NBA Günlükleri

Nasıl bir Galatasaray bizi bekliyor

Geçen sezon ki kâbusun ardından Galatasaray Basketbol Şubesi hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Önce Ergin Ataman eldeki oyuncuları arasında bir temizlik yaptı. Ender Arslan, Kerem Gönlüm, Martynas Pocius ve Zoran Erceg’le yollar ayrıldı. Koç Patric Young’la devam etmek istese de Patric öncelikle NBA’de kontrat kapmaya çalıştı. NBA’den eli boş dönünce de Euroleague’in lokomotiflerinden Olimpiakos BC’le anlaştı .Böyle bir tabloda kadroda kalan isimler; takım adına sezonun yıldızı diyebileceğimiz Sinan Güler,  Micov, Darüşafaka Doğuş’tan kiradan dönen Göksenin Köksal .Bunların yanında da genç isimler Göktürk Ural ve Ege Arar.

Koç “Transfer konusunda acelemiz yok.Yeni  sezonda nokta atışı transferler yapacağız.” diyerek transferde yavaş ama sağlam ilerleyeceklerini belirtti. İlk transferleri de benche oldu. Banvit’ten Şafak Edge’yle anlaştı Galatasaray. Sponspor belirsizliği sürerken,Euroleague’den de red cevabı alan Galatasaray transferde çitayı aşağı çekmedi ve Pana’nın elinden tabiri caiz ise Stephen Lasme’yi kaptı. Lasme hamlesinin arkasından da PF için Unicaja Malaga’dan Caleb Green transfer edildi .Galatasaray transferlerini bir yandan ilk 5 için diğer yandan bench için sürdürmeye devam etti ve şutör Schlibb’le anlaştılar. Schlibb hamlesi Ergin Ataman acaba yine elinde Markoishvili,Cenk Akyol,Carlos Arroyo,Zoran Erceg gibi kaliteli şutörler varken şut ağırlıklı oyununa bu sezon da devam mı edecek sorularını akla getirdi ama elinde şutör olarak baktığımızda tek isim olarak Schlibb var. Bu oyun uzak gibi duruyor Galatasaray’a. Bu iddayı da Dorsey hamlesi iyice kesinleştirdi diyebiliriz. Bu sezon Galatasaray potaya giderek, boyalı alanı kullanarak oynaması kesin gibi. Kadrosunda zaten bu işi iyi yapabilecek Sinan Güler, Micov gibi isimler varken geçen sezonu Sassari’de 3 kupa alarak kapatan Dyson’la resmi olarak henüz açıklanmasa da büyük ölçüde anlaşarak potaya gitme konusunda sağlam mesajlar veriyor Ergin Ataman ve ekibi. Huertas hamlesi gerçekleşseydi takım Eurocup seviyesinde çok üst konumda olacaktı ama o hamle gerçekleşmeyince yöneldikleri isim Dyson oldu. Gerek potaya gitme konusundaki yeteneği gerek İtalya Ligi’nde yakaladığı 14.9’luk sayı ortalaması Huertas’tan sonra onu PG transferinde 2. sıraya yerleştirdi ama bu hamle 1 yerli guard hamlesi daha gerektiriyor gibi duruyor. Bu hamle gerçekleşirse de Engin Atsür,Barış Ermiş,Tutku Açık isimlerinden birisi olması muhtemel gibi. Bu isimlerden de Tutku Açık ismi en olası ihtimal. Uzun rotasyonunda ise back-up olarak şuan Caleb Green,Ege Arar ve İzzet Türkyılmaz isimleri var Ergin Ataman’ın elinde. Koçun Lasme’yle Dorsey’i aynı anda sahada tutması en yakın ihtimal. Emir’in Daçka’ya gitmesinin ardından Ersin Dağlı’nın serbest kalması kesin gibi. Ersin Dağlı’nın da devşirme kontenjanından faydalanarak Galatasaray’la anlaşacağı konuşuluyor. Böylelikle uzun rotasyonu tamamlanmış olacak. Bu isimler dışında bir de yerli bir SG-SF oyuncusunun kadroya katabilir Galatasaray. Bu isim Birkan Batuk mu olur yoksa Okben Ulubay mı olur o koçun tercihinde olan bir şey ama bu 2 isimden Okben ismi daha yakın gibi gözüküyor.Eldeki oyunculardan Göktürk’ün SG-SF rotasyonunda şans bulacağına ihtimal vermek zor. Geçen seneki olaylardan sonra bu sezon ilk 12’ye girmesi bile oldukça zor onun için. Hele de bu oyunuyla. Ege Arar’ın ise hak ettiği forma şansını bulacaktır. Nikolov-Göktürk-Ege genç üçlüsünden geçen sezon en çok dikkat çeken isim O’ydu kuşkusuz. 3’lük atan uzun olması da Ergin Hoca’nın gözünde onun değerini arttırıyor.

Bu gençlerin yanına Beşiktaş’tan transfer edilen genç SG Doğukan Şanlı’da kadro derinliğini arttırma konusunda yapılan bir hamle gibi gözüküyor.

ergin ataman

İLK 5 ve HÜCUM?

Şu tabloda Dyson-Sinan Güler-Micov-Lasme-Dorsey ilk 5’i ufukta gözüken.Bu isimlerin oyun içinde ağırlığı olacağı aşikar.Peki kimin görevi ne olacak?

İlk olarak takımın muhtemel guardı Jerome Dyson’ın geçen sezonda Euroleague,Eurocup ve İtalya Ligi’ndeki detaylı istatistiklerine bir göz atalım.

gs-istatistik

Galatasaray’ın muhtemel guardının 2014-2015 sezonu istatistikleri bu şekilde.Bu istatistik dizisinde de takımın özellikle boyalı alanını göz önüne aldığımızda Dyson’ın bu asist ortalamasıyla takım organizasyonu konusunda topu Sinan’la paylaşması olası senaryo.Bu senaryoyu da Dyson’ın orta düzeydeki asist ortalaması güçlendiriyor.Bu sezon Galatasaray’da direksiyonda 2 isim izleyeceğiz yani.Dyson ve Kaptan Sinan Güler.Hücum organizasyonlarında da Dyson ve Sinan’ın potaya gitmeleri dışında Lasme&Dorsey ikilisinin birebir oyunlarını da çok kullanacak gibi Galatasaray.Hücumlarda Micov’a düşen görev de büyük çoğunlukla boş pozisyonda şut yakalamak veya Dyson ve Sinan’ın yaptığı gibi potaya gitmek.Benchten gelecek Schilbb,Caleb Green,Şafak,Göksenin gibi isimlerin oyunun içinde pek sık oyun içinde özellikle hücum yönünde ağırlığı olmayacağı muhtemel.                           Bu isimlerden belki Schilbb’i şutör özelliği yönüyle kenara ayırabiliriz.Zaten dar rotasyonla oynamayı seven koçun oyunun genelinde Dyson-Sinan ikilisinden birisini sahada tutacağı kesin.40 dakika boyunca bu 2 isimden birisi daima direksiyonda olacak.

İlk 5 konusunda ufak bir ihtimal daha var ki gerçekleşmesi de ufak bir ihtimal: Micov’un benchten gelerek 6. Adam rolünde olması.CSKA’da zaman zaman bu rolde oynayan Micov’un Schilbb’le rol değiştirme ihtimali olsa da Micov çok büyük ihtimalle ilk 5 başlayacak.

 

SAVUNMADA GALATASARAY

Hücumda potaya giden bir Galatasaray izleyeceğiz dedik. Peki savunmada? Savunmada nasıl bir Galatasaray bekliyor bizi? Atarak kazanmayı seven bir koç olan Ergin Ataman’ın bu ufak kabuk değiştirmede nasıl bir savunma anlayışı sergileyeceğini kestirmek şimdiden zor aslında. Boyalı alanda Ersin Dağlı transferi de gerçekleşirse Lasme, Dorsey, Ersin Dağlı gibi isimlerle maçın genelinde sıkıntı yaşamalarına pek ihtimal vermesek yeridir. Kısa oyunculara baktığımızda da Sinan, Göksenin gibi savunma oyuncuları yer alıyor. Micov da savunma açısından tecrübeli bir isim. Burda asıl mesele Dyson’ın savunmadaki yükü ne olacak? Arroyo gibi savunmada direksiyonu elden bırakıp hücumda mı direksiyona geçecek yoksa her ikisinde de direksiyondan ayrılmayacak mı? Bu sezon 2 uzatmalı Kızılyıldız maçını hatırladığımızda Marcus Williams’ı Sinan Güler savunmuştu.Sezon içinde Ataman’ın böyle hamleler yapması muhtemel. Sinan Güler’i bu sezon ki kadro darlığında PG olarak da kullanan koç sezon içinde Sinan Güler-Göksenin Köksal ikilisini de aynı anda sahada tutabilir. Bu ikili uyum yakalarsa da sezon içinde birçok kez bu manzarayla karşılaşabiliriz. Koçun savunmadaki hamleleri de en az hücumdaki hamleleri kadar çeşitlilik barındırıyor.

sinan

BÖYLE BİR TAKIMIN HEDEFİ NE OLMALI?

Ligde, kupada, Eurocup’ta? Ergin Ataman’ın Euroleague’den red cevabı geldikten sonra “Bu sezon Eurocup’ı kazanarak onlara en güzel cevabı vereceğiz.” Demişti. Bu sezon normal sezonda ligi fazla zorlayacaklarını zannetmiyorum desek bu düşünce biraz boşa çıkar gibi gözüküyor. Geçen sezon yaşananlardan sonra bu sene ligde çok farklı bir Galatasaray izleyeceğiz şüphesiz. Ergin Ataman’ın hırslı yapısının üzerine geçen sezon yaşadıkları eklenince yıpranan koçun bu sene her maça büyük bir hırsla çıkacaktır. Özellikle Abdi İpekçi’deki lig maçlarında kolay kolay kayıp yaşamayacaklarını düşünüyorum. Eurocup maçlarında da dolu tribünlere karşı oynamaları muhtemel.6000 civarı bir seyirci ortalamasını tutturacaklarını düşündüğümüzde de İpekçi’deki Eurocup maçlarında da kayıp yaşamaları biraz zor görünüyor. Seyircinin yanı sıra Eurocup’ın da 1 numaralı favorisi olarak gösterilmeleri iç kolay kayıp vermeyeceklerini gösteriyor.
Tüm bunları göz önüne aldığımızda Galatasaray’ın ligde yarı final, Eurocup’ta da F4 minimum hedef olmalı. Bu kadroya Ersin Dağlı ve 1 yerli guard takviyesi daha yapıldığında bu hedefleri karşılama konusunda sıkıntı yaşamamaları kesin gibi.

Oğuzhan BAŞAR

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir