NBA Günlükleri

Mike Conley’in Gelişimi

Mike Conley, son birkaç sezonda kendisini ligin en iyi 10 Point Guard’ı arasına soktu. Artık Maximum kontrata sakatlanmadan geçireceği bir sezon uzaklıkta. Bu durum, sahip olduğu kontratı imzalarken pek mümkün görünmüyordu.

Kontratı:

2010-11 sezonunun başlarında (henüz 3 maç oynanmıştı) Grizzlies, Conley’nin kontratını 5 yıllık 45 milyon $’a uzattı. Anlaşma yapılırken etrafta değişik düşünceler vardı, ama büyük ço0ğunluğu curcunaydı. Grizzlies, Conley’nin gelişimi açısından büyük risk almış gibi göründü fakat bu düşünce neye dayanıyordu? CBSSports yazarı/Mike Conley Uzmanı Matt Moore, durumu “Grizzlies Conley’i Takımda Tutarak İntihar Etti” yazısında çok iyi anlattı.

“Mike Conley, NBA’de İlk 5 başlayan en kötü Point Guard. Derek Fisher gibi defansa kılavuzluk eden ve üstünlük sağlayan bir Point Guard değil. İnsanlar neden bu şekilde düşündüğümü merak ediyor. Nedeni çok fazla. Ama bunlar Mike Conley’nin iyi bir oyuncu olmadığı anlamına gelmiyor. O iyi bir oyuncu. Kariyerinde %44’le şut, %38’le üçlük attı ki bu hiç de kötü değil. Mike Conley kötü bir NBA oyuncusu değil. Ama üç şey bizi kötü olduğunu düşünmeye itiyor. İlk beş başlayabilecek bir Point Guard değil, 5 yıl için 45 milyon $’a değen bir oyuncu değil ve uzun vadede Grizzlies franchise’ına verebileceği zarara değmez.”

Yanılmıyordu. Conley, 2010-11 sezonundan önce Hollins ve ekibinin hata yaptıklarını kabullenmekten korktuğu bir yatırımdı. Anlaşması (ve Rudy Gay’in kontratı) Gasol’ü takımda tutmayı zorlaştırıyordu. Sonunda Gasol, şu anda olduğu hale gelmesini sağlayacak kontratı imzaladı. Grizzlies’in bu şansı vermesinde zekice yapılan gelecek planlarının etkisi vardı.

Grizzlies’in yükselmesi, Zach Randolph ile Tony Allen’ın form tutması ve Gasol’ün gelişimine bağlandı, Conley’nin kaliteli bir Point Guard haline gelmesi genellikle gözardı edildi. Conley, pick and roll yapamayan, çember çevresinde bitiremeyen, dribbling’i pek de iyi olmayan cılız bir guard iken bunların hepsini becerebilen iyi bir NBA Point Guard’ı oldu.

Gelişimi:

Conley’nin gelişiminin en büyük kilit noktalarından biri, iki eline de hakim olabilmesi. Sadece kullanmaktan bahsetmiyorum, iki eliyle de etkili pozisyon üretebilme, çok fazla NBA oyuncusunun sahip olduğu bir yetenek değil. Conley, oyunu sağ eli üzerinden kuran bir oyuncudan, doğal bir şekilde iki elini de oyunda kullanabilen birine evrildi.

Conley artık defansın eli ayağı olabilir ve oyunu rahatça kurabilir (Moore’un bahsettiği şeylerden biri). Bu, kariyerinin başlarında güç ve dribbling yeteneğinden yoksun olduğu için boğuştuğu şeylerden biriydi. Top kaybetmeden boşluklara dalamıyordu, bu yüzden defansın üzerine gitmek yerine savunmacıya arkasını dönüyordu. Bu da sıklıkla top kayıplarına ve başarısız pozisyonlara sebep oluyordu.

unnamed

Burada Conley, 2 oyuncunun arasından geçip (eskiden yapamadığı şeylerden biri) kendini hemen boşluğa atıyor, böylece oyunu kolayca kurabiliyor. İmza hareketi gözyaşı damlası için hareketleniyor ama sonra Gasol’un boşta olup çembere yöneldiğini görüyor. Alley-oop için topu kaldırıyor ve Gasol atağı çok güzel bitiriyor.

Conley’nin sıkışmış hücumları pick and roll’lerle idare etme yeteneği gereken övgüyü almıyor. Conley, pick and roll hücumu başına .89 sayı çıkarabilen bir oyuncu. Devrilen oyuncuya oyun yaratmak yerine sayıyı çıkarmak için daha değişik yollara da başvurabiliyor.

Screen’lerden hemen sonra şuta kalkmak, Chris Paul, Stephen Curry ve Tony Parker’ın (bu yolla çok kez Memphis’i alt etti) sahip olduğu ve durmadan tekrarladığı bir yetenek. Eğer bir Point Guard screen’den sonra şut atamıyorsa, savunanlar screen’in altından geçer ve boyalı alana dolarlar. Bu da pick and roll’ü çok daha savunulabilir yapar.

unnamed (1)

Bu, Mike Conley’nin pick and roll’den sonra attığı şutlara çok iyi bir örnek. Gasol muhteşem bir screen koyuyor ve bu Curry’nin Conley’ye yetişmesini yavaşlatıyor. Önünde yavaş olan Andrew Bogut kalıyor. İri Pivotlar orada şutu ya da penetreyi savunma kararı vermelidir. Conley ondan çok daha çabuk düşünüyor ve boş şutu gönderiyor.

Gözyaşı damlası, iri savunmacılara karşı potaya uzakken top kullanmanın basit bir yolu. Bu atış, ufak Point Guard’ların cephanesinde kesinlikle bulundurması gereken silah. Conley bu atışı geliştirmeden önce boyalı alana girdiğinde çok rahat blok yiyordu.

unnamed (2)

Burada Conley, Randolph’un etrafından dolaşıyor. Darren Collison screen’e takılıyor ve Conley’nin karşısında DeMarcus Cousins kalıyor. Cousins, Conley geri çekilirken elini savuruyor. Kendisinden iri olan Cousins’ın üzerine gitmek yerine ayağını ayarlıyor ve gözyaşı damlasını bırakıyor. Conley bunu sadece screen’lerden sonra kullanmıyor. Kendisini defansın ortasına attığında kolay şut yaratmak için de bu yola başvuruyor.

Pick and Roll, Conley’nin geliştirdiği tek alan değil. Potaya yönelip iki eliyle de bitirebilme yeteneği de geliştirdiği şeyler arasında. Lige geldiğinden beri topsuz hücumunu da çok daha iyi hale getirdi. Spot-up şutör olması Grizzlies hücumu için çok önemli.

Mike Conley, Ohio State’ten lige geldiğinde gerçekten çok cılızdı. Güçsüz olması, kendisinden iri Point Guard’lara hem hücumda hem de savunmada avantaj sağlıyordu. Hücumda her yöne savrulabiliyordu ve istediği şekilde bitiremiyordu. Savunmada ise ayakta durup mücadele edemiyordu.

Conley artık en iyilere karşı bile istediği gibi bitirebiliyor, gücü ve her iki eliyle de bitirebilmesi onu çember çevrisinde daimi bir tehdit yapıyor. Ama hala hakemlerin ve diğer oyun kurucuların yeterince saygısını kazanabilmiş değil. Kimse çember altında onun kadar faul çalınmayan teması almıyor.

unnamed (3)

Burada Conley’nin çok sayıdaki game-winner’ından birini görüyoruz. Danny Green sıkı bir savunmacı, bu yüzden Mike Conley ya pes edecekti ya da farklı bir şey yapacaktı. Gözü kimseyi görmedi. Kaykayına bindi ve potaya yöneldi. Green’in dengesini bozdu (sonradan toparladı çünkü o lanet olası derecede iyi) ve sonra üstüne yüklendi. Green geriledi ve topu tokatlamayı denedi fakat o alt edilmişti. Conley kendisinden iri olan Green üzerinden sol eliyle bitirdi ve Grizzlies maçı kazandı.

Conley’nin savunması geçtiğimiz sezonda biraz geriledi ama son birkaç sezondur ligin en iyi savunan Point Guard’ları arasında yer alıyor. Kendisinden iri oyunculara karşı durabiliyor, el çabukluğuyla topları çalabiliyor, en iyileri bile pas vermeye zorluyor. Kariyerinin başında sık sık pas arası yapıyordu. Savunma yükünü çoğunlukla Marc Gasol ve Tony Allen çekse de Conley’nin yaptıkları Grizzlies savunmasını bir adım ileri götürüyor.

unnamed (4)

Conley burada ligin en güçlü Point Guard’ı Russell Westbrook’u savunuyor. Westbrook, Conley’nin de tahmin ettiği gibi potaya yüklenip üzerinden şut kullanıyor. Conley burada hücum faulü alıyor çünkü ayakları neredeyse üç sayı çizgisinden beri sabitti.

Conley, bir hücum ve savunma silahı olarak uzun bir yol katetti. Oyun yönetimi ve pasörlükte de katettiği yol eşit derecede etkileyici. Grizzlies hücumlarını yönetim şekli kesinlikle inanılmaz. Oyunun yönetimini istediği zaman eline alırken, pas ve şut kullanımı arasında müthiş bir denge sağlıyor.

Grizzlies hücumları yavaş işliyor ve her pozisyon değerlendiriliyor, bu yüzden topu saçma sapan yerlere göndermek pek hoş karşılanmıyor. Conley, top kaybı başına 2.4 asist yaparken maç başına 6 asist ortalaması yakaladı. Memphis clutch anlarda nadiren top çevirir çünkü genelde topları Conley kullanır (eğer kullanmazsa bahisler yatar). Playoff’larda Portland’a karşı oynadığı 78 dakikada yalnızca 4 top kaybı yaptı. Konferans Yarı Finalleri’nde Warriors’a karşı ise, 161 dakikada 29 asist, 9 top kaybı ve dağılmış bir suratla oynadı.

Conley, oyununu neredeyse tamamen geliştirmiş gibi görünüyor. 27 yaşında bir oyuncunun artıık geliştirebileceği pek bir şey yok ama biz yine de ondan sürpriz bekliyoruz.

Geleceği:

Moore, Conley’yi gömdüğü yazısının üzerinden bir ay bile geçmemişken ondan af ilediği yazısını yayınladı. 5 yıl sonra bile okuması muhteşem. Moore yazısında, neden yanıldığını ve o sezon Conley’nin neleri geliştirdiğini belirtti.

“Mike Conley elit bir Point Guard değil, ama zaten o kadar da para almıyor. Fakat Conley; taraftarlar, medya ve özellikle benim tarafımdan ezilen bir oyuncu olarak oldukça iyi işler yapıyor. İlk 5 seviyesinde bir Point Guard oldu ve Grizzlies’in kendini bulma nedenlerinin büyük parçası…ah, tamam %80’i. Bench hala berbat. Ama Point Guard, en azından şimdilik Memphis için oyuncuya ihtiyaç duyulan bir pozisyon.”

Artık Conley’nin elit bir Point Guard kadar para alma vakti geldi. Grizzlies ya da başka bir takımdan, o bunu hakediyor. Onunla ilgilenen olacaktır. Dallas Mavericks (durmadan yararlı bir Point Guard arıyorlar), New York Knicks (adı Carmelo Anthony olmayan bir yetenek arıyorlar) ve Utah Jazz (en düşük ihtimali verdiğim) büyük ihtimalle Mike Conley’nin peşinden koşacak. Aynı Gasol gibi onun da Memphis’ten ayrıldığını düşünemiyorum, ama dış dünyayı keşfetmek isterse de hayal kırıklığına uğrayacağını sanmam.

Conley’nin kalışı kesin değil. Grizzlies kesenin ağzını açmak zorunda (ki atılan imzalar bunun olacağını gösteriyor). Eğer bunu yaparlarsa, takım Conley’nin etrafında kurulmaya başlayacaktır. Bir kimlik kazanmak ya da Z-Bo’yu hesaba katmak yerine belki takımı Conley ve Gasol’ün yetenekleri üzerine kurmanın vakti gelmiştir. Belki de bu iki oyuncunun Grizzlies için yeni roller üstlenmesinin tam zamanıdır.

Geçirdiği sakatlıklara (ayak bileği, omuz, el bileği, surat) ve hızlarıyla yaşayan diğer Point Guard’lara dayanarak söylüyorum, bu kontrat büyük ihtimalle Conley’nin alacağı ilk ve son büyük kontrat olacak.

Umuyoruz ki bu kontrat Memphis Grizzlies ile olur.

Kaynak: SBNation – Grizzly Bear Blues

Çeviri: Serhat Çevik

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir