NBA Günlükleri

Ne Eksik Ne Fazla Fenerbahçe

Geçen sezon Avrupa’da tabiri caizse fırtına gibi esti Fenerbahçe Ülker.Deplasmanda kazanılan maçlar,ortaya konulan basketbol Fenerbahçe taraftarına keyif verdi.Sezona Hickman,Gou,Bogdan Bogdanovic,Semih Erden,Jan Vesely gibi transferlerle başlayan Fenerbahçe Ülker beklentileri iyice yukarı çekmişti.Takımda Kenan Sipahi dışında tam anlamıyla bir PG yoktu.Bunun eksikliğini hisseden Fenerbahçe, sezonun başlamasının ardından Nikos Zizis’le anlaştı.Artık tam anlamıyla hazırlardı ve nitekim bunu da sahaya fazlasıyla yansıttılar.F16 gruplarından lider olarak çıkıp Maccabi gibi basketbol kültürü olan bir takımı 3-0’la geçip bir Türk takımı olarak ilk defa Final Four’a adım attılar.Burada biraz oyunculardaki tecrübe eksikliği,biraz da hakem hataları derken ev sahibi Real Madrid’e mağlup olarak final şansını kaybettiler ve 3.’lük maçında da CSKA Moskova’ya mağlup olarak sezonu Avrupa’nın En İyi 4. Takımı olarak tamamladılar.

Ligde beklentilerin altında kaldılar diyebiliriz Fenerbahçe için.Çeyrek finalde ezeli rakipleri Galatasaray’ı 2-1’le geçseler de sezonu şampiyon tamamlayan Karşıyaka’ya yarı finalde elendiler.Özellikle İzmir’de oynanan maçlarda oyun olarak pek de bir varlık gösteremediler.

Sezonun bitiminde Ülker ile olan ortaklığı sona erdi Fenerbahçe’nin.Buna rağmen bütçede pek de bir düşüşe fırsat vermedi kulüp ve transferde de bu hızla devam ettiler.Takımdan Zizis,Gou,Bjelica gibi kilit isimlerle yollar ayrıldı.Özellikle Gou’nun skorer kimliği ve Bjelica’nın kendine has oyun stiliyle takıma liderlik etmesinin boşluğu nasıl dolacak sorusunu akıllara getirdi.Transferler arka arkaya başladı.Şimdi biraz da onları ve kadrodaki mevcut isimleri inceleyelim.

 

1-2 Numara Rotasyonu

Kostas Sloukas.Olympiakos’da benchten gelerek  6.adam rolündeydi Sloukas.Bu rolden ve aldığı süreden artık memnun olmamaya başlayan Sloukas,sözleşmesinin bitmesiyle Fenerbahçe ve Olympiakos arasında bir tercih yaptı ve kendisine daha fazla süre teklif eden Fenerbahçe’yi seçti.Fenerbahçe’de 1.guard olması beklenen Sloukas’ı, yeni sezonda skorer kimliğinden çok takımı oynatma üzerine kurulu bir düzende izleyeceğimizi tahmin ediyorum. SLOUKAS

Son şampiyonun lideri diyebiliriz onun için.Sezonun bitmesiyle sözleşmesi de biten Bobby Dixon’ın taliplisi çoktu.Öncelikle kulübü KSK olmak üzere Galatasaray’ın da peşinde olduğu biliniyordu.Bobby ne olduğu bile anlaşılmadan bir anda Fenerbahçe’ye imza attı.Bobby,KSK’da oyun içinde oldukça serbest roldeydi.Şimdi Obradovic’in ona nasıl bir rol vereceği merak konusu.Benchten gelerek skorer kimliğiyle sahada olması en yüksek ihtimal.

Geçen sezon Obradovic ona Euroleague’deki gerek F8 gerek F4 maçlarında fazlasıyla süre verdi.O da mücadelesiyle Obradovic’in güvenini boşa çıkarmadı.Kenan Sipahi geçen sezon ki oyunuyla genç yaşında olmasına rağmen iyi bir performans gösterdi.Bu sezon da 3. Guard konumuna düşse de performans olarak düşüş yaşamaması gerekiyor.Hele de performansı bu kadar istikrarlı bir biçimde yükselişteyken.

Takımın genç guardı Berk Uğurlu, Milli Takım alt kategorileriyle bu yaz madalya kovaladı.Oldukça yetenekli olan Berk’in bu sezon benchte havlu sallamaktansa kiralanması bekleniyor.

 

Geçen sezon Avrupa’nın Altın Çocuğunu 3 numarada izledik.Fiziksel olarak bazı maçlarda rakiplerinin gerisinde kalsa da asıl pozisyonu 2 numara olan Bogdan Bogdanovic çok iyi performans sergiledi.Bu sezon 2 numarada izlemeyi beklediğimiz Bogdan’ın geçen sezona oranla çok daha iyi performans göstereceğini,takımın skor yükünü çoğu maçta tek başına sırtlayacağını düşünüyorum.Bu sezon takımın yıldızı olmaya en yakın aday diyebiliriz Bogdan için.

The Sniper.Obradovic’in ellerinde adeta yeniden doğan Melih Mahmutoğlu, geçen sezon ki istikrarlı şut performansına bu sezon da üstüne koyarak devam edecektir.Benchte Obradovic’in kozlarından olan Melih’in yeni sezonda da Bogdan’ın alternatifi olması bekleniyor.

Sezona kötü başlayıp tam performansını yukarı çekmeye başladığı anlarda şanssız bir sakatlık yaşadı Ricky Hickman.Sezon başlarındaki kötü performansın arkasında yatan nedenlerden birisi de tam bir PG olmamasına rağmen Obradovic tarafından PG olarak kullanılması.Zizis’in gelmesiyle yükü azalan Hickman’ın da performası yükselmeye başlasa da yaşadığı ciddi sakatlık onun sezonu kapatmasına neden oldu.Yeni sezon için dönüş tarihi tam olarak netleşmeyen Hickman’a lig için lisans çıkartması beklenmiyor Fenerbahçe’nin.

3 Numara Rotasyonu

Fenerbahçe’nin bu sezon NBA’den transfer ettiği 3 oyuncudan birisi İtalyan Gigi Datome. Celtics’de fazla süre alamayan Datome tekrar Avrupa’ya dönme kararı aldı ve Fenerbahçe’yle anlaştı.Savunmasının 4 numara için biraz hafif kaldığını ve  fiziğinin de 3 numara da oynamak için yeterli olduğunu düşündüğümüzde Fenerbahçe’de bu sezon onu 3 numarada izleyebiliriz.Kalinic’le birlikte 3 numarada süreyi paylaşacaklardır.
Kalinic
Geçen sezonun Euroleague’deki dikkat çeken takımlarından Kızılyıldız’ın Marjanovic’le birlikte en çok dikkat çeken isimlerindendi Kalinic.Henüz Fenerbahçe düzeyinde bir takımda oynamak için yeterli görülmese de Kalinic’in benchten gelerek mücadelesiyle Fenerbahçe’ye enerji katacağı kesin.Genç oyuncuları parlatma konusunda çok tecrübeli olan Obradovic’in vatandaşına nasıl bir rol vereceği merak konusu.

4-5 Numara Rotasyonu

Yaptığı harika smaçlarla ve oyun içindeki karakteriyle 1 sezonda Fenerbahçe taraftarının gönlünü fethetti Jan Vesely.Çoğu zaman benchten gelerek Fenerbahçe’ye hem hücumda hem savunmada boyalı alan içinde enerji kattı Vesely.Bu sezonda Bjelica’nın NBA’in yolunu tutmasının ardından ilk 5’teki yerini ayırttı diyebiliriz Vesely için.

Şampiyon KSK’nın 4 numarası Barış Hersek de sözleşmesinin sona ermesinin ardından takım arkadaşı Bobby Dixon gibi Fenerbahçe’nin yolunu tuttu.Dış şut tehdidiyle bu sezon Fenerbahçe’ye benchten çok şey katması beklenen Barış’ın, istikrarlı performansı devam edecektir.

 

NBA’de geçen sezon Atlanta Hawks’ın dikkat çeken performansına benchten gelerek katkı yapan Makedon oyuncu Pero Antic yeni sezonda Avrupa’ya dönerek Fenerbahçe’yle anlaştı.NBA macerasında umduğunu pek bulamayan Antic,tecrübesiyle bu sezon Fenerbahçe’ye neler katacak merak konusu.

antiic

Ekpe Udoh.Geçen sezonu Losangeles Clippers’ta tamamlayan Udoh,NBA’de benchte oturmaktan sıkılmış olacak ki Fenerbahçe’yle anlaştı.Yeni sezonda 5 numarada Antic’le mi yoksa Udoh’la mı başlayacak Obradovic merak konusu.Bu yarışta Udoh sanki enerjisiyle 1 adım önde gibi duruyor.

Ama tüm bunlara rağmen Fenerbahçe’nin pota altında hem Semih’in hem de Oğuz’un ayrılmasının ardından yerli pivot ihtiyacı devam ediyor.Sloukas,Bogdan Bogdanovic,Kalinic,Datome,Vesely’ye lig için lisans çıkartması beklenen Fenerbahçe’nin Antic’le Udoh arasında lig için bir tercih yapması gerekiyor.Udoh 1 adım önde gibi gözükse de Obradovic’in kafasındaki oyun sistemine göre bu isim Antic de olabilir.Tüm bunları göz önüne aldığımızda da “Transfer bitti.” açıklaması yapılsa da Fenerbahçe’nin kesinlikle ama kesinlikle en az 1 tane yerli pivota ihtiyacı var.

HÜCUMDA FENERBAHÇE ÜLKER

Geçen sezon Gou ve Bogdanovic gibi kaliteli şutörlerin oyununa Bjelica da katkı sağlayınca 3’lük çizgisinin gerisinden iyi bir ritim yakaladı Fenerbahçe.Boyalı alanda da Vesely,Zoric ve Semih gibi iyi bitirici isimlerle de skor bulma konusunda zorluk çekmediler.Bu sezon Fenerbahçe’nin hücumda Bogdanovic,Sloukas,Bobby ve Melih gibi iyi şutörleri göz önüne aldığımızda 3’lük çizgisinin gerisinden yine iyi bir ritim bulması bekleniyor.

Pota altında da Fenerbahçe’nin hücum gücü oldukça yüksek. Datome,Vesely gibi isimler hücum yükünü çekecektir.Bu isimlere zaman zaman Pero Antic de eklenecektir.

SAVUNMADA FENERBAHÇE ÜLKER

Geçen sezon özellikle Gou’nun savunmadaki zaafları Fenerbahçe’nin zaman zaman başına iş açtı.Bu sezon da Bobby Dixon’ın ve 3 numarada oynaması beklenen Datome’nin de savunma eksiklikleri dikkat çekse de savunmada geçen sezona oranla boyalı alan haricinde daha gayretli bir Fenerbahçe bekleniyor.Boyalı alanda rakipleri Saric-Dunston, Lasme-Dorsey gibi savunma açısından kaliteli isimlere sahipken Fenerbahçe’nin ne yapacağı ciddi anlamda merak konusu.Boyalı alanda özellikle Anadolu Efes ve Galatasaray’la oynayacakları maçlarda hayal kırıklığı yaşatabilir Fenerbahçe.

HEDEFLERİ NE OLMALI FENERBAHÇE’NİN?

“Ne eksik ne fazla” demiştik yukarıda.Geçen sezon ki kadro kalitesinden ne eksik ne de fazla Fenerbahçe.Boyalı alanda geçen sezona oranla biraz eksik olsa da Fenerbahçe, bununla başa çıkabilecek tecrübede bir koça sahip.Kısa oyuncularının kalitesi olarak da özellikle oyun kurucu konusunda kalitesini daha da arttıran Fenerbahçe’nin Euroleague’de  F8 çok uzak değil.F4 de yine Maccabi veya Maccabi ayarında bir kura çekerse gerçekleşir.Ligde de normal sezonu en kötü ilk 3’te bitirmeleri muhtemel.Play off için de en kötü ihtimalle geçen seneki yarı final başarısını tekrarlayacaklardır.

Oğuzhan Başar

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir