NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Memphis Grizzlies

TAKIM: MEMPHIS GRIZZLIES

GELENLER:Matt Barnes, Brandon Wright, Andrew Harrison, Jarell Martin.

GİDENLER:Kosta Koufos.

GEÇEN SENEKİ DURUMU: 55-27

 

Geçen sezona özellikle Marc Gasol’un de bireysel olarak  çıktığı en yüksek form grafiğiyle sezona çok iyi girmişlerdi. Daha sonra bir risk alarak Jeff Green hamlesini yaptılar. Jeff Green’i karşılığında pek değerli bir şey vermeden aldılar. Bu takas yapıldığı zaman Jeff Green’in onlara ciddi bir esneklik sağlayabileceğini düşünüyorduk, onu zaman zaman 3, zaman zaman 4 numara olarak kullanarak hücumda sıkıntı yaşanan anlarda bir hamle opsiyonu olabilirdi, fakat Memphis bunu neredeyse hiç kullanmadı.

Playofflara formsuz girmelerine rağmen ilk turda çok kötü durumdaki Portland Trail Blazers’ı zorlanmadan 4-1 geçtiler.

İkinci turda ise şampiyon Golden State Warriors’a 4-2 elendiler. Memphis, Golden State’e Playofflar’da belki Cleveland dahil en zorlu anlarını yaşattı. Fakat Playofflarda, her turda tek rakiple oynandığı için takımlar rakiplerine göre çok daha spesifik bir şekilde çalışabiliyor, bu da takımlara rakiplerinin zaafları üzerlerine daha çok gidebilme ve onların güçlü yönlerine daha çok hazırlanma imkanı veriyor.Memphis’e karşı özel hazırlanmış şablonlar sayesinde Golden State, Memphis’in şut ve dribbling üzerinden skor üretme eksikliğini her sene Playofflarda olduğu gibi yine çok ön plana çıkardı, koç Steve Kerr’in de dahice bir şekilde Andrew Bogut’u kağıt üzerinde Tony Allen’la eşleştirip, ama aslında onu bir nevi bir libero gibi kullanıp, Bogut’un arkada her penetreyi, her şut denemesini kesmesiyle Memphis’in dengesini tamamen bozdu ve seriyi geçti.

 

OFF SEASONDA EN İYİ HAMLESİ : MATT BARNES VE BRANDAN WRIGHT

Matt Barnes’ı hiç bir şey vermeden aldılar. Matt Barnes ilginç bir oyuncu, genel algı aksine çok iyi ve disiplinli bir savunmacı olduğunu söyleyemeyiz ama çok enerjik ve çevik, çabuk ve hırslı olduğu için sert bir oyuncu.

Matt Barnes şut sorunu çeken Memphis için Tony Allen’a göre savunmada 1.5 seviye düşüp, şut olarak 5 seviye çıkaran bir alternatif olabilir. Fakat Barnes zaman zaman eli tutup uzun süreler de sürebilen yüksek yüzdeli şut attığı dönemler yaşayabildiği gibi aynı zamanda bazı dönemlerde de bir türlü şut sokamayan bir oyuncu haline dönüşüyor. (İkinci durumun örneği geçtiğimiz sezonun başları, ilk durumun örneği de geçtiğimiz sezonun ikinci yarısı olarak verebiliriz.)

Brandan Wright da NBA’in en ilginç oyuncularından bir tanesi. Pick N Roll’larda olağanüstü bir devrilici ve uzun kolları ve atletizmiyle iyi bitirici, geçen sene ligin en önemli Pick N Roll’da devrilen rolünü alan oyunculardan biriydi. Oyununda çok yönlülükten behsetmek mümkün değil ama iyi yaptığı işte NBA’in en iyilerinden biri olduğu için her zaman bir rolü olacaktır. Geçen sene de Dallas’ın sene başındaki NBA tarihinin en iyi Offensive Rating’i tutturmasında onun da ciddi bir katkısı vardı. Tyson Chandler’la beraber Dallas’ın devamlı potaya inanılmaz devrilen bir ikilisi olmasıyla ve alan paylaşımı da çok üst düzey olduğu için bu oyuncular büyük tehdit yaratıyorlardı.

Toparlamak gerekirse, Kosta Koufos yerine Brandan Wright’ı, şu aşamada kesinlike çok iyi gözüken 3 yıl 18 milyon $’lık kontratla getirmek çok başarılı bir hamle gibi duruyor.

 

memphis

 

 

OFF SEASONDA EN KÖTÜ HAMLESİ : YOK

 

Memphis’in takıma kattığı herkesin bir şekilde olumlu hamleler olduğunu düşünüyorum ve sadece Kosta Koufos’u kaybettiler. Kosta Koufos önemli bir yedek pivot ancak onun yerine görece çok iyi bir kontratla aldıkları Brandan Wright yerini fazlasıyla dolduracaktır.

 

BU SEZON NE YAPAR
Memphis’in çok ters  bir durum olmadığı sürece bu sene de 50-55 civarı bir galibiyet rakamı yakalamasını bekleyebiliriz. NBA’in DeMarcus Cousins ile birlikte en iyi iki pivotunu 5 yıllık bir sözleşmeyle geri getiriyorlar, NBA’in en iyi ve en yararlı oyun kurucularından Mike Conley de dönüyor.

Fakat geçen sezonun sorunları da dönüyor.  Tony Allen’ın yıllardır sürdürdüğü ve artık Zach Randolph’un da ona eşlik etmeye başladığı trendde bu ikilinin hücumda Memphis’i  geri çektiğini gördük.Tony Allen belki yıllardır NBA’in en iyi iki üç dış savunmacılarından ve onun varlığı takımın kimliği için en önemli etmen. Marc Gasol olmasa belki asla bu kadar iyi bir savunma takımı olamazlar, ancak Tony Allen’in bitmek bilmeyen enerjisi, her yere atlaması, tuttuğu oyuncuyu hayattan bezdirmesi Memphis’in kişiliğini oluşturuyor. Yani yıllardır rakibi boğmaya, oynatmamalı düzenlerinin belirleyicisi Tony Allen. Savunmadaki enerjisi, özverisi ve tecrübesi gereğiyle alışkanlıkları çok üst düzey de olsa hücumda hiçbirşeyi ortalama bile yapamayan bir oyuncu Tony Allen, bunu da yukarıda da yazdığım gibi Golden State Memphis’i tamamen çökerterek gösterdi.

 

 

Zach Randolph aslında çok üst düzey bir alçak post skoreri ve hücum ribaundlarına büyük katkı yapan bir oyuncu olmasıyla genel olarak hücumu sırtlayan bir oyuncu gibi gözükse de malasef artık yaş itibariyle de eskisi kadar iyi bitiremediği  ve de modern NBA savunmalarının iki tane üst düzey şut atmayan uzunu -başka çok ekstra işler yapmadığı sürece-  yan yana kullandırtmadığı için verimli değil. Bugünün NBA’inde ve 34 yaşında, onun varlığı  daha çok şut sıkıntısı ve alan açamama sorunu yarattığı için takımı kollektif olarak hücumda da geri çekiyor.

Geçen sene beklediğimiz Jeff Green’in 4 numara oynadığı beşlerden bu sene yine umutluyum. Vince Carter’ın Dallas’taki son sezonunda %39 atıp, bir sene sonra Memphis’te %29.4’le atmasının bir sebebi var. Bir adam bir anda şut atmayı unutmuyor. Sezonluk performans/özgüven gibi faktörler herkes için en fazla artı eksi % 3 civarı fark eder (sakatlık olmadığı durumlarda), ancak bu kadar fark etmesinin sebebi yeteri kadar alan açılamaması ve burda daha zor şutlar atmak durumunda kalmasıdır. Oysa alan paylaşımı, alan açımı daha iyi sağlansa hem Courtney Lee gibi Vince Carter gibi Matt Barnes gibi oyuncuların ceza şutu kesme yüzdesi yükselir, hem de Mike Conley ve Marc Gasol gibi yaratıcı oyuncular da çok daha verimli oynar, ve aslında Memphis bugünkü kimliğini kaybetse bile savunma verimliliğini aynı şekilde kaybetmeyebilir, çünkü personel çok fazla değiştirmiyor sadece Zack Randolph/Jeff Green 4 numara rotasyonu daha çok kullanılmaya başlıyor.

Mar 23, 2015; New York, NY, USA; Memphis Grizzlies guard Vince Carter (15) reacts after hitting a three-point basket against the New York Knicks during the second half at Madison Square Garden. The Grizzlies defeated the Knicks 103 - 82. Mandatory Credit: Adam Hunger-USA TODAY Sports

 

 

Bu hamle takımı yukarıya taşıyacaktır, fakat artık sanki Mike Conley-Tony Allen-Zach Randolph-Marc Gasol çekirdeği miadını doldurmak üzere izlenimlerini alıyoruz. Memphis, Mike Conley ve Marc Gasol çevresinde diğer ikiliyi tamamen devre dışı bırakmadan, fakat rolleri kademeli olarak azaltılarak ve yerlerine modern basketbolun prensiplerini daha iyi uygulayan oyuncularla yeni bir kısa çaplı yapılanmayla çok güçlü dönebilir.

Dediklerimi istatistiki olarak şu şekilde destekliyeyim: Effective Field Goal Percentage adı verilen, üçlüklerin ikiliklere göre daha değerli olduğu göz önüne alınarak hazırlanan bir istatistik baremi NBA analistlerinin çok fazla yararlandığı bir belirleyici, ve burada Memphis bu alanda geçen seneyi 30 takımdan 21.olarak tamamladı.

Altındaki takımlar sırasıyla şunlardı: Boston Celtics, Indiana Pacers, Detroit Pistons, Denver Nuggets, Los Angeles Lakers, New York Knicks, Minnesota Timberwolves, Philadelphia 76ers ve Charlotte Hornets. (Bir tek Boston playoff yaptı, diğerlerinin hepsi lotaryanın üst sıradaki takımlarıydı) Bunun sadece üçlük atmakta zayıf takımlar olmadığını belirtmem gerek, bu daha çok bir hücum şablonunun ve oyuncular topluluğunun işlerliğini gösteren bir rakam, yani Detroit ve Denver burada sırasıyla 24 ve 25. sırada olmasına rağmen, kullanılan üçlüklerin bütün şut toplamı oranında bu takımlar 11 ve 12. sırada yer alıyorlar. Memphis ise 29. sırada. Yani Memphis hem çok az üçlük kullanıyor, hem de bu şutları çok verimsiz atıyor.

 

 

 

 

PO YAPAR MI:  YAPAR. Batı’nın en üst katmanındaki Golden State Warriors, Houston Rockets, Oklahoma City Thunder, Los Angeles Clippers ve San Antonio Spurs’un arasına giremeyeceğini ama New Orleans Pelicans ile hemen bunların altındaki takım olmalarını bekliyorum.

 

 

BU SEZON KİLİT OYUNCULARI KİM OLUR : Jeff Green

Jeff Green ne bu takımın, ne de NBA’in en iyi oyuncularından, fakat Jeff Green’in varlığı bu takım için çok önemli, en azından kağıt üzerinde. Yukarıda uzun uzadıya bahsettiğim gibi Jeff Green’in pozisyonel esnekliği bu takımın kabuğunu kırması için en elzem araçlardan bir tanesi. Geçen sene koç Dave Joerger bu seçeneğe pek başvurmadı, ama bu takımın uzun vadede Jeff Green veya bir başka şut atan ve mobilitesi yüksek bir 4 numara ile oynaması  gerektiğini düşünüyorum. Bu takımın en iyi 5 veya 6. oyuncusu olabilir ama Jeff Green kesinlikle bu takımın en belirleyici oyuncularından bir tanesi olacak.

 

 

Zaferhan Soylu

@zaferhans7

Önceki: Atlanta Hawks

Gelecek: Chicago Bulls

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir