NBA Günlükleri

Pasifik Grubu Değerlendirmesi

Play-offların sonuçlanıp şampiyonun belli olmasıyla NBA severler bir boşluğa düşer. NBA severlerin düştüğü bu boşluğu FA dönemi dediğimiz süreç bir nebze de olsa doldurur. Takımların FA döneminde yapacağı hamleler merakla beklenir. Bazı takımların hedefi mevcut kadroyu korumaktır,bazı takımların hedefi kontratı bitmiş bir süperstarı kadroya katmaktır,bazı takımların hedefi ise mevcut kadroya küçük eklemeler yapmaktır. Pasifik grubu özelinde takımlara yapılan takviyeleri ve takımlardan giden oyuncuları değerlendireceğim.
Golden State Warriors: Warriors’un hedefi tabii ki şampiyon olmuş mevcut kadroyu korumaktı. Nitekim bu hedef doğrultusunda yapılacak kilit hamle Draymond Green’i takımda tutmak olacaktı. Draymond Green’in bazı takımlardan max. kontrat teklifi aldığı söylendi. Tüm bu söylentilere rağmen Draymond Green 5 yıllık 85 milyon dolar değerindeki kontrata imza attı ve Warriors’da kaldı. Warriors’da giden oyuncular cephesinde David Lee ve Kuzmic gibi oyuncular var.Bundan 3-4 yıl önce David Lee’nin takımdan ayrılması çok ciddi bir boşluk yaratırdı ancak Lee’nin yaşamış olduğu sakatlıklar sonrası beklenen oyunu verememesi Warriors için ciddi bir kayıp sayılmaz.Warriors giden David Lee’nin yerini Jason Thompson ile imzaladı. Thompson’dan fazla bir şey beklememek gerek; beklenebilecek tek şey pota altında hareketlilik ve mücadele konularında takıma yardım etmek olacaktır. Warriors’dan başka bir hamle beklemek yanlış olur. Şampiyon olan kadroyu koruyarak en büyük hamleyi yaptılar. Genç yaşta şampiyon olmuş Warriors kadrosu geçen sene kazanmış oldukları tecrübe ile beraber bu sezonun en büyük şampiyonluk adaylarından biri.
gsw

Phoenix Suns: Phoenix FA döneminde aktif olabilmek için Marcus Morris’i Detroit’e gönderdi. Yaptığı bu hamleyle FA döneminde Aldridge ve Robin Lopez’i kadrosuna katmaya çalışan Phoenix bu konuda başarısız olunca Tyson Chandler’ı kadrosuna kattı. 32 yaşındaki Tyson Chandler 4 yıllık 50 milyon dolar değerindeki kontrata imza attı. Chandler özellikle ribaundlarda takıma ciddi katkı sağlayacaktır. Phoenix sene içinde Brandon Knight’ı kadrosuna katmıştı ve bu yaz döneminde de Knight’ın sözleşmesi yenilendi. Phoenix çift guardlı sistemle oynayacak olan bir takım ve bu çift guard ile oynanacak olan sistemde Chandler pick’n roll oyunlarında da takıma ciddi katkı sağlayacaktır. Phoenix Chandler’ın yanı sıra geçen sezonu Brooklyn Nets’de geçiren Mirza Teletovic’i de kadrosuna kattı. Mirza şutu olan bir dört numara ve çift guard ile oynayacak Phoenix’de istediği şutları bulabilir.İstediği şutları bulabilirse Mirza’nın çok etkili olabileceğini düşünüyorum. Suns pota altına yapmış olduğu bu hamlelerin yanı sıra Sonny Weems’i de kadrosuna kattı. Uzun bir aradan sonra NBA’e dönen Weems’in Phoenix’te neler yapabileceği benim gözümde ciddi bir soru işareti çünkü son birkaç yılını CSKA’da geçiren Weems eski deliciliğinden ve şut performansından uzak. Suns’da bütün takımlarda olduğu gibi gelenler ve gidenler var ancak Suns’ın çok daha ciddi bir problemi var ve bu problemin adı “Markieff Morris”. Markieff ikizi Marcus’un takımdan ayrılmasından sonra takım içinde ciddi sorunlar çıkarıyor ve bu sorunları çıkarmaya da devam edecek gibi. Phoenix bu sezon play-off’a kalmak istiyorsa Markieff problemini bir an önce çözmeli. Markieff takasta kullanılacaksa Teletovic’i yedek bırakacak bir isimle takas yapmalı çünkü Teletovic play-offa kalacak bir takımın ilk beş oyuncusu olmamalı. Teletovic rol oyuncusu olarak kullanılmalı. Markieff’in bu denli problemli bir görüntü çizmesi takasta Suns’ın elini ciddi şekilde güçsüzleştirecektir. Sonuç olarak Phoenix’in sezon içinde neler yapabileceğini söylemek için henüz erken. Phoenix’in sezon içindeki durumunu önümüzdeki günlerde yapacakları hamleler belirleyecek.
Phoenix Suns

Sacramento Kings ile devam edelim.Kings FA dönemine Rajon Rondo hamlesiyle başladı. Rajon Rondo eski günlerinden çok uzakta ve Rondo’ya güvenip bir takım teslim etmek intihar gibi gözüküyor. Rondo’nun yanı sıra kadroya Belinelli ve Caron Butler gibi veteranlar dahil edildi.Bu iki isimden beklenilen şey tecrübeleriyle takıma katkı sağlamaları. Bu oyuncuların yanı sıra yaz liginde iyi bir performans sergileyen Seth Curry’i de kadroya kattılar. Kings’in mevcut kadrosuna baktığımızda istikrarsız ve fazlaca top kaybı yapan Ben Mclemore gibi oyuncuları da kadroda görüyoruz. Kings açısından en büyük soru işaretlerinden biri Cousins-Gay-Rondo üçlüsünün beraber nasıl oynayacağı ya da beraber nasıl oynayamayacakları. Sonuç olarak Kings’in sezon sonunda play-off yapabilmesi çok çok büyük bir başarı olur. Kings bu sezon sonunda da iyi bir performans gösteremezse DeMarcus Cousins’in önümüzdeki sezon takımda kalması da ciddi anlamda zorlaşacaktır.
sacremento kings

Los Angeles Lakers: Lakers’ın FA döneminde Aldridge gibi sözleşmesi bitmiş ve boşta olan yıldız isimlere yönelmesi bekleniyordu.Nitekim Aldridge için hamle de yaptı Lakers ancak Aldridge’in Spurs’e gitmesine engel olamadılar. Lakers yeni bir yapılanmaya hazırlanıyor ve bu yapılanma neticesinde de takım gençleştiriliyor. Bu gençleşmenin yanı sıra takıma kısa süreli kontratlarla tecrübeli oyuncular da kazandırıldı. Bu tecrübeli oyuncular Roy Hibbert,Lou Williams ve Brandon Bass. Roy Hibbert istikrarsız bir sezonun ardından bu takıma geliyor ve deyim yerindeyse kendini tekrardan kanıtlamalı. Lou Williams iyi geçirdiği bir sezonun ardından Lakers’a geliyor geçen sene olduğu gibi Lou’ya doğru görevler verilirse tekrardan başarılı bir sezon geçirir. Brandon Bass’a karşı benim kişisel bir sempatim var ve doğru görevlendirmeyle onun da başarılı bir sezon geçireceğine inanıyorum. Yeni yapılanmadaki genç oyunculara gelelim.D’angelo Russell herkesin çok şey beklediği bir yıldız adayı ve bence kesinlikle bu beklentileri karşılayabilecek potansiyele sahip. Umarım NBA yeni bir süperstar kazanır.Russell dışında 22.sıradan Larry Nance Jr. seçildi.Larry üstün yeteneklere sahip bir oyuncu değil;takıma daha çok mücadele ve atletizm konusunda katkı sağlayacaktır. Larry gibi oyunculara doğru görevler verilirse takımın ciddi bir parçası haline gelirler. Draftda 34. sıradan seçilen Anthony Brown ise tabiri caizse tam bir takım oyuncusu.İyi bir savunmacı ve iyi bir şutör olan Anthony Brown aynı zamanda iyi bir karaktere sahip. Sonuç olarak Los Angeles Lakers iyi draft seçimlerinin ardından doğru oyuncuları kadroya katarak kadrosunu iyi bir şekilde yapılandırdı.Lakers’ta en çok merak edilen konulardan bir tanesi hala Kobe’nin dönüşü. Lakers’ta gelen oyuncular birbirlerine uyum sağlarsa ve Kobe iyi bir dönüş yapabilirse Lakers korkulacak bir takım haline gelir. Lakers bu sezon başarılı olamazsa bile önümüzdeki yıl FA döneminde takıma önemli bir yıldız kazandırabilirse oluşacak yeni takım uzun vadede başarı sağlayacaktır.
lakers

Los Angeles Clippers: Clippers yaz döneminde Paul Pierce,Lance Stephenson,Josh Smith ve Cole Aldrich’i kadrosuna kattı. Doc Rivers, Paul Pierce buluşmasının Clippers adına çok faydalı olacağını düşünüyorum çünkü geçen sene kaybedilen Rockets serisi takımdaki tecrübe eksikliğinden kaybedilmişti. Bu sene geçen seneki seriye benzer bir seri ortaya çıkarsa Clippers’ın kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Cole Aldrich Clippers’ın pivot posizyonundaki tek alternatifi konumunda ve bence pota altındaki bu alternatifsizlik sakatlık gibi sebeplerle sezonun ilerleyen bölümlerinde Clippers adına sorun yaratacaktır. Takımdaki guard rotasyonu pota altındaki rotasyonun tersine inanılmaz geniş. Chris Paul, Austin Rivers, Pablo Prigioni, Lance Stephenson ve Jamal Crawford bu rotasyonu oluşturuyor. Bu oyuncuların hepsi topla oynamayı seven oyuncular. Bir başka ortak noktaları ise hepsinin oynatılması gerektiği. Belki yaşından dolayı Prigioni’yi bu rotasyondan çıkarabiliriz ancak diğer oyuncuların hepsi sezon içinde oynatılması gereken oyuncular ve bu konuda Doc Rivers’ın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Clippers takımında rotasyonu sıkıntılı olan diğer bir pozisyon ise 3 numara pozisyonu.Pierce’ın yedeği Wesley Johnson gibi duruyor ve şampiyonluğu hedefleyen bir takımda Wesley Johnson’ın birinci yedek konumunda olması çok sıkıntılı bir durum. Doc Rivers, Lance Stephenson gibi bir saatli bombayı 3 numarada oynatmak zorunda kalabilir ve bu durum Clippers açısından cidddi sıkıntılar yaratabilir. Özellikle Stephenson, Paul, Reddick ve Crawford’un aynı anda sahada olduğu dakikalar Clippers için sıkıntılı geçecektir. Ben bütün bu olumsuzluklara rağmen Clippers’ı Doc Rivers yönetiminde bu sezon da şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olarak görüyorum.
clippers

Emircan Akkol

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir