NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Charlotte Hornets

nbagunlukleri.com ailesi olarak başlattığımız ” 15 Günde 30 Takım” serimizde sıra Charlotte Hornets’e geldi.

2010 yılından itibaren büyük revizyonlar geçiren Hornets, iki sezondur revizyonun meyvesini aldı. Jordan’ın başkanlığındaki Charlotte Hornets iki senedir yaptığı hareketler, uyguladığı politika ve bütçe olarak iyi olması Charlotte Hornets için mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi ise bu sezon ki Charlotte Hornets’i inceleyeceğiz.

Gelenler: Nicolas Batum(Portland Trail Blazers), Jeremy Lamb(Oklahoma City Thunder), Elliot Williams( Philadelphia 76ers), Tyler Hansbrough(Toronto Raptors), Aaron Harrison(Charlotte Hornets Yaz Ligi kadrosundan), Frank Kaminsky(Draft), Troy Daniels(Houston Rockets), Jeremy Lin(Los Angeles Lakers), Spencer Hawes(Los Angeles Clippers)

Gidenler: Jason Maxiell, Jeffrey Taylor(Real Madrid), Bismack Biyombo(Toronto Raptors), Gerald Henderson(Portland Trail Blazers), Noah Vonley(Portland Trail Blazers), Mo Williams(Cleveland Cavaliers)

 

hornets kadro

 

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle: Bu hareketi seçmekte biraz zorlandım açıkçası. Çünkü performans bakımından baktığımımda Nicolas Batum’un performansı Eurobasket’te çok kötüydü. Ancak tecrübe ve oynayabileceği basketbolu düşündüğüm zamanda Nicolas Batum demek istiyorum. Ayrıca 3 numaradaki şut atabilen forvet sorununu biraz da olsa çözüceğini düşünüyorum. Benchten gelecek olan Micheal Kidd Glichrist ve Frank Kaminsky ile 3 numara sıkıntısını yeneceklerini düşünüyorum. Koç Steve Clifford’ın verdiği bir röportajda Nicolas Batum’u 1. hücum opsiyonu olarak kullanacağını söyledi.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle: Pota altındaki sertliği ve ribaund yetenekleri ile Bismack Biyombo’nun takımdan gitmesinin ileri için sıkıntı olacağını düşünüyorum. Spencer Hawes ile ne kadar kapatacaklarını şu anda bilemeyiz ancak benim görüşüm ribaund katkısını veremeyeceği yönünde. Bundan dolayı Hornets için en kötü kayıp Bismack Biyombo olduğunu düşünüyorum.

Geçen sezonki durumu: Geçen sezonu aslında üç parçaya ayırmak lazım. Çünkü 82 maçlık bir sezon cidden çok uzun. Takımın sezon başındaki performansının iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak orta ve sonlarına doğru takımda bir performans düşüklüğü oldu. Bunun en temel sebebi ise rotasyondaki oyuncuların verdiği katkıların azalmasıydı. Bundan dolayı bu sezon ki Free Agent döneminde rotasyona önemli hamleler yapıldı. Sezonu Doğu Konferansı’nda 11. olarak bitirseler de aslında 8-9 da bitirebilecek güce sahip bir takımdı.

Playoff yapar mı? Bu soruyu cevaplamak için erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü NBA çok değişken bir lig. Her an her şey değişebilir. Ancak ligi geçen seneden daha iyi bir yerde bitirebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer rotasyondan iyi katkı alırlarsa ve Al Jefferson’dan pota altındaki etkiyi rahat bir şekilde verebilirse bu sene playoff olma ihtimali %51 olduğunu düşünüyorum.

hornets schdule

 

Bu Sezonki Kilit Oyuncular Kimler? Kemba Walker, Al Jefferson ve Nicolas Batum olduğunu düşünüyorum. Kemba Walker&Al Jefferson’ın pick&roll dan getireceği sayılar, Nicolas Batum’un şut tercihleri ve Kemba Walker’ın ısolationları Hornets için çok önemli olacak. Ayrıca Walker’ın oyundan düşmemesi de çok önemli. Çünkü oyundan düştüğü zaman Hornets biraz kıvranıyor ve sorunlar yaşıyor. Bundan dolayı Lin ve Walker’ın sürelerini iyi bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Bir diğer silah ise Al Jefferson’ın orta mesafeleri olacak. Her zaman uzun oyuncularının şutlarının olması çok tehlikeli olmuştur. Bundan dolayı Al Jefferson draft edildiğinden bu yana hep ön planda olmuştu. Şimdi ise Hornets’in ona ihtiyacı olacak. Sezon öncesi baktığımızda neticeler böyle.

Sezon sonunda ise Hornets için düşüncelerimizin gerçekleşmesi dileklerim ile.

Önceki: Utah Jazz

Gelecek: Phoenix Suns

Saygılarımla

Emin Can OĞUZ

Twitter: @OnlineBasketbol

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir