NBA Günlükleri

Pas Tanrısı Magic Johnson

Efsaneler haftamızda bu hafta sizlere Lakers denilince akla gelen ilk isimlerinden biri,Magic Johnson’u kaleme aldım.

NBA’nin  “NBA” olmasına katkıda bulunan oyunculardan bir tanesi o, efsane isim Magic Johnson. 14 Ağustos  1959 tarihinde doğdu,Lansing Michigan’da doğan ve burada büyüyen bu çocuğun tam 9 kardeşi vardı. Babası General Motors’un fabrikasında çalışırken annesi de okulda hizmetli görevi yapıyordu. Genç Johnson o dönem ki her çocuk gibi sokaklarda şarkı söylerek,basketbol oynayarak zaman geçiriyordu. Akşamları basket sahasında bulunuyordu Johson ve topunu alıp başlıyordu oynamaya.  Magic o günleri şöyle hatırlıyor;’’Sabahları erkenden sahaya koşar, bütün gün alıştırma yapardım. Alışverişe topumla sağ elimde dripling yaparak giderdim. Dönerken de sol elimle devam ederdim. Geceleri bile topumla uyurdum.’’ Lise dönemine geçmişti artık Johnson ona o yıllarda ‘Magic’ diye seslenilmeye başlanıldı ve isminden öteye geçen bir lakabı vardı artık ve öyle çağrılmaya başlandı. Lakabı alma hikayesi ise bir maçta 36 sayı 16 ribaunt  16 asist muhteşem bir performans yaptığı maçla alır. Çoğu basketbolcu gibi onunda ailesi bu lakaba uzun yıllar çıksada yapabilicek bir şey yoktu,özellikle annesi din konusunda hassas bir insan olduğu için daha fazla karşı çıkmıştı. Magic lise sondayken Everett’i 27-1 muhteşem bir istatistik yüzde ile eyalet şampiyonu yapmıştır,28.8,16.8 ribaund gibi ortalamalarla daha o zaman efsane olucağının sinyallerini vermişti. Ailesine yakın bir kolejde basketbol ve eğitim hayatına devam etmek isteyen Johnson Michigan State’de Üniversite’sine başladı. Daha ilk sezonunda ‘Big Ten’ Michigan’ı konferansında şampiyonluğa taşıyan isim oldu. 2.06’lık bir adam nasıl bu kadar iyi top sürebiliyordu? Bu oyun görüşü,bu paslar herkes şaşkınlık içerisindeydi. 2.sezonunda bambaşka bir rekabetin tohumları atılıyordu. All American seçilen takımı bu kez 1979 yılında kolej kariyerinin en unutulmaz maçlarından birine çıkıyordu.  İndiana State i 75-64 lük bir skorla mağlup etmişti. İlk kez şampiyon olan Michigan State bunu öncelikle bir büyüye borçluydular o büyü Magic Johnsondu. Ayrıca bir diğer efsane isim Bird-Johnson rekabetinin tohumlarını atmışlardı.

magic

Kolej kariyerinde her şeyi yaptığına inan Johnson 1979 draftına hazırlanmaya başladı. Ve onun başarıları,79 draftının 1. Tur 1.sırada isminin yazmasına neden oldu,Lakers’ın yolunu tutmuştu Johnson. Bir efsane isim takıma katılmıştı,79-80 sezonu başlarken Lakers’ta ki değişim herkesin dikkatini çekiyordu. Takımın yeni bir koçu,yeni bir sahibi ve 6 adet oyuncusu birde Magic Johnson’u vardı.  Magic çıktığı ilk maçta Los Angeles’ın bir diğer takımı Clippers’ı yenmişlerdi. Ne kadar estetik bir oyuncu olduğunu o maçtan kanıtlamıştı herkese Johnson. Sanki Lakers daha ilk maçtan şampiyon olmuş,küçük çocuklar gibi hoplayıp zıplıyordu. NBA tarihinin en skorer oyunucu Kareem Abdul  Jabbar döndü ve “Evlat sakin ol,daha 81 maçımız var.Emin ol  play-offlar buna dahil değil.”  O sezonun yılın çaylağı ödülü ise ezeli rakibi Bird’e kaptırmıştı ancak Lakers şampiyonluğa gidiyordu. 60-22’lik ligin en iyi ikinci dereceyi elde etmişlerdi. Finaller gelip çatmıştı,5.maçta kaptan Kareem 40 sayı atmıştı ancak ayağı burkulmuştu. 6.maç için ondan mahrum kalıcaklardı. 6.maçta uçakta ilginç bir olay yaşandı,oyuncular Kareem’in sakatlandığını bildiği için hüzün kaplıyordu ortamı. Ayağı kalktı bizim efsane çaylak ve şunları söyledi: ”Hiç korkmayın! Çünkü sihir var biliyorsunuz!” ancak her çaylak oyuncu gibi oda pek kaale alınmadı ancak takımın üstünde ki o kötü hava atılmıştı. Günümüzde guardların 5 numara  oynadığına şahit olmadığımızı biliyoruz ancak lakabının yerine getirmek için vardı Johnson.  20 yaşında ki bu genç adam 6. Maçta pivot olarak başladı ve görevini en iyi şekilde yerine getirdi. Tamı tamına 42 sayı atarak! İlklerin adamı olma yolunda ilerliyordur bu 20 yaşında ki ‘Earvin Magic Johnson’.  NBA tarihinde ilk defa bir çaylak playy-off MVP’si olmuştu.

MVP

O dönemki koçları onun için: ”Biz onu film yıldızı sanarken o gerçek bir ağır işçi çıktı” diye takılırlar. Sonra ki sezon ise geçen sene kadar iyi gitmemiştir. Çünkü Magic 45 maç kaçırmıştır. 81-82’de ise toparlanıp gelen Lakers cephesinde MVP’liği yine yeniden takımın artık lideri konumunda bulunan isim Magic Johnson almıştır. Koçuyla yaşadığı sorunlardan dolayı ayrılma noktasına gelsede koç gönderilmiştir ve yerine yardımcısı şimdi ki Miami Heat başkani Pat Riley getirilmiştir.  Riley’li Lakers  ilk maçta taraftarları kendilerine 2 şampiyonluk kazandıran koçlarına üzülmüş ve Magice kızmışlardı. Magic sahada yuhalanıyordu. Bu tepki all-star maçlarında da etkisini gösterdi ve sakatlandığı yıl hariç ilk defa ilk beş oynamayıkaçırmıştı. Johnson hep sustu ama Play-offlarda değil .. Magic asist krallıklarını kimseye bırakmadı. Sezon Magic için iyi fakat Lakers için acıydı. Magic asist krallıklarını kimseye bırakmadı.Ancak NBA finalinde Worthy,McAdoo,Norm Dixondan yoksun Lakers 76’ers’a 4-0 tabiri caizse adeta süpürüldüler. 84 NBA finalinde de Magic’in yaptığı hatalar ona Tragic Johnson lakabını getiriyordu.Magic’in rakamları iyidi ama takıma faydası olmuyordu.86-87 sezonunda  4 yıl asist rekoru kıran ve yanına 3 şampiyonluk yaşayan efsane isim taraftarın tepkisini azaltmak ve Lakers’da daha fazlasını yapmak için kendini geliştirdi, şut attı.  23.9 sayı ortalaması yakalamıştı ve kariyer sayı rekorunu kırmıştı. Normal sezonun MVP ödülünü 8 yıllık kariyerinde ilk defa almıştır Lakers’ın tanrısı. Ancak rakibi Bird’ün hali hazırda zaten 3 tane MVP ödülü vardı. Ödülü almadan hemen önce birkaç açıklama yapmıştı onlardan en dikkat çekeni ise kuşkusuz Bird’e olan göndermesiydi. “3-0 önde bu beni rahatsız ediyor.” Der. (Magic arayı kapatıp ödüllerde 3-3 yapacaktı zaten.)  Magic 87 yılında Boston’u finallerde 4-2 geçerek şampiyonluğa uzanıyordu. 3. Kez playy-off MVP’liğini almıştır. Ayrıca Jabbar’ın artık kaptanlığı ve liderliği Johnson’a teslim ettiği yıldı..

1991-92 sezonunda dünya basketbol tarihinin en acı haberlerinden birini almak üzere kürsüye çıktı Magic Johson, 32-33 yaşında olan bir sihirbaz değildi o sadece. Artık o bir  Aidsti. Çocukluktan beri bırakmadığı,beraber uyuduğu topunu bir köşeye bırakıp tedavi olması gerekiyordu. Kimse onun olduğu parkede olmak istemiyordu adeta yapılan bu ayıba karşılık bırakmıştı artık basketbolu. Ancak hastalığı için çoğu kampanyayı başlattı. Farkındalık yaratmak için,hastalığı araştırmak için kendi vakfını kurdu. Bu kara büyü ile burda ilgileniyordu sihirbaz. 92 Allstar zamanı geldiğinde parkede tüm güzellikleri gösteren bu adama bir güzellikte NBA severlerden,izleyenlerden geldi.. Allstar maçı için aldığı oylarla ilk 5 çıkar ancak o ilaç alımından dolayı topu iç vücuduna almamıştı. Azimli sihirbaz bırakmadı topun peşini. 92 yazında ‘Dream Team’ ile beraber altın madalyaya uzanmıştı. Ancak bu sihirbaz için ne kadar iyi olsada oyuncular arasında bir korku,endişe yaratıyordu. Hastalık bize de bulaşır korkusu. Küsmüştü Johnson,o zor anları atlatmak için bırakmıştı basketbolu. Herkesin yüreğini burkan o açıklanma anını paylaşmak istedim sizlerle.

Basketbolu bıraktıktan sonra hayatını biraz da olsa rayına koydu sihirbaz ve 93-94 sezonunda 16  maçta olsa kısa bir koçluk serüveni yaşar. Magic’in işi bu değildi,kendini iyi hissetmiyordu ve Lakers hissedarlarından biri olarak kendi ismini yazdırdı. Bastıramıyordu o basket aşkını bir türlü ve efsane 1996 yılında parkeye adımını bir kez daha atmıştı. Eski halinden pek esir yoktu açıkçası 115 kilo bir guard olsada onun o no look paslarını atmak bile Lakers camiasını rahatlatıyordu. 4.5 yıl topla buluşmamış olsada hiçte fena istatistikler yakalamadı. Oyuncuların ona savunma yapmayışı, hastalık korkusundan dolayı  bıraktı basketbolu yeniden bir daha geri dönmemek üzere..

17.707 sayı bıraktı filelere sihirbaz, yanlış duymadınız tam 17.707! Ayrıca allstar tarihinde bir maçta en çok yapan oyuncusu ve tüm allstar organizasyonunda en çok asist yapan oyuncudur kendileri. 190 NBA play-off maçlarında toplam 2346 asistle  playy-offların en çok asist yapan basketbolcusu üstat. Larry King’e göre dünyanın en güzel gülümseyen insanı efsane. Aslında pas tanrısının gerçek ismi Earvin Johnson. Lakabını gerçek ismi diye bilen çoğu insan olduğunuda unutmayalım. Efsane isim 2.06 boyuyla top sürerken asistler yaparken günümüz basketbolunda ise hala bazı uzunlar bu özelliklerden yoksun.  Tarif edemiyeceğimiz bir lider kendileri. Ezeli rakibi,ebedi dostu Bird onun için “Hayatımda gördüğü en iyi oyuncu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi ve Orda kalacak.’’ Ne kadar rekabet içinde olsalarda onlar gerçek bir dost,gerçek bir ‘EFSANE’ olarak NBA tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar. En can alıcı sahnelerden birini de paylaşalım hemen sizlerle.

No look pasları kadar güzel olmasada size kendi dilimden Magic Johson’ın hayatını anlatmaya çalıştım. Tarihe biraz olsa götürebildiysek ne mutlu bana.

Hoşçakalın.

Alican BULUT

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir