NBA Günlükleri

Kevin Garnett ‘biraz iyi biraz çirkef’

Kimilerine göre NBA’nin en iyi oyuncusu, kimilerine göre çirkef bir oyuncu Kevin Garnett.Kolej takımlarına katılmadan NBA draftına katılmış,şampiyonluk yaşamış bir isim.Efsaneler kuşağımızda bu hafta sizleri biraz geçmişe götüreceğim.Big ticket  kazakların yataklar altına atılıp dolaplara t-shirtlerin konulduğu dönemde 19 Mayıs 1976’da Mauldin-Güney Carolina’da dünyaya geldi. Garnett oyunculuk kariyeri gibi asi ve hırçın bir çocukluk geçirdi. Kevin okulda bir çocuğun bileğinin kırıldığı bir kavgaya karıştığı için tutuklanmıştı. Pek şaşıracağınızı sanmıyorum. İdolünün Magic Johnson olduğu biliniyordu Garnett’in ve bunun için çalışıyordu. Genellikle onu gece yarıları eve dönerken görüyordu arkadaşları. Ancak Kevin Garnett’in atlatması gereken önemli bir sorun vardı ailesi.Kevin Garnett’in annesi onun basketbol oynamasını boş iş olarak görüyor, üniversite okuması kravat takması gerektiğine inanıyorlardı. Hastası olduğu basketbolu bırakmaya hiç niyetli değildi ve ailesinden gizli olarak Mauldin Maveris’te oynamaya başlamıştı. Lisede ikinci yılında ünü öyle bir yayılmıştı ki Mauldin lisesi salonuna herkes akın akın geliyordu. Salonların tıklım tıklım dolduğu zamanlarda Stephon Marbury diye bir genç ile tanışıyor Garnett ve bu daha sonra bir ömürlük dosta bürünüyordu. Lise kariyerine Farragut Akademesine geçmek zorunda kalmıştı. Amerika’nın en yüksek trajli gazetelerinden USA TODAY tarafından yılın en iyi oyuncusu seçilmişti. Bu alacağı ödüllerin yanında hiçbir şeyde ki bellki de. Efsane ismin çıkışı bununla sınırlı kalmamıştı,Nike’ın Hoop Summit turnuvasına çağrılmıştı. Amerikan Genç Milli takımına seçilmişti. Kolej’e geçmesi beklenirken Kevin’in son sınavdan kaldığı için artık kolej yolları kapanmış, direkt NBA draftına kapılarını açmıştı KG.

Ve yıllar 1995’i gösterirken NBA’nin bana göre en iyi draftlarından bir tanesi gerçekleşmek üzereydi.Tam 20 yıl sonra bir lise oyuncusu NBA draftından katılma hakkı vardı.Bu arada kısa bir bilgi verelim NBA tarihinde üniversite oynamadan liseden direkt lige katılan ilk basketbolcu isim Moses Malone’dir.Minnesota Timberwoles’ın draft hakkında ilginç bir stratejisi vardı.Tüm takımlara Garnett’i öyle bir lanse ediceklerdi ki kimse onu kaçırmak istemeyecek,üst sıralardan seçilip onlarda asıl hedefleri olan Stackhouse’u kadrolarına katıcaklardı.Minnesota tarihine adını dünyanın en değerli taşlarıyla yazdırdı Garnett.O güne kadar Minnesota’nın hiçbir yetkilisi gidip onu izlememiş.Chicago’da Minnesota yetkilelerinde bulunduğu bir work-outta klasik resitalini sundu izleyenlere ve  o zaman ki Minnesota yetkili şöyle söyledi:”Kevin bu çocuğu alacağımızı kimse bilmemeli!” Nitekim öylede oldu,planları alt üst olan Minnesota 5.sıradan 2004 yılının MVP’sini kadrosuna katmıştı.

kevin-garnett-2

İlk maçına Bucks karşısında çıktı ‘Big Ticket’.Efsane maçı şöyle anlatıyor:” İlk maçımda karşımda Glenn “Big Dog” Robinson vardı. Başlarda maç oldukça keyifliydi. Çünkü posterleri odamın duvarlarını süsleyen biri karşısında oynamak bana heyecan veriyordu. Ama maç ilerledikçe çabuk öğrenmek zorunda kaldım. Big Dog bazi pozisyonlarda gerçekten bana günümü gösterdi. Ama ikinci karsılaşmamizda intikamimi aldim. Çünkü bu kez hazırlıklıydım. Rövanşta 6 kez Bucks potasına bastım. Ayrıca koca köpeği de %34 sut yüzdesiyle oynattım. Daha ne isteyebilirdim ki?!” Garnett kariyerinin ilk üç ayına takımın yedek kısa forveti olarak basladi.İlk sezonunda En iyi ikinci çaylak takımına seçildi.Ne kadar Garnett olsada takımda o ‘loser’ kimliğinden kurtulamadı Minnesota ve 20 mağlubiyetle kalmıştı.İlk sezondan sonra artık yöneticiler Garnett’in üstüne takım kurmaya başlamıştı. Büyük lokma ye büyük konuşma demiş büyüklerimiz,yöneticiler de bu lafa tam oturuyordu aslında. Gelecek sezon Garnett’e takımın tapusunu verip onun üstüne kadro kurmaya başladılar ve draftta Ray Allen’ın karşılığında liseden arkadaşı Marbury’i kadrosuna katmıştı Minnesota yönetimi.Kardeşler Minnesota’yı diriltmeye çalışıyordu ve normal sezonda ilk defa playy-offa kaldılar.Playy-of’tan daha fazla ilgi çeken şey ise Kevin Garnett ve Goglioatta’nın all star takımına seçilmesidir.Devam edelim,Playy-of’ta rakip Houston Rockets’dı.Minnesota’nın yenmesi imkansızdı ve Hakeem O’lajuwon’un arkadaşları Garnett’i adeta sahadan süpürmüştü.1999 yılına geldiğimizde McHale NBA tarihinin en iyi kontratlarından birini KG ile yapmaya hazırlanıyordu.126 milyon $ 6 yıllık bir sözleşme gerçekleşmişti.Takımı kardeşi ve Garnett taşıyordu adeta.126 milyon $ değil,226 miyon $ olsada hakediyordu KG. 2000-2001 sezonu Malik Sealy’nin trafik kazasında ölümü ve  Joe Smith ile yapılan yasadışı sözleşme nedeniyle tatsız başladı.Garnett önceki sezonlar olduğu gibi istatistiklerin üstüne koyarak devam etti.22 sayı 11 ribaund double doublelık efsane performansıyla takımına 47 galibiyet kazandırdı.Ancak karşılarında Tim Duncan vardı Play-off’ta 3-1’lik seriyle sezona yine erken veda ettiler.

Garnett belki de kariyerinde ki en iyi sezonu 2004 sezonunda yaşadı.Garnett o yıl tam 24.2 sayı,13.9 ribaund,5 asist,2.2 blok ve 1.5 top çalma ile oynadı.Ve o sezonun En değerli oyuncusu seçildi(MVP).Bu sezon 58-24 ile kulüp rekorunu kıran takım Batı Konferansı’nı birinci sırada tamamlıyordu.Evet Minnesota için devrim olsada Kevin için sadece bir başlangıçtı.Rekorlarla dolu sezonu efsane isim Batı finalinde Malone ve Payton’ın takımı o zamanların Lakers’ına 4-2 boyun eğmişlerdi.2007 yılına geldiğimizde Garnett’in şampiyonluğu hala yoktu ve yönetime takas istediğini belirtti.KG’nin ismi bir çok isimle anılmaya başlamıştı bile..

kevin-garnett-3

Yazın son günlerine geldiğimizde yani 31 Ağustos 2007’de Boston Celtics-Minnesota arasında bir takas gerçekleşti. Al Jefferson, Ryan Gomes, Sebastian Telfair, Gerald Green, Theo Ratliff ve bir miktar para  birlikte 2009 yılı ilk tur draft hakkı karşılığında efsane isim Boston’un yolunu tuttu.Hayallerine yaklaşıyordu Kevin Garnett adım adım,Ray Allen’ın takıma katılmasıyla beraber çok tehlikeli bir takım haline bürünmüştü Boston.2008 yılında ‘Ubuntu’ ruhuyla takım Lakers’i final maçında 39 sayı fark atarak 4-2 yenmiş ve Boston tarihinin 17.şampiyonluğunu kazanmıştı.

Ayrıca 2008 yılının NBA’nin en iyi savunmacısı seçilmiş bir isim,Kevin Garnett.Yaklaşık 6 yıl boyunca Celtics formasını terlettikten sonra 29 Haziran 2013 tarihinde Nets’in yolunu tuttu.Nets’te bir play-off başarısı gösteren Garnett eski günlerini aratsa da ismiyle nam salmaya devam ediyor.Efsane isim kariyerine başladığı yer Minnesota’da kariyerine devam ederken hissedarı olduğu konuşuluyor.İlerde saha dışında da efsaneyi göreceğimiz kesin. Son olarak sizlere Garnett’in başarılarını paylaşalım.

*15x NBA All-Star (1997-1998,2000-2011,2013)

*4x All-NBA Birinci Takımı (2000,2003-2004,2008)

*3x All-NBA İkinci Takımı (2001-2002,2005)

*2x All-NBA Üçüncü Takımı (1999,2007)

*NBA Yılın Savunmacısı (2008)

*9× All-Defans Birinci Takımı (2000–2005, 2008-2009, 2011)

*3× All-Defans İkinci Takımı (2006–2007, 2012)

*NBA Çaylak İkinci Takımı (1996)

*1x NBA All-Star Maçı MVP (2003)

*J. Walter Kennedy Yurttaşlık Ödülü (2006)

Sizleri biraz olsun geçmişe götürüp,”Vay be ne oyuncuymuş!” dedirttiysem ne mutlu bana.

Hoşçakalın.

Alican Bulut

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir