NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Miami Heat

MIAMI HEAT

Gelenler: Amar’e Stoudemire, Gerald Green, Justise Winslow (Draft), Josh Richardson (Draft), Greg Whittington, Corey Hawkins, Keith Benson

Gidenler: Shabazz Napier, Michael Beasley, Henry Walker, Zoran Dragic

heat

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

Miami Heat, bu yaz döneminin şüphesiz kazananları listesinin üst sıralarında bulunuyor. Bunu daha draft günü 10. Sıradan Justise Winslow’un seçildiği an American Airlines Arena’da bulunan seyircilerin sevinç çığlıklarından anlayabilirsiniz. Yaz dönemine böylesine geleceği parlak bir oyuncuyu 10. Sıradan seçerek giren Miami’nin ilerleyen günlerde daha da olumlu hamleleri oldu tabii ki. Atletizmi ile dikkatleri çeken Gerald Green’in ve yaşlı kurt Amar’e Stoudemire’ın takıma katılması, Deng’in takımda kalması bir yana bir hamle vardı ki tüm bunların önüne geçen, olumlu hamlelerin en olumlusu durumunda bulunan Wade ile yenilenen sözleşme. Wade’in Cavs ile anlaşması gibi dedikodular çıkarken,  taraftarın daha dedikoduya tepkisi sosyal medyada ön plandaydı. Taraftarları rahatlatan açıklamayı yapan Pat Riley: “Biz ona saygı duyuyoruz, onun kalmasını, kariyerini burada bitirmesini istiyoruz bunlar aşikar. Bunların gerçekleşmesi için elimizden gelen her şeyi deneyeceğiz. Free Agency hakkında tek bir şey öğrendim: Eğer oyuncunuzun serbest kalma imkanı varsa ona maaş boşluğundan vermelisiniz ve siz zamanla bunu anlayacaksınız. Biz Dwyane’i seviyoruz. Dwyane önemli biri. Bu köklü yapının bir parçası  ve son 12 yıl franchiseının kurucusu. 1 Ağustos hakkında biliyoruz ki onun ilk seçeneği olacağız, bizimle konuşacak ve buraya geleceğiz.” Sözlerini sarf etti ve 1 Ağustos günü Wade’in ilk seçeneği Benim şehrim, benim evim dediği Miami Heat oldu. Bazı adamlar vardır ya sahada duruşu bile yeter, heh işte Wade’de öyle.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

Miami Heat’in genel durumuna baktığımızda olumsuz bir hamle yaptıklarını düşünmüyorum fakat geçen sezon D-League, NBA arasında gide gele iki lig arasında köprü kuran genç guard Napier’ın Magic’e 2016 2. Tur draft hakkı karşılığında gitmesini bu kategoriye koyabiliriz. Guard rotasyonunda Norris Cole’un Trade Deadline günü Pelicans’a takas olmasından sonra Chalmers’a daha da yüklenen Spoelstra, Napier’in hızından, ince paslarından, gençliğinin verdiği enerjisinden yararlanmamayı tercih etti. Fakat Chalmers’ın durumu da kritik zira olası bir Birdman, Chalmers- Jamal Crawford takası hala gündemde.

Geçen Sezonki Durumu:

Miami geçen sezon şanssızlığın beraberinde getirdiği kötü oyun ile inişli çıkışlı bir sezonu geride bıraktı. Bu sezonun böyle olmasını kötü karşılamamak gerek, kaçan bir şampiyonluk, James’in gidişi, Battier’in emekliye ayrılması daha sonrasında Beasley, Douglas, Lewis derken birden kendini yeniden yapılanma sürecinin içinde buldular. Şanssızlıklara gelirsek Bosh’ın sezon içi sakatlıkları ve en sonunda sezonu kapatması keza Wade’in sakatlık problemleri, Whiteside’ın keşfine kadar çekilen pota altı sorunu derken 45  galibiyet ile Playoff dışı kaldılar. Bunların dışında en önemli soruna gelecek olursak, Heat’in belli bir kadrosu, sistemi, ilk beşi yoktu ve kamp sürecinden sezon sonuna kadar sayısızca oyuncu denendi. Zaten bu oyunu iyi oynamanız için en önemli şartlardan biri bu değil mi? Belli bir sistem!

Bu sezonki Beklentiler:

Bu sezon yaz dönemindeki hamlelere baktığımızda Miami’nin kesinlikle Playoff oynaması en büyük temennimiz. Özellikle AA Arena’nın geçen sezonki kötü görünüşü, geçmiş yıllara göre insana sıkıntı veriyor. AA Arena’nın bildiğimiz, ateşli, takıma ruh veren taraftarı bu sezon dönecektir ve galibiyetlerle birlikte Miami tekrar “BİZ DE BU OYUNUN İÇİNDEYİZ” diyecektir. Eğer beklentilerimiz çıkmaz ve olası bir başarısızlıkta ciddi ölçüde sıkıntılar Heat’in peşine düşer ve peşini bırakmaz zira bu sezon seni  Deng, Green, Stoudemire, Wade, Hslem, Chalmers, Andersen ve Whiteside sınırsız serbest kalırken, şu an kamp kadrosunda bulunan ve takıma girmek için mücadele eden Corey Hawkins, Keith Benson, Greg Whittington ve Tyler Johnson ise sınırlı serbest oyuncu konumunda bulunacak.

Bu sezonki Kilit Oyuncusu:

Miami’nin bu sezonki kilit oyuncusu geçen sezon olduğu gibi guardların pota altında korkulu rüyası olduğu gibi Hassan Whiteside olmasını bekliyoruz. Geçen sezon ki enerjisini bu sezon da gerçekleştirir ve takım ile bir uyum içinde bunu birleştirirse Miami’nin tadından yenmez.

-Barış Cevahir

Önceki: Denver Nuggets

Gelecek: Utah Jazz

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir