NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Detroit Pistons

DETROIT PISTONS 

Modern basketbola ayak uydurmaya çalışan bir takım olan Pistons bu sene daha geçen seneden daha iddaalı giriyor. Geçen sene takımın başına Dwight Howard’ın gençlik döneminde büyük oyuncu olma nedeni olan koç Stan Van Gundy getirildi. Bu hamleden sonra kararlarıyla çok tartışılan, gereksiz hamleler yapan ancak oyunculuk döneminde çok çok iyi oyuncu olan Joe Dumars görevine son verildi. Sezona böyle girmesi yine de işe yaramadı çünkü 4 numara olan ve şutu adeta şeytan taşlamaya benzeyen Josh Smith’in 3 numara oynaması Pistons’ı adeta 5-6 adım geriye attı ve birkaç hafta Pistons’ı bitirdi. Pistons, Josh Smith’i postalayınca Pistons şahlandı ve playoff için umut geldi ancak sezonun son bölümünde aldıkları kötü sonuçlarla playoff dışında kaldı. Bu senenin incelemesine başlayalım.

Gelenler: Steve Blake(Brooklyn Nets), Reggie Bullock(Phoenix Suns), Danny Granger(Phoenix Suns), Ersan İlyasova(Milwaukee Bucks), Stanley Johnson(Draft), Darrun Hillard(Draft), Aron Baynes(San Antonio Spurs), Joel Anthony(FA), Marcus Morris(Phoenix Suns),Eric Griffin(FA), Jordan Bachynski(FA)

Gidenler: Greg Monroe(Milwaukee Bucks), John Lucas(Miami Heat), Quincy Miller(Brooklyn Nets), Tayshaun Prince(Minnesota Timberwolves), Caron Butler(Sacramento Kings)

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle: Açıkçası offseason Detroit Pistons için yeterli hamleler yapıldığını düşünüyorum. Bence en iyi hareket offseasondan değil draftlardan geldiğini düşünüyorum. Tabi ki Ersan çok iyi bir parça ancak Detroit Pistons’ın Greg Monroe’dan doğan boşluğu kapattığını da söylememiz gerekir. Bu sene 8.sıradan draft edilen Stanley Johnson gerçekten Detroit Pistons’ın kanayan yarasına kabuk oldu diyebiliriz. Çünkü, Detroit Pistons’ın ihtiyacı şut atabilen, penetre edebilen, savunma yapabilen ve atletik bir üç numaraydı. Stanley Johnson bunu fazlasıyla karşılıyor. Tayshaun Prince’nin Memphis Grizzlies’e gidişinden beri 3 numara sıkıntısı çok büyüktü. Stanley bu boşluğu rahatlıkla kapatabilir. Summer League’de gösterdiği performanslar onun fizik ve ritim olarak hazır olduğunu gösteriyor. İnşallah sezonu en iyi form ile sakatsız olarak geçirebilir.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle: Bu sorunun cevabı çok basit. Greg Monroe’yu kayıp etmek gerçekten çok büyük bir kayıp oldu. Ancak Ersan İlyasova’nın Monroe’a göre avantajı var. Ersan’ın NBA’de performansının iyi olması Monroe’nun gidişinin üzüntüsünü birazcıkta olsa azalttı. Ayrıca Ersan’ın bir pozitif yönü ise şutunun olması. Yani Reggie Jackson ile oynanacak Pick And Role’larda dışarı devrilmesi ona en büyük avantajı sağlayacak.

Geçen sezonki durumu: Aslında yukarıda iyi bir şekilde özetledik. Pistons’ın sezonunu Josh Smith’ten kurtulmadan önce ve Josh Smith’ten kurtulduktan sonra olarak ikiye ayrılabiliriz. Josh Smith ile çok kötü giden Pistons, Josh Smith’ten sonra durumu toparladı ancak playoff yüzü göremedi.

Playoff yapar mı? Bu sezonun en kritik sorusu. Ben yapacağını düşünüyorum. Hatta sezonu iyi bir yerde 5. veya 6. olacağını düşünüyorum. Ancak kritik yerlerdeki maçları kazanmak çok önemli. Çünkü, NBA 82 maçlık bir periyot. Eğer oradaki kritik maçları yine kazanamazsa playoff hayal olur.

Bu sezon kilit oyuncusu kim olur? Bence şu anki durumlara göre Reggie Jackson, Stanley Johnson, Ersan İlyasova ve Andre Drummond olacak gibi duruyor. Çünkü, Reggie Jackson çok iyi bir skorer ve Pistons’ın şu anda skora çok ihtiyacı olacak. Ayrıca Jennings’in sakatlıktan dönecek olması kapalı bir soru işareti. Jennings’in performans düşüklüğü çok olacaktır. Bundan dolayı Jackson’ın performansı çok önem taşıyor. Bir diğer oyuncu ise Stanley Johnson. Muhtemelen SVG onu ilk başlarda benchten getirecek. İlk beşte Marcus Morris ile başlayacak. Stanley Johnson’ın benchten getireceği enerji, sayı yükü ve defansif güç Detroit Pistons’ın çoğu maçında işe yarayabilir. Bir diğer kritik oyuncu ise Ersan İlyasova. Bu sezon Ersan İlyasova gerek 3 gerekse 4 numara olarak kullanılacak gibi. Çünkü SVG, Ersan İlyasova’nın tanıtım toplantısında çok yönlü bir oyuncu olduğunu ve onu 3 numarada kullanabileceği söylemişti. Şutunun olması büyük bir avantaj ayrıca ribaund alabiliyor. Kesinlikle çok önemli. Bir diğer kritik oyuncu da Andre Drummond. Hakkında çok bir şey söylemeye bile gerek yok. Gerçekten büyük bir yetenek. Aynı bir Pistons efsanesi olan Ben Wallace’a benzetiyorum. Hem savunması hem de hücumu çok benziyor Ben Wallace’a. Pota altındaki sertliği ve savunması mükemmel derecede önemli olacak.

Sezon için tüm tahminlerimin tutması dileklerimle.

Saygılarımla

Emin Can OĞUZ

Twitter: @OnlineBasketbol

Önceki: Phoenix Suns 

Gelecek: New Orleans Pelicans

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir