NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Cleveland Cavaliers

Ve geldik artık son güne. Bugünkü takımlarımızdan biri Cleveland Cavaliers. LeBron’un ayrılmasıyla dağılıp,evine dönmesiyle yeniden şahlanan Cleveland. Cavs’te kimler gitmiş, kimler gelmiş ve yeni sezon için nasıl bir hazırlık dönemi geçirmişler ? Gelin bunlara hep beraber biraz göz atalım.

cavs

Gidenler: Kendrick Perkins,Mike Miller,Shawn Marrion
Gelenler: Mo Williams,Richard Jefferson
Gelenler ve gidenler tablosuna göz attığımızda Cleveland’ın geçen seneye oranla güçlendiğini görüyoruz. Gidenler listesindeki Perkins,Miller ve Shawn Marrion gibi artık veteran oyuncular kategorisine alabileceğimiz yıldızlar geçtiğimiz sezonda zaten rotasyonda pek yer alamamışlardı. Cavs yönetimi bu sezona onlarla devam etmeyerek, eski oyuncularından Mo Williams ve eski Dallas forveti Richard Jefferson ile anlaştı. İlk olarak Mo Williams’ı mercek altına alırsak, Cleveland’ın guard rotasyonuna güç katacağı kesin. Çünkü geçen sene özellikle final serisinde Irving’in sakatlanmasıyla Cavs’in yaşadığı sorunları hepimiz gördük. Dellavedova her ne kadar elinden geleni yapıp sınırlarını zorladıysa da Curry’i durduramamıştı. Mo Williams’ın hem eski bir Cavsli  hem de iyi bir guard oyuncusu olmasıyla, Kyrie Irving’le beraber iyi bir rotasyon ikilisi oluşturacaklarına inanıyorum.
Jefferson’a bakarsak eğer,her ne kadar taşıyıcı nitelikte bir transfer olmasa da rotasyonu kuvvetlendirecek bir isim. Bilhassa Cavs’in gidenler tablosuna bakarsak,verimi az olan oyunculardan kurtulduklarını ve yerine daha fazla verim alabilecekleri oyuncuları seçtiğini görüyoruz,Jefferson da bunlardan biri.

  Offseason’da yaptıkları en iyi hamle


Cleveland Cavaliers’ın bu yaz döneminde çok doğru işler yaptı.Bunlardan en önde gelenlerin başında Kevin Love hamlesi yer aldı. Love bildiğimiz üzere geçtiğimiz sezon Cavs’te mutlu değildi ve ayrılmayı planlıyordu. Ancak Cleveland yönetimi bu süreci çok iyi yönetti ve Love’ı takımda tutarak ona huzurlu bir ortam sundu.Ve hala görüşme halinde bulunan Tristan Thompson ile anlaşılırsa kesinlikle onu da bu kategoriye,Love’un ardından ekleyeceğiz. Belirttiğimiz gibi Thompson’da ise durum biraz farklı. Sözleşmesi bitti ve serbest kaldı. Özellikle çok iyi bir final serisi geçiren “Ribaund Canavarı” Tristan Thompson Cavs yönetiminden max. kontrat istedi. LeBron’un “Onu takımda tutun !” emri üzerine harekete geçen Cavs yönetimi bir ara “anlaştılar” iddiaları ortaya atılsa da Thompson ile hala görüşme halinde. Yani Kevin Love’u ve eğer anlaşırlarsa Tristan Thompson’ı da yeni bir transfer olarak sayabiliriz Cavs adına. Bunları da Cleveland’ın artılar hanesine ekleyelim.

 Offseasonda yaptıkları en kötü hamle?
Eğer Tristan Thompson ile anlaşılırsa offseason’ı bana göre hatasız geçmiş olacaklar.Ama eğer her ne olursa olsun,Thompson ile anlaşma sağlanamazsa bence bu tek ve en kötü hamleleri olacaktır.

Bu sezonki beklentiler?

Cavs bu sezona daha da güçlenmiş olarak,dahası “iyileşmiş” olarak başlayacak. Nedenini açıklamaya gerek yok sanırım; henüz normal sezonda kaybedilen bir Varejao, ardından playoff’ların başlangıcında kaybedilen Kevin Love ve son olarak da final serisinde kaybedilen bir Kyrie Irving vardı Cleveland’ta. Bu isimler Cavs ilk 5’ini oluşturan isimlerdi ve Cleveland bunlara rağmen final serisine kadar LeBron’un “taşımacılığında” çok iyi iş çıkardı. Belki finalde yüzüğü de alabilirlerdi ama LeBron da bir yere kadar taşıyabildi. (Detaylı hikayeyi zaten biliyorsunuz.)

Uzun lafın kısası, sezona eksiksiz başlayacak olan Cleveland’ın-sakatlık sorunu* yaşamadığı takdirde,başarılı hamleleriyle de beraber sezona bomba gibi geldiğini söyleyebiliriz.David Blatt önderliğindeki Cleveland Cavaliers Doğu’da yine kuşkusuz final biletini cebini koyacaktır ve Batı’dan gelecek rakibi beklemeye geçecektir. Bana kalırsa Cavs,Spurs ile beraber şampiyonluk yüzüğüne de en yakın takım. Bekleyip, görelim.

* Ben bu yazıyı yazdıktan sonra, siz okumadan önce: Ne yazık ki, Iman Shumpert ağır olarak nitelendirebileceğimiz bir sakatlık geçirdi. Yaklaşık bir 10 hafta parkelerden uzak kalacak.

-Taylan KILIÇ

Önceki: Golden State Warriors

NBA Günlükleri yazar ekibi olarak hazırladığımız 15 Günde 30 Takım yazı dizimiz bitmiştir. 15 gün boyunca hatalarımız olduysa affola.

-NBA Günlükleri Yazar Ekibi

15 Günde 30 Takım yazı dizisinin hepsine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir