NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Chicago Bulls

CHICAGO BULLS

Bugün Doğu Konferansının en güçlü takımlarından Chicago Bulls’u genel bir değerlendirmeye aldık.

Gelenler: Koç Fred Hoiberg, Jordan Crowford, Bobby Portis

bulls

Koç Tom Thibodeau Savunmaya dayalı bir düzenle işlemeye çalışan ve seson sonuna istatistiklere baktığımızda bunda pek başarılı olamayan bi Chicago gördük. Ve yapması gereken tek büyük değişikliğide geçen sezon sonunda yaparak yepyeni umutlar doğurdu.

Koç Tom Thibodeau görevden alınarak yerine Iowa State’den Fred Hoiberg getirildi. Tarz olarak birbirleriyle hiç uyuşmayan iki koç olması Bulls’un bazı konularda radikal kararlar almış olduğunu gösterdi. Kriz anlarında iyi işler çıkarabilen ve hızlı hücum konusunda usta bir koç olan Hoiberg takımı aynı kadro ama yepyeni bir sistemle karşımıza çıkartacak. Geriye dönersek, Derrick Rose’un 2011 yılında MVP seçilmesinden bu yana Chicago Bulls NBA Finallerini kovalamaya hep hazır gözüküyordu. Daha doğru bir deyimle Rose önderliğinde parlak şeyler vaat ediyordu. Genç bir çekirdekleri vardı. Defans içgüdüleri sağlam ve merkezinde Joakhim Noah gibi bir oyuncu vardı. Ne yanlış gidebilirdi?

Zayıf Doğu Konferansında Chicago’nun amaçlarına ulaşabilmesi için büyük bir şans vardı. Ama Rose ve takımın geri kalanı arasında hep bir boşluk vardı. Hücumda ya doğru işler yapılmaya çalışılırdı ya da Rose rakibe karşı tek başına oynardı. Bu bazı çatlaklarıda beraberinde getirdi. Kadro kalitesi ve kapasitesi istenilen seviyeye bu oyuncu/takım boşluğunda çıkılamadı. Bunda koç oyuncu ilişkilerindeki koçun sistemine uymak istememe ve uyuşmazlık istenilen noktaya gelinememesinin en büyük nedenleri olarak gözüktü. Sezonun en doğru takım hamlesi ise Butler’la tekrar anlaşılması oldu. Butler müthiş bir sezon geçirerek sezonun en çok gelişme gösteren oyuncusu ödülüne layık görüldü. Fakat ona bu sene verilen ücret beraberinde bir yıldız performansı beklentisinede yol açtı. Ama geçen sezonda gördüğümüz gibi Butler kendini en önemli anlarda bir yıldız gibi hissetmiyor ve oynamıyor. Bunun nedeni ise sadece kendisi değil. Böyle anlarda topu genellikle Rose ile buluşturuyor. Ama koç Hoiberg takıma yeni sistemi iyi aşılayıp böyle anlarda topu, bir dış görüşle en kullanmasi gerektiği düşünülen isime değil en doğru isime yöneltmeye çalışacak. Bulls teknik ekibinin sezon başlangıcında en dikkat etmek isteyeceği konulardan biri Noah’ı kendine getirtmek olacaktır.

Mental anlamda çöküşler yaşayan, hem zor hemde kötü bir sezon geçiren Noah takım için en kritik isimlerden biri. Takımın pota altı rotasyonu Gasol, Taj, Mirotic ve sezon öncesi büyük umutlar veren Bobby Portis şeklinde oluşuyor. Fakat sezon öncesinden bazı hamle dedikoduları dolaşmaya başladı. Sezon içinde Taj Gibson trade marketinde ilk kullanılacak isim olacağı Nicola Mirotic ve Doug McDermott’ın rotasyonda esas düşündüğü isimler olduğu olduğu söyleniyor. Bu sezonki kilit oyuncuları: Derrick Rose, Joakhim Noah, Jimmy Butler Beklentiler: İlk beklenti tabiki Doğu Finali yönünde. Önlerindeki en büyük engel olan Cavs’in Konferans Finaline kadar karşılarında görmek istemeyeceği kesin. Hoiberg hedefindeki ivmeyi ve kadro derinliğini yarattığı taktirde çok iyi işler yapacağını düşünüyorum. Bulls için yepyeni bir basketbol. Yepyeni bir sezon ve yepyeni umutlar.

-Oğulcan Akkaya

Önceki: Memphis Grizzlies 

Gelecek: Golden State Warriors

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir