NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Brooklyn Nets

BROOKLYN NETS

2012-2013’ten itibaren değişim sürecine giren , sadece kabuk değiştirmekle kalmayıp ismini de değiştiren Nets(eski adıyla New Jersey,yeni adıyla Brooklyn) 2001-2002 ve 2002-2003’teki efsane zamanlarını özletiyor desek yanlış olmaz. Yaklaşık 12 senedir tek bir konferans finali olmayan , 2007’den 2011’e kadar üst üste 5 sene playoff bileti dahi alamayan Nets , 2012-2013’ten sonraki değişimiyle beraber umutları yeşertmeye başlamıştı. Deron Williams gibi ligin sayılı guardları arasında yer alan bir oyuncunun yanına takviye olarak takıma katılan tecrübeli fakat artık yaşını almış NBA starlarıyla beraber-Paul Pierce,Kevin Garnett- eski günlerine dönmek için çabalayan Brooklyn Nets ne yazık ki beklentileri karşılayamadı. İlk sezonunda Playoff ilk turunda elenen Brooklyn,ikinci sezonunda Jason Kidd’in önderliğiyle Kevin Garnett,Paul Pierce,Deron Williams,Joe Johnson ve Brook Lopez beşlisiyle rakiplerine göz dağı vermişti ama sonuç yine beklentilerin altındaydı , konferans yarı finali. Bu sezonun ardından Brooklyn yine revizyona giderek Pierce ve Garnett ile yollarını ayırdı ve geçtiğimiz sezon yine ilk turda Atlanta Hawks’a 4-2 ile boyun eğerek Playoff serüvenine erken veda etti.
Şimdi , Brooklyn yeni sezon için ne tür hazırlıklar yapmış onlara bir göz atalım:

NETS

 

Gidenler: Deron Williams , Mason Plumlee
Gelenler: Rondae Hollis-Jefferson , Andrea Bargnani , Thomas Robinson , Shane Larkin , Steve Blake , Dahntay Jones

Geçen sezonki durumu:

38-44.Brooklyn gibi bir takım için aslında ortalama bir sonuçtu.İnişli çıkışlı bir grafik izleyen Nets,Pierce ve Garnett’in gidişinin ardından pek iddialı olmasa da sezonun dikkat çeken ekiplerindendi.Velhasıl doğuda her ne kadar kolay olsa da playoff yapmayı bildiler.Deron Williams’ın son zamanlardaki inişli çıkışlı performansı,artık ne verebileceğinden çoğu kişinin emin olmadığı bir dönemde ilginç bir şekilde Atlanya’ya 4-2 ile elendiler.Neden ilginç bir şekilde? Tabii ki D-Will sayesinde.Eşleşmeler oluştuğunda çoğu otoriteye göre Atlanta adına 4-0’la geçilmesi beklenen tur hiç de öyle olmadı.2-2’den sonra “acaba?” dedirten Brooklyn daha önce de dediğim gibi Williams’ın ne yapacağı belirsiz oyununa kurban gitti.Ama her şeye rağmen,bence geçen sezon çok iyi iş yapmasalar da,beklentinin altına düşmemeyi de bildiler.

 

Offseasonda Yaptıkları En iyi Hamle:
Kesinlikle Andrea Bargnani.Özellikle de Plumlee ile yolların ayrılmasının ardından orada doğan büyük boşluğu bu maliyette en mütevazi oyuncuyla kapatmaya çalıştılar.Sezon içinde nasıl bir performans sergileyecek bilemeyiz ama özellikle verimli geçirdiği bir Eurobasket2015’in ardından hazır olan Bargnani bence Nets’e çok şey katacaktır.

 

Offseason’da yaptıkları en kötü hamle:
Plumlee ile yolların ayrılması.D-Will’in ayrılmasını yaşının gelmiş olmasına bir nebze bağlayabiliriz ama özellikle dinanizmi ve atletizmiyle genç yaşına rağmen Plumlee çok iyi bir pota altı oyuncusuydu Nets adına.Zaten ciddi şekilde güç kaybeden Brooklyn’in potansiyeli çok yüksek olan Mason Plumlee’yi de kaybetmesi her ne kadar Bargnani takviyesi yapsalar da bence onlara gelecekte pota altında ciddi sıkıntı yaşatacaktır.


Genel olarak gelen giden tablosuna baktığımızda ise  Brooklyn Nets’in çok büyük bir kan kaybı yaşadığını görüyoruz. Özellikle süperstar guard Deron Williams’ın takımdan ayrılıp Dallas Mavericks ile anlaşması Nets için “bir dönemin sonu” niteliğindeydi. D-Will’in ayrılmasının ardından Plumlee’nin ayrılması da Brooklyn Nets’e pota altında oldukça güç kaybettirdi . Çaylak sezonundan itibaren iyi bir çıkış yakalayan , hırsıyla , mücadelesiyle göz kamaştıran Plumlee’den taraftarlar çok şey beklediyse de Nets’in ekonomik sorunlarının verdiği patlak sonuçları onun Portland Trail Blazers’a takaslanmasına sebebiyet verdi. Bu denli güç kaybeden , artık sadece Joe Johnson ve Brook Lopez üzerine kurulması beklenen bir takım öngörülen Brooklyn’in takıma kattığı “yeni kanlar”a bakalım biraz da.
Öncelikle , Brooklyn’in yeni kanlarının takıma ne kadar can verebileceği şüpheli. Öyle ki , şöyle bir göz attığımızda gidenlerin yerinin dolmadığını görüyoruz.2019’a kadar ilk turda draft hakkı olmayan , geleceği ipotek altında olan Brooklyn bu sezonda takıma genç oyuncular katmaya çalışırken , veteran oyuncuları da eklemeyi ihmal etmedi.Ama sorun şu ki; takasta kullanılan Steven Blake, daha oynamadan Quincy Miller takasıyla bu sefer Detroit yolcusu oldu.Diğer veteran Dahntay Jones’un da geçen seneki performansına baktığımızda  Brooklyn için kesinlikle yetersiz diyebiliriz.
Forvet pozisyonuna ise yine Portland’tan takas edilen Thomas Robinson,geçen sene az süre almasına rağmen verilen süreyi iyi değerlendirdiğini söyleyebileceğimiz bir performans sergiledi lakin bu oyuncunun Brooklyn’in ihityacı olduğu bir oyuncu olduğunu söylemek oldukça zor. İşte bu konuda kuşkusuz en iyi hamle ise tabii ki Andrea Bargnani hamlesi oldu.Bir New York takımından diğer bir New York takımına dahil olan Bargnani , kendisi adına iyi geçen bir Eurobasket serüvenin adından forma savaşına hazır halde. Plumlee’nin eksiğini doldurabilcek yeteneğe ve tecrübeye sahip. Geçtiğimiz sezondaki istatistikleri de bu sözlerimizi doğrular nitelikte.( PTS:14.8 REB:4.4 AST:1.6 PIE:10.9)

Bu sezon ne yapar?

Brooklyn bence bu sene geçtiğimiz iki sezonun çok gerisinde kalacaktır.Özellikle PG ve SG pozisyonlarındaki dar ve yetersiz rotasyon bu sene Nets’in başını fazlasıyla ağrıtacak gibi.Doğu’da playoff yapmak her ne kadar kolay olsa da herhangi bir sürpriz takım performansında patlama yaşarsa Nets belki de playoff bile yapamayabilir.Ama yapsa da ilk turdan öteye gidemeyecektir.
Tüm bu değişikliklerin ardından yeni Nets bakalım bu zor günleri nasıl atlatacak ? Sezon içinde bir sürpriz yapabilecek mi ? Bekleyip görelim.

-Taylan KILIÇ

Önceki: Portland Trail Blazers

Gelecek: Dallas Mavericks

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir