NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Los Angeles Clippers

Geçen sezon beklentilerin oldukça altında kalan Los Angeles Clippers yeni sezona kadrosunda ve takım yapılanmasın da büyük değişikliklerle başlıyor. Takım logosu,saha parkesi ve formalarını değiştiren Clippers, yeni sezon öncesinde yaptığı hamlelerle bu sezon Batı’da güçlenen Spurs’e ve son şampiyon Golden State’e karşı adeta “Ben de varım!” diyor.Takım kadrosundan başlayalım.

 Gelenler

clippers

Pablo Prigioni: Geçen sezonu New York Knicks’de ve Houston Rockets’ta geçiren Prigioni, benchten gelerek hatırı sayılır bir süre alsa da yakaladığı 3.1 Sayı, 1.4 Ribaund ve 2.6 Asist ortalamalarıyla biraz hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz Houston’da. Sezon sonu sözleşmesinin bitmesinin ardından da geçen sezon Batı Konferansı Yarı Finali’nde eledikleri Los Angeles Clippers ile anlaştı. Bu sezon takımda 3. Guard olarak takımına zaman zaman benchten katkı sağlamaya çalışacak.

Lance Stephenson: Geçen sezonu Charlotte da tamamlayan Stephenson, Hawes+Matt Barnes’a karşılık Los Angeles Clippers’ın yolunu tuttu. Indiana’daki günlerinden Charlotte’da oldukça uzak kalan Lance için DocRivers iyi bir fırsat diyebiliriz. Doc Rivers’ın ona karşı nasıl bir tavır sergileyeceği ve şampiyonluk yüzüğü için oynayacak bu takımda ona nasıl bir rol vereceği büyük merak konusu.Benchten oyuna dahil olacak olan Lance, oyunda kaldığı sürede takımına bakalım nasıl katkı verecek.

Paul Pierce: Sözleşmesinin sona ermesinin ardından ismi eski takımı Boston Celtics’le de anılan The Truth, Boston’da şampiyonluk yaşadığı coach Doc Rivers’ın teklifini geri çevirmedi ve Los Angeles takımının yolunu tuttu. Tecrübesiyle ve yeteneğiyle takıma fazlasıyla katkı sağlaması kesin gibi.Bu sezon  bu uyumlu takım içinde geçen sezon yakaladığı %41’lik 3 sayı yüzdesini ve 12.0’lık sayı ortalamasını yukarı çekmeye çalışacaktır. Pierce ile ilgili akıllarda olan ufak soru ise ilk 5 mi başlayacağı yoksa benchten mi geleceği?  Aslında en olası senaryo normal sezonda ilk 5 başlasa da süresinin Josh Smith’den az olacağı ve Doc Rivers’ın ondan Playoffta yararlanmak isteyeceği. Bakalım Doc Rivers ne yapacak.

Wesley Johnson:Bir Los Angeles ekibinden diğer Los Angeles ekibine transfer olan Wesley Johnson yeni sezonda Clippers için oynayacak. Geçen sezon maçlara ilk 5 başlayan Wesley Johnson, bu sezon takımına benchten katkı sağlayacak. 9.7 sayı ve %36 3 sayı yüzdesiyle takımının benchte önemli bir kozu olacak şutör oyuncu.

 

Branden Dawson: New Orleans Pelicans tarafından 2. Tur 56. Sıra’dan seçilen 22 yaşındaki çaylak draft gecesi Clippers’a takas oldu. Savunma yönü oldukça yüksek olan genç yıldız adayı hem SF hem de PF pozisyonlarında oynayabiliyor.Yaz Ligi’nde yakaladığı 12.8 sayı, 10.2 ribaund, 1.2 blok ve 1.8 top çalma istatistikleri dikkat çekiyor.Bu sezon normal sezonda sık sık olmasa da ara ara forma şansı bulacaktır Dawson. Özellikle kazanılması garanti olan maçların sonlarına doğru süre alacaktır.

Josh Smith: OffSeasonda gerçekleşen transferlerden hangisi en beklenmedik oldu diye sorsak verilecek cevaplar arasında Josh Smith ismi olacaktır muhakkak. Kimsenin beklemediği bir anda gerçekleşti bu transfer. Özellikle Josh Smith’in pek de kötü geçmeyen Houston macerasının ardından bu transferin gerçekleşmesi çok şaşırtıcı ama Josh Smith’in bu transferi yüzük için yaptığı söyleniyor. Özellikle alacağı 1.5 Milyon $’lık ücret bunu gözler önüne seriyor. Yeni sezonda SF pozisyonunda Pierce ile birlikte forma savaşına girecektir. Zaman zaman da Griffin’inbenchteki yedeği olarak da görebiliriz onu. Pierce’ın önüne geçebilmesi için %34’lük 3 sayı yüzdesini yukarı çekmesi gerekiyor. Bakalım yeni sezonda Josh Smith’i hangi rolde ve nasıl bir performansla izleyeceğiz.Özlenen Josh Smith’i görmek dileğiyle.

Chuck  Hayes: Geçtiğimiz sezonu Toronto Raptors’ta tamamlayan Chuck Hayes, yeni sezon öncesinde Houston Rockets ile anlaştı. Fakat Houston yönetiminin transferden vazgeçmesinin ardından Los Angeles Clippers devreye girdi ve minimum kontrat önerdi. Bu minimum kontrat teklifini geri çevirmeyen Chuck Hayes, Clippers ile 1 yıllık anlaşmaya vardı. 32 yaşındaki pivot Clippers’ın benchteki gücü olacak.

Cole Aldrich: New York Knicks’de geçtiğimiz sezonu tamamladı Cole Aldrich. Bu sezonda Clippers için benchteki en önemli kozlardan birisi olacak olan Cole Aldrich yakaladığı 5.5 sayı, 5.4 ribaund ve %48’lik 2 sayı isabet yüzdesini yukarı çekerek takımına katkı sağlamaya çalışacaktır. DeAndre Jordan da Cole Aldrich transferiyle oyun içinde daha fazla dinlenme fırsatı bulacaktır.

Gidenler

Matt Barnes: 2012-2015 yılları arasında oynadığı Clippers’tan ayrılarak Charlotte’ın ordan da Memphis’in yolunu tuttu. Lance Stephenson takasında Spencer Hawes ile birlikte kullanılan Barnes, savunma anlamında Clippers adına iyi işler yaptı.Özellikle Playoffta Kawhi Leonard’ı biraz durgun olmasını sağladı. Zaman zaman ceza atışlarını da 3’lük çizgisinin gerisinden yollayan Barnes, Clippers’ın yeni sezon yapılanmasında kendisine yer bulamadı.

Spencer Hawes: Herkes ondan çok iyi olmasa da en azından vasatın üzerinde bir performans bekliyordu ama o beklentilere cevap veremedi. PlayOffta doğru düzgün forma şansı bile bulamayan Hawes sezonun ortalarında daha biletinin kesilmesine göz yumdu performansıyla.

Jared Cunningham: Geçen sezon 24 maçta benchten gelerek takımına katkı sağlamaya çalışan 24 yaşındaki oyuncu sezon ortasında NBA D League’nin yolunu tuttu. Henüz NBA seviyesinde görülmediği için yolları Clippers’la ayrılan skorerguardJaredCunningham şuan freeagent konumunda.

Glen Davis: Benchten gelerek Jamal Crawford’la birlikte takıma en fazla bench katkısı sağlayan isimdi GlenDavis.Şuanfreeagent olan Davis hala bir takım bulabilmiş değil. Şu saatten sonra Clippers ile az da olsa bir anlaşma ihtimali var ama Clippers’ta o bölge dolmuş gibi gözüküyor.BakalımDavis’in yeni durağı neresi olacak.

Jordan Farmar: Sezon başında FA olarak transfer edilen Jordan Farmar, Clippers’ta pek tutunamadı. Performansı da oldukça kötü olan Farmar için belki de en iyisi Avrupa’da oynamak. Bunu anlamış olacak ki Farmar sezona Clippers ile başlasa da ligimizin güçlü ekiplerinden Daçka’da bitirdi sezonu.

Jordan Hamilton: Geçen sezon Clippers’ta havlu sallamaktan öteye gidemeyen Jordan Hamilton sezonun bitmesinin ardından önce SummerLeague’de şansını denedi ve sonrasında Avrupa macerasına atıldı. Yeni sezonda Rusya’da KrasnyOktyabr formasıyla izleyeceğiz Amerikalı kısa forveti.

Lester Hudson: Hudson’ın da kaderi aslında Jordan Hamilton’la hemen hemen aynı diyebiliriz. Benchte havlu sallayan Lester Hudson sezona Clippers’la başlayıp 10 maçta forma giydi.Sonra da Çin Ligi’nin yolunu tuttu.

Dahntay Lavall Jones: Bu sezonu benchte maç izleyerek geçirdi diyebiliriz Jones için. 32 maçta forma giyse de maç başına 4 dakika süre alması onun takımdaki rolünü gösteriyor az çok.Bu sezonda Brooklyn Nets forması giyecek olan Dahntay Jones bakalım orda süresini arttırabilecek mi?

Nate Robinson: Clippers’la sezon ortasında kısa süreli sözleşme imzaladı NateRobinson. Boston’da birlikte çalıştıkları Doc Rivers’la yolları tekrar kesişse de erkenden yolları ayrıldı. Clippers macerasında 9 maça çıkan Nate Robinson maç başına  5.1 sayı ve 2.2 asist ortalaması yakalasa da Clippers’tan bir kontrat kapmayı başaramadı.

Hidayet Türkoğlu: Hidayet’in Clippers macerası maç izlemekle geçti diyebiliriz. Artık onun için Avrupa’ya dönme zamanı geldi de geçiyor ama o NBA’de 1000 maç oynama hedefine 3 maç kalmışken Avrupa’ya dönmek istemiyor. Bir ara ismi Sacramento Kings’le de anılan Hido’nun bakalım yol haritası nasıl olacak.

Ekpe Udoh: Benchte süre almak için bekleyen EkpeUdoh istediği süreyi ve istediği fırsatı bulamadı Clippers’ta. Avrupa’ya dönen Ekpe Udoh’un tercihi Euroleague temsilcilerimizden olan Fenerbahçe oldu.Bakalım Avrupa macerasında nasıl bir performans sergileyecek.

Geçen sezonki durumu:

Geçtiğimiz sezon Clippers için asıl sorun bench problemiydi. Oyuna nerdeyse sadece Jamal Crawford ve Glen Davis katkı sağlıyordu. Sezon ortasında takıma dahil olan Doc Rivers’ın oğlu Austin Rivers da transfer olunca takımına benchten iyi katkı vermeye başladı diyebiliriz. Bench problemi nedeniyle başı çok ağıran Clippers normal sezonu 56 galibiyet 26 mağlubiyet ile Batı Konferansı’nda 3. sırada bitirdi. PlayOffta ise son şampiyon Spurs’ü geçtiler ve Houston Rockets ile eşleştiler. Houston serisinde 3-1 öne geçen Clippers, 3-1’den seriyi 4-3 vererek erken kapattılar sezonu. Bakalım yeni sezonda en azından Konferans Finali’ne çıkabilecekler mi?

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

Yaptığı hamlelerle dikkat çeken Clippers’ın OffSeasonda yaptığı en iyi hamle Paul Pierce diyebiliriz. Son 2 sezondur  SF pozisyonunu CaronButler, MattBarnes, JaredDudley gibi isimlerle idare etmeye çalışan Clippers orasının boşluğunu bu sefer tam olarak doldurdu diyebiliriz.Zaman zaman oyuna liderlik de edecek olan Pierce, OffSeasonda Clippers’ın yaptığı en iyi hamle diyebiliriz.

Pierce hamlesi dışında Dallas ile resmi olmasa da prenstipte anlaşan DeAndre Jordan’ın fikrini değişmesini sağlamaları da onlar için çok iyi bir hamle. DeAndre takımdan ayrıldıktan sonra onun boşluğunu doldurmaları Clippers için oldukça zor olabilirdi. Belki de yapılan bu iyi transfer hamleleri de olmayabilirdi.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

Pablo Prigioni en kötü hamle diyebiliriz Los Angeles Clippers için. PG pozisyonunda Chris Paul gibi elit bir PG’ye sahip olan Los Angeles ekibi, onunbenchteki yedeği olarak da Austin Rivers’ı bulunduruyor.Zaman zaman Lance Stephenson ve Jama lCrawford’la da orasını idare edebilecek olan Clippers, Prigioni hamlesiyle hala gelişimini sürdüren Austin Rivers’ın süresinde de az da olsa bir azalma olacak. Oyuna hatırı sayılır bir katkı sağlayacağını da düşünmediğim Prigioni hamlesi, Clippers için OffSeasonda yaptığı en kötü hamle diyebiliriz.

Bu sezonki beklentiler:

Bu sezona iyi bir yapılanmayla giren Los Angeles Clippers, kadroda da büyük değişikliklere gitti. Belki de Doc Rivers döneminin başından beri en büyük sorun bench problemiydi. Bu sezon onu da halletti Clippers. Logo,forma ve parke değişimleriyle yeni bir başlangıç yapan Clippers için bu sezon çok önemli ve değerli. Bu sezon yüzük için tüm güçleriyle savaşacaklardır. Bakalım San Antonio Spurs ve Golden State Warriors gibi güçlü ekiplere diş geçirebilecekler mi?

Playoff yapar mı?

Dediğimiz gibi bu sezon tüm güçleriyle savaşacak olan Clippers’ın Play Off şansı nerdeyse garanti. PlayOff’tan sonrası için ise onların en azından sezon başındaki hedefleri Konferans Finali olacaktır. Konferans Finali’ne ulaşmaları halinde ben rakipleri kim olursa olsun NBA Finali’ne ulaşacaklarını düşünüyorum. NBA Finali’nde ise yüzük için her yolu deneyeceklerdir.Eğer Clippers,müzesinde bir kupa olsun istiyorsa onu bu sezon başarmak zorunda.

Bu sezonki kilit oyuncular kim olur?

Takım iskeletine baktığımızda Kaptan Chris Paul, BlakeGriffin ve DeAndre Jordan isimleri takımın iskeletini oluşturan isimler. Bu isimlere J.J. Redick’i de ekleyebiliriz aslında. Kilit oyuncular bu sezon da Chris Paul ve Blake Griffin olacaktır. DeAndre de savunmada Clippers için çok önemli oyuncu.

-Oğuzhan Başar:

Önceki: Milwaukee Bucks

Gelecek: Houston Rockets

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir