NBA Günlükleri

Yeni Sezonda Yeni Düzeniyle Anadolu Efes

Geçen sezon F8’de Euroleague’i şampiyon bitiren Real Madrid’e elenen, ligde de finalde sürpriz şekilde Karşıyaka’ya final serisini 4-1 gibi ezici bir skorla şampiyonluğu kaptıran Anadolu Efes yeni sezona radikal ama beklenen bir kararla girdi.Ivkovic,takıma sezon ortasında katılan T.Heurtel’in üzerine hücumları kuracaktı.Bu oyun sistemine göre de transfer hamlelerine başladı.

Geçen sezon takımda adeta hücum ve savunma için ayrı ayrı 5 barındırıyordu koç Ivkovic. Hücum 5’i olarak; “Heurtel-Janning-Perperoglu-Bjelica-Kristic” , savunma 5’i olarak da; “Doğuş-Draper-Cedi-Saric-Lasme” gibi zengin bir kadroya sahip olan koç buna rağmen istenilen hedeflere ilk sezonunda ulaşamadı.Bunun en büyük sebebi de sezona kaliteli bir guardla başlamamak ve o guarda uygun takım yaratamamaktı.Sezon ortasında gelen Heurtel için de takım arkadaşlarına bir an da uyum sağlamak çok zor oldu.Sürekli inişli çıkışlı performansı sürdü.Yeni sezona başlarken ayrılabileceği bile birçok basketbol severin aklından geçse de Ivkovic onunla devam kararı aldı ve takımı da onun üzerine kurmak için kolları erkenden sıvadı.

1-2 Numara Rotasyonu

Burada dediğimiz gibi en dikkat çeken isim Thomas Heurtel.Bu sene Ivkovic takım düzenini ona göre inşaa etti.Heurtel’in üzerine takım inşaa edilmeli mi derseniz de hayır derim.Avrupa’da 1-2 oyuncu dışında üzerine takım inşaa edilecek bir oyuncu yok.Bu 1-2 isim içinde de Spanoulis,Diamantidis,Navarro’yu sayabiliriz.Teodosic gibi bir isme göre takım kuran,Avrupa’nın büyük bütçeli takımı CSKA bile çoğu zaman bunun sıkıntısını çekerken Anadolu Efes’in ve Ivkovic’in böyle bir hamle yapması büyük kumar.Ivkovic haklı çıkacak mı bekleyip görelim.

heurtel

Takımdaki bir diğer PG de Dontaye Draper yerine Unicaja Malaga’dan transfer edilen Jayson Granger.Uruguaylı guard,geçen sezon İspanya Ligi’nde 10.2 sayı, 3.0 ribaund, 5.2 asist, 2.1 top kaybı, 1.3 top çalma istatistiklerini yakaladı.Malaga’da 1.guard olarak maçlara ilk 5 çıkan Granger’ın, Anadolu Efes’te sezonun genelinde Heurtel’in benchteki alternatifi olması, zaman zaman da 2 numara oynaması bekleniyor.

Bu sene takımda 3. guard olarak yer alması beklenen takım kaptanı Doğuş Balbay’ın geçen sezon ki süresinin üzerine çıkmaması, hatta geçen sezon ki aldığı sürenin de zaman zaman altına düşmesi muhtemel.

Cedi Osman.Bu isimden hem Anadolu Efes’in, hem de basketbol severlerin beklentisi oldukça yüksek.Geçen sezon sürpriz bir performans gösteren Cedi dikkatleri üzerine çekti.Oyundaki enerjisiyle herkesi etkileyen Cedi,Ivkovic’i de etkilemiş olacak ki ondan fazlasıyla süresini aldı.Bu sene de takımdaki rolünün ve süresinin artması kesin gibi Cedi’nin. Avrupa Şampiyonası’nda Ergin Ataman’ın planlarında ilk 5’te olması da ona ayrı bir tecrübe katacak.Bu şansı iyi değerlendireceğinden şüphemiz yok Cedi’nin.Umuyoruz ki bu istikrarlı çizgisini bozmaz ve bu yükselişine devam eder!

Ligimizin geçen sezonki şampiyonu Pınar Karşıyaka’nın skorer guardı Jon Diebler da geçen sezon ki istikrarlı ve dikkat çeken performansının ardından Anadolu Efes’le anlaştı.Ligde %42’lik bir 3’lük yüzdesi yakalayan Amerikalı skorer,2 sayı isabetinde de %49’luk bir isabet oranı buldu.Genellikle oyunun organizasyon kısmında pek yer almayan Diebler, Ivkovic’in elinde bir nevi yeni Janning olacak.Ivkovic, geçen sezon istikrarsız bir performans sergileyen Janning’in yerine kadroya dahil ettiği Jon Diebler’dan daha fazla verim alabilir.Bu verimi onu benchten oyuna dahil ederek mi alır yoksa ilk 5’te sahaya sürerek mi derseniz bench ihtimali daha yakın gibi gözüküyor.Etkili bir pota altı olan Anadolu Efes’in oyunun sıkıştığı anlarda Amerikalıyı kullanması bekleniyor.Skorer guard pozisyonunda da Cedi Osman’ın ilk 5 çıkması en yakın ihtimal.

Cedi’den ne bekliyorsak Furkan’dan da onu bekliyoruz diyebiliriz.Hatta 2016 Draftı’na katılması beklenen Furkan Korkmaz’ın şimdiden Amerika’nın en popüler sitelerinden Bleacher Report’un Furkan’ı 2016 Draft sınıfının en iyi SG’si olarak göstermesi onun ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu anlatıyor.Önünde Cedi,Jon Diebler gibi isimler bulunan Furkan’ın bu sezon özellikle lig maçlarındaki süresini geçen sezona göre arttırması bekleniyor.İleride bizim için çok iyi bir hücum oyuncusu olmasını beklediğimiz Furkan’ın bakalım bu sene takımdaki rolü ve süresi nasıl gelişim gösterecek.

3 Numara Rotasyonu

Geçen sezon tecrübeli oyuncu Perperoglu’nu izlemiştik 3 numarada.Bu sene burda radikal bir değişiklik yaptı Anadolu Efes.Şutör bir oyuncu olan Perperoglu’nu yollayıp yerine atletik uzun Derrick Brown’la anlaştılar.Kuban’da sık sık 4 numarada izlediğimiz Derrick Brown’ın bu sezon 3 numarada ilk tercih olması kesin gibi.Atletikliğinin yanı sıra geçen sezon Eurocup’ta %45 gibi 3’lük ortalaması yakalaması da onun ne kadar komplike bir oyuncu olduğunu bize gösteriyor.

Geçen sezon sakatlıklarla boğuşan Birkan Batuk’un takıma sezonun ortalarında dönmesi onun geçen sezonki performansını etkiledi.Bu sezon da Birkan’dan fazla bir şey beklemeli mi basketbol severler diye soracak olursak da Cedi ve Furkan gibi gençlerin arkasında kalacağı kesin ama bir transfer gerçekleştirmediği müddetçe ben yine benchten gelerek Anadolu Efes için en azından iyi bir mücadele ortaya koyacağını düşünüyorum.

Okben Ulubay.Ivkovic’in elinde bambaşka bir oyuncu olabilir ki geçen sezon da zaman zaman Ivkovic ona şans tanıdı.Anadolu Efes’in ondan beklentileri en az Furkan ve Cedi kadar ama daha fazla süre almak istiyorsa en azından bir kiralık transfer ayarlaması gerekiyor.

 

4-5 Numara Rotasyonu

Hırvat PF Dario Saric geçen sezon Anadolu Efes adına iyi bir performans gösterdi.Geçen sezondan o da memnun kalmış olacak ki 1 sene daha Avrupa’da oynamaya devam etmek istedi ve NBA’e kavuşmasını 1 sene erteledi.Bu sene de kolay kolay ilk 5’teki yerini kaybetmeyecektir Saric.Zaman zaman bu bölgeyi Derrick Brown’la da paylaşması muhtemel.

Atletik uzun Alex Tyus.Maccabi’de izlediğimiz Tyus bu sene savunması zayıf olan Bjelica yerine transfer edildi diyebiliriz.Ivkovic’in şutu olan bir uzundan vazgeçip Tyus gibi atletik bir uzunla anlaşması da bu sene Anadolu Efes’in agresif,boyalı alanı kullanan bir takım olacağını gösteriyor.

Bu sezonun Anadolu Efes için yıldız transferi diyebileceğimiz ismi Dunston.Geçen sezon Olimpiakos’la Euroleague’de F4 yapan Dunston,Euroleague tarafından da “En İyi Savunmacı” ödülüne layık görüldü.Boyalı alanı rakiplerine dar eden Dunston’ın Anadolu Efes için savunmada büyük avantaj olduğu kesin.Hücumda Kristic’i aratır mı orası biraz muallak.Ivkovic’in kafasında ne var bilemeyiz ama Dunston,Kristic iyileştikten sonra da ilk 5’te olan yerini kaybetmeyecektir.

Geçen sezon oldukça iyi bir performans gösteren Nenad Kristic’in sakatlanması Anadolu Efes’i hücumda oldukça zor durumda bıraktı.Hücumda sıkışınca işi Kristic’in birebirlerine bırakmaları o sakatlanınca başka senaryolara yönelmek zorunda bıraktı takımı.Avrupa düzeyinde hala kaliteli bir isim olan Nenad Kristic’in Anadolu Efes’te yeni sezonda benchten gelerek önemli katkı vermesi muhtemel.

HÜCUMDA ANADOLU EFES

Takımı T.Heurtel gibi bir hücumcu guardın oyun düzenine göre kuran Anadolu Efes,yeni sezonda hücumda Heurtel’in formunun yüksek olması durumunda fırtına gibi esecektir.Hızlı hücumlarda Cedi,Brown gibi isimlerle sonuç almasını da bilecektir Efes.Heurtel,Brown gibi şut yüzdesi yüksek isimlerin yanına Cedi,Saric ve Dunston’ın enerjisi de eklenirse Anadolu Efes’in yüksek tempoda geçen maçlarda sıkıntı yaşamayacaktır.Benchten gelecekler arasında da Jon Diebler gibi kaliteli bir şutörün yanı sıra enerjisiyle dikkat çeken Furkan Korkmaz Anadolu Efes’e büyük katkı sağlayacaktır.

SAVUNMADA ANADOLU EFES

Hücumda Heurtel direksiyondayken savunmada kim dikkat çekecek isim olacak? Boyalı alan Dunston’a emanet ama dış savunma? Dış savunmada Cedi dikkat çekecek .isim gibi duruyor.Heurtel’in savunma zaafını da göze aldığımızda Cedi’ye çok iş düşecek.Takımın genelinin enerjisinin yüksek olması da rakibe özellikle iç saha maçlarında sıkıntı yaratacağını düşünmemek elde değil.Tüm bu detayları birleştirdiğimizde de Anadolu Efes’in iyi bir savunma takımı olmaya devam edecekleri kesin.

HEDEFLERİ NE OLMALI BÖYLE BİR TAKIMIN?

hedefler
Geçen sezonun flaş takımı Pınar Karşıyaka’ya şampiyonluk serisini 4-1 kaybeden Anadolu Efes’in bu sene de Ivkovic’in tecrübesiyle finale çıkması bekleniyor.Yarı finale ulaşmaları kesin olsa da bu sezon ligimizde finale kimin çıkacağı muallak.Ergin Ataman’ın Galatasaray’ı, Obradovic’in Fenerbahçe’si,Oktay Mahmudi’nin kimlik değiştiren Daçka’sının ve Şampiyon Hoca Ufuk Sarıca’nın dağılsa da toplamaya çalıştığı Karşıyaka’sı final adaylarından.Anadolu Efes’in bu takımlar arasında finale en yakın olduğunu belirtsek de bu ligde hiçbir şeyin garanti olmadığını da belirtmemiz gerekiyor.

Euroleague’de geçen sezon F8’de Real Madrid’e elenen Anadolu Efes’in bu kadro yapısıyla yine F8’e ulaşması bekleniyor.F8’de de şanslı bir kura çekmeleri durumunda da F4’e ulaşacaklarını düşünüyorum.

 

Oğuzhan Başar

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir