NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Golden State Warriors

Gelenler Kevon Looney, Jason Thompson.

Gidenler David Lee

Geçen sezonki durumu 67-15 ŞAMPİYON

gsw

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle: KEVON LOONEY. Kevon Looney, hakkında oyununun bazı yönleriyle ilgili şüpheler ve endişeler bulunduran bir oyuncuydu. Fakat herşeye rağmen onun bu kadar aşağılara düşmesi beklenmiyordu, belki lotarya’da seçilir deniyordu. Onun bu kadar düşmüş olması gerçekten enteresan bir durumdu. Golden State de böyle bir yeteneğin daha fazla düşmesine izin vermedi 30. sıradan seçti. Sezona sakat giriyor ve çaylak senesinde pek fazla süre bulamayacaktır ama uzun vadede önemli bir rol oyuncusu olabilir.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle: YOK

 

 

 

Bu sezonki beklentiler: Vegas, şampiyonluk yolunda Cleveland Cavaliers’ı favori ikinciyi de San Antonio Spurs olarak göstermesine rağmen kişisel olarak favorim Golden State Warriors’dur.  Öncelikle şunu anlamak lazım ki, ne kadar komple, müthiş bir takım kurarsanız kurun, her takımın başta sakatlık şansı olmak üzere bir çok yerde de şansa ihtiyacı vardır. Geçen sene şampiyonluk yolunda her şey Warriors adına olumlu gitti.Golden State’in önemli oyuncuları sezon boyunca ciddii sakatlıklar yaşamadılar. Oynamaktan çekincekleri belki de tek takım olan San Antonio Spurs’le oynamadan geçtiler Playoffları. Bunların ötesinde finalde karşılaştıkları Cleveland Cavaliers’ın en önemli ikinci ve üçüncü oyuncusu seride oynayamadı.

 

Golden State, elindeki oyuncular genelde genç yaşlarda olan oyuncular olduğu için bu oyuncuların iyi birer yaz geçirip kendilerini ilerletmelerini beklenecektir. Hem oyuncular bireysel olarak üzerlerine koyacaklardır, hem de zaten kusursuza yakın çalışan sistemlerini bir parça daha ileri götürüp geçen seneye kıyasla daha iyi olacaklardır.

 

draymond-green-nba-playoffs-los-angeles-clippers-golden-state-warriors-850x560

Geçen sene bambaşka bir Power Forward tanımı yaratan, ve bir anda ligin tamamının sahip olmak istediği, Ersan, Mirotic, Ryan Anderson gibi “sadece” üçlük de atabilen 4 numaraların raf ömrünü bir anda kısaltan bir Draymond Green geri dönüyor. Onun da oyununda birkaç eksikler var, bunların en önemlisi üçlük çizgisinin ardından biraz daha istikrar. Yine geçen senenin en önemli tamamlayıcı oyuncularından Harrison Barnes’ın bu sene hücumda daha fazla “insiyatif” alacağı söyleniyor. Harrison Barnes’ın bütün fiziksel özelliklerine rağmen karar verme mekanizmasının yeterli seviyede olmadığı gözleniyordu. Geçtiğimiz hafta Zach Lowe’ın yazısında çıktığı gibi Golden State bir tane daha dribbling üzerinden oynayabilen bir yarım-yaratıcı daha oyuna katmaya çalışıyor ve bunun için Harrison Barnes’ı çalıştırıyorlar. Onun gelişimini de sezon boyunca izleyeceğiz.

 

Playoff yapar mı? Yapar

Bu sezonki kilit oyuncuları:

STEPHEN CURRY Geçen senenin MVP’si yine Golden State’in en önemli oyuncusu olacaktır. Zaten dribbling üzerinden dengesiz şut atma olayını çok üst düzey boyutlara getirdi, aynı zamanda topu çok da çabuk çıkardığı için resmen NBA’de bütün temel hücumların temeli olan pick n roll’arın bug’u olmuş durumda. Stephen Curry, Stephen Curry olduğu için Golden State Warriors’un sistemi o kadar iyi işliyor. Bireysel olarak daha sevdiğim ve paket olarak daha iyi bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Russell Westbrook’u oraya koysan bile böyle bir sistem oturtamayacağını belli ediyor. Bunun için Stephen Curry, Golden State’in hücumda yapmak istediği şeylerin hepsinin temelinde olan ve o olduğu için onların yaptığı şeyler iki üç kat daha verimli oluyor.

-Zaferhan Soylu

@zaferhans7

Önceki: Chicago Bulls

Gelecek: Cleveland Cavaliers

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir