Butler: Takımın en tecrübeli isimlerin başında gelen Butler rotasyonda kullanılacak ve Stein,Curry gibi gençlere bir şeyler öğretmesi açısından takımın içerisinde boy gösterecek.  Fazla dakikalar almasa da arada sürpriz yapabilir.

W.Cauley-Stein: NBA’de önemli uzunlardan bir tanesi olma potansiyeli var. Boston Celtics’in 6 tane draft hakkını önerdiği bu isim için sağlıklı bir Cousins,büyük bir şans olabilir. Takıma katkı vereceğine kesin gözüyle bakıyorum.

K.Koufos:  Koufos’un dış şut tehdidi yok ama savunma konusunda çok önemli işler yapabiliyor, boyalı alanı kollarıyla çok iyi kapatan, pota altından da hiç fena istatistikleri yok. Benchten gelen uzunlarda fark yaratacağı kesin. Geçen sene Marc Gasol’un yerine oyuna girdiğini hatırlatalım.

 

Gidenler:

R.McCallum: Guard rotasyonunda geçen sene belki de Kings cephesinin en çok beklentisi olan oyunculardan bir tanesiydi ancak bekleneni veremedi ve belki de bu sene Spurs rotasyonu içinde önemli rol oynayacak isim olabilir. Ancak Kings onun eksikliğini hissetmeyecektir.

R.Hollins: Hala kendine takım bulamayan Hollins, Cousins’ın dinlenmesine pekte müsaade eden bir oyuncu değildi açıkçası. Rotasyonda sadece isim olarak vardı, eksikliğini hiç hissetmeyecekleri kesin.

Nik Stauskas: Guard rotasyonunda bir başka takımdan ayrılan isim Stauskas oldu. Onu bu sene Sixers formasıyla izleyeceğiz. Normal sezonda 4.97 sayı, 0.92 asist ortalamasıyla oynayan bir oyuncunun yerine sağlıklı bir Rondo’nun nasıl katkı sağlayacağını düşünün.

Jason Thompson: 2008 1.tur 12.sıra’dan seçilen Kings’in geçen sene ki dört numarası 11 sayı, 7.39 ribaund ortalama ile oynadı. Bu sene 4 numarada sıkıntı yaşadığında eksikliğinde hissedebilir.

Geçen sezonki durumu:

Batıda ilk 8 takıma baktığımızda gerçekten de işi zordu Kings’in playoff yarışında pek olunmayacağı belliydi taraftarın bir başarı beklentisi yoktu. Bununla beraber 29/53 ile kendine Batı konferansında 13.sırada yer buldu.  İstatistik liderleri Cousins ve Gay oldu, bu sene de aynı tabloyu bekliyorum açıkçası. Bakalım bu sene batı konferansında ilk 8’e girebilecekler mi?

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

Kings offseasonu en hareketli geçiren takımların başında geliyordu. Hareketli bir dönem geçiren Sacramento’nun en iyi hamlesi R.Rondo. Çünkü abartılı bir kontrat önermediler, üstüne üstlük kontrat sadece 2015-2016 sezonunda geçerli olucak. Rondo’nun geçen sezon silik bir görüntü çizdiğini hatırlatmakla beraber  29 yaşında ve hala üst düzey oynaması için önünde 2-3 yıl var bu yılları yüklü bir kontrat ile geçmek isteyecektir. Eğer Rondo’ya gereken özgürlüğü verirse Kings neden playoff havası solumasın?

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

Takıma yeni katılan isimler çok yerinde potansiyelli belli oyuncular. Ancak 4 numarada bu sezon Cousins’ın oynayacağı dair haberler yer almakta. Drafttan seçilen Stein çok potansiyelli ve savunma konusunda önemli noktalara gelebilir. Ancak günümüz NBA’sinde kısa beş modası aldı başını gidiyor. Bunun en yakın örneğibi NBA finallerinde Green’in 5 numara çıktığı maçta gördük. 4 numaraların artık dış şut tehditi önemli bir oyun stratejisi haline getirdi. Cousins’ın dış şut tehditi neredeyse sıfır. Üstüne üstlük 5 numara alışkanlıkları onu 4 numarada nasıl bir yere getiricek ben merak ediyorum açıkçası. Eğer Cousins 4 numarada istenilen şeyleri yaparsa çok can yakacakları kesin.

Bu sezonki beklentiler, Playoff yapar mı?

Geçen sene Oklahoma’nın Kevin Durant yokluğunda  saf dışı kaldığını varsayarsak bu sene aynısı olucak gibi durmuyor, Kevin Durant iyileşti. Ancak NBA’nin yükselen yeni yıldızlarından bir tanesi New Orleans’ta forma giyen A.Davis var. Utah’ında pota altında ki rotasyonuyla beraber playoff için son bileti kapmaya çalışacakları kesin. Ancak şunu unutmayalım ki Kings’in çok potansiyelli bir kadrosu var. Eğer sağlıklı bir Rondo ve Cousins’ın yanında üstüne bir de Stein eşlik ederse 45/38’lik bir derece ile kendini playoff potasına sokabilir. Sacramento’nun inişli bir çıkışlı grafiği olacağı kesin ve bununla beraber ilk maçlarda yeni bir takım olduğu için maç kazanma konusunda sıkıntı yaşayabilirler.Ligde en çok merak ettiğim, seyir zevki en yüksek takımlardan biri olacağından hiç şüphem yok. Eğer bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatırlarsa neden batıda 8.lik olmasın?

Bu sezonki kilit oyuncuları kim olur?

Bunları tahmin etmek çokta zor olmayacak açıkçası. Cousins ve R.Gay bu takımın yine yükünü çekecekler. Ama  bu sefer yine geçen sezon gibi ikisi tek kalırsa Kings’in playoff hayalleri rüyalarda olur. Sağlıklı Rondo olursa takımın guardıbu üçlü ligin can yakan ve korkulan bir ekip olur. Belinelli ve Butler’ında belli bir düzeyde verim alacağını sayarsak en kilit oyuncuları Rajon Rondo ve Cousins’ın olacağından hiç şüphem yok.

-Alican Bulut

Önceki: Philadelphia 76ers 

Gelecek: Orlando Magic

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir