NBA Günlükleri

2 Günde Sırbistan

B grubunda kimilerine göre liderin belli olucağı karşılaşmayı, Sırbistan kazandı. Maça iyi başlayamayan Sırbistan, Gasolün müthiş çember savunması yapması ve hücumu ritmiyle İspanya oyunu kontrol ediyordu. Sırbistan’ın o kadar topla iyi oynayan oyuncuları var ki buna reaksiyon vermeleri çok uzun sürmedi. Avrupa’da söz sahibi olduğunu bildiği için hakemler üstünde ilk periyotta müthiş bir baskı kurdu ve takım gerideyken Koç Djordjevic’in riskli hamlesi takımın çok iyi reaksiyon vermesini sağladı. Koçları karşılaştırdığımız zaman bu maç için Djordjevic’in kazandığını söyleyebiliriz. Oyuna hızlı etki etmesi ve takımı üstünde ki hakimiyeti onun istediği basketbolun oynanmasına sebep oldu. Sırbistan’da bana göre sürpriz olan ise Teodosic’in ilk baş başlaması. Hazırlık maçlarında ve genel hava Teo’nun artık 6. Adama soyunacağı yönündeydi ancak koç Teodosic’i çok anlayıp, görevlerini  kafasına iyice kazımış. Teodosic’in yanında ise Markovic’i Teo’nun savunma açığını kapatmak için ilk 5 başladığı kesin. Devam edelim İspanya maçıyla,teknik faulden sonra 2. ve 3. periyotta  İspanya’ya hızlı hücum etmek yerine daha çok savunmayı düşünüp oyunu ona göre hareket ettirdiler. Savunma ile beraber hücumda da söz sahibi oldu otomatikmen Sırbistan ve son periyotta ki o enfes hızlı hücumlar ve Bjelica’nın sazı eline almasıyla beraber Sırbistan oyunu kopardı aldı. Bjelica demişken maçın adamı kuşkusuz Profesördü. Gasol’ün neden hala İspanya için önemli olduğunu son periyotta gördük. Çizgiye giderek ,pota altında ki atışlarıyla beraber farkı 1 sayıya indirmiş olsa da bir anda sahneye Bjelica çıktı ve uzaklardan üçlüğü yolladığında matadorları susturmuşlardı. Beklediğimin aksine daha henüz skorboardda gereken katkı vermese de son dakikalarda üçlüğü ile fişi çekti. Sonuç olarak bana göre Teo ve Bjelica’nın önderliğinde ki takım bu maç daha çok Bjelica çıktı. 24 sayı 10 ribaund 4 asistlik bir katkı sağladı. Bana göre takımın nasıl ilerleyeceğini belirleyen isimlerden olacağını düşündüğüm Nemanja Nedovic. İstikrar bakımından adaşı Nemanja Bjelica’yı aratsada İspanya maçında enfes ekstra bir katkı verdi. 2.periyotta İspanya’nın biraz tempo yakaladığı zaman Nedovic sahneye çıktı ve 2 tane üst üste üçlük yolladı İspanya potasına. O gazla beraber Sırbistan daha fazla koştu ve kuşkusuz 8-0’lık serinin olması kimse için sürpriz olmadı. Sırbistan’a kuşkusuz ibreyi çeviren isimdi o,Nemanja Nedovic. İstikrarlı bir şekilde devam ederse turnuvaya damga vurucağı kesin.

{3F3E82ED-96EA-48A8-B0FC-34F4355C3772}flexible

Eurobasket’in 2.gününde geldiğimiz zaman rakip ev sahibi Almanya vardı.  Koç yine ve Teodosic’in arkasını toplasın diye Markovic’i ilk beşte başlattı. Takımın savunma bakımından iki temel yapı yapı taşı Kalinic ve Markovic olucağı kesin. Kalinic’e değinelim biraz, iki gündür Sırbistan’ın nerdeyse tüm pis işlerini yaptığı kesin. Sürpriz hücum ribaundları ve top çalmalar kovalıyor. Markovic’in yakın savunması karşısında Miroslav Raduljica’nın savunması bile işe yarıyor. Savunmasıyla pek övünülmeyen bu isim tamamlayacı rol oynadı maç boyunca. Sırbistan’ın 2 gündür maçlara savunmayı ağırlıklı çıkıp daha sonra benchten Erceg, Bogdanovic  gibi isimleri getirip hücumda da söz sahibi olmasını sağlıyor. Almanya maçında 12 hücum ribaundu ile fark yarattı Sırbistan. Nowitzki’yi fazla durdurmasa da Sırbistan Nowitzki çıktığı anlarda Almanya’nın temposunu düşürüp oyunun hakimiyetini ele aldılar. Bu maçta ki kritik noktalardan bir tanesi ise Teodosic’in fazla topla oynayıp Sırbistan’ın hücum dengelerini bozduğu kesin. Teodosic maç genelinde sönük bir görüntü çizdi ve 0/9’luk bir üçlük isabeti buldu. Oyundan çıkınca şişeleri yere atmasından ne kadar kendine yakıştıramadığını görmüş olduk. Sırbıstan’ın bu oyunu koparmasına da engel oldu ve 3.periyot başlamadan takımın diğer lideri  Nemanja Bjelica sadece 3 top kullanmıştı. Ancak bu açığı Erceg ve Bogdanovic ile doldurdu Sırbistan takımı. Almanya maçında düne nazaran mental anlamda erken final diye tabir etsek yanlış olmaz İspanya maçını çıktılar ve bana göre zihinsel olarak yorgun gözüktü. Son periyoda geldiğimizde Bogdan Bogdanovic’in beklediğim katkı geldi ve  periyotun genelinde 6 sayıda katkısı bulundu. Ne kadar yorgun olduğu gözüksede Bjelica yine son saniyede sorumluluk alıp gerçekten muhteşem bir işe imza attı.  Sırbistan’ın sorunlarından bana göre bir taneside Miroslav Raduljica katkısı tartışılır düzeyde ve ilerleyen günlerde sıkıntı yaşayabilir Sırbistan takımı. Sıkıntı yaşadığını farkeden koç öyle ki İspanya maçında Erceg ve Bjelica’yı aynı anda oyunda tuttu. Temponun artması bakımından işe yaradığı kesin.

teo

Ne kadar zorlu iki gün geçirse de Sırbistan mental olarak yorgun olarak sahaya çıksada Almanya’yı da evinde yenip ne kadar kaliteli bir takım olduğunu gösterdi bizlere. Turnuvanın en önemli favorilerinden biri olduğu kesin,biraz Teodosic’in topla oynamasını azaltabilirlerse turnuvada önemli yerlere gelecekleri kesin. Bizim maç hariç her şutlarının girmesi dileğiyle.

Hoşçakalın.

 

 

Alican BULUT

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir