NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Milwaukee Bucks

Bu sene  doğu da geçen seneye oranla basketbol kıtlığı yaşamayacağız desek yanlış olmaz aslında. Geçen sezon bana göre daha üstleri hak eden ancak sakatlıklardan bir türlü yakası kurtulmayan takımdı. Bana göre doğunun en potansiyeli korkunç takımlardan bir tanesi, geyiklerden korkun!

bucks

Gelenler

Çoğu takıma katılan isimler geçen sezon içerisinde isimlerini Bucks tahtasına yazdırdılar. İsterseniz hemen başlayalım.

G.Monroe: Monroe serbest oyuncu pazarında etkin bir isimdi ve onu kadrosuna katan takım kuşkusuz ondan fayda almama gibi bir lüksü yoktu. Ribaundlarda ki üstünlüğü ve üstüne hücumde ki özellikleri onu değerli kılan bir 4 numara haline getiriyor. Doğuda ki takımların halinide düşünürsek Bucks’a katkı sağlamama gibi bir durumu olacağını düşünmüyorum.

M. Carter-Williams: Yılın çaylağı ödülünü almış bir isim olarak Sixers’ın o efsanevi yapılanmasını göze alırsak (!) Kidd’in elinde farklı olacağı kesin bir oyuncu. Asist ve potaya gidişleri beni memnun ediyor açıkçası. Bu organizasyonda kendine güzel yer bulacağı kesin.

G.Vasquez: Uzun yıllardır NBA’de farklı takımlarda görev aldı ve Bucks gibi takımlara tecrübesini aktarmak için biçilmiş veteran oyunculardan bir tanesi, katkı konusunda tartışılır ama organizasyonda bazen böyle oyunculara ihtiyaç var.

Gidenler

Ersan İlyasova: Avrupa’ya gitse iyi bir kontrat bulabilir rahatlıkla Ersan, defansif olarak biraz zaafları olsada hücumda bana göre NBA’de beyaz tenli oyuncularda fark yaratan bir isim. Rotasyonda tutsalar enfes olurdu ancak Monroe gibi bir ismi katmakla pek ihtiyaçlarını olacağını düşünmüyorum.

Zaza Pachulia: Bir dönem ülkemizin leziz yemeklerinden tatmış olan bu isim Bucks’ın adeta her kadrosunda kendisine bir şekilde yer buluyordu. Kidd’in gelişiyle beraber gençleşme ve yapılanma konusunda adeta NBA’nin köklü takımlarına sök söktüren Bucks bana göre doğru bir karar verdi.

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

Kuşkusuz Monroe. Bu kadar potansiyelli kadronun tehdit unsurlarından bir tanesi de pota altı olmazsa olmaz olurdu.  Kidd gibi geçmişinde önemli uzunlarla oynayan  bir ismin Monroe’yi nasıl kullanacağı hepimizden daha iyi bildiği kesin.  Mayo ve Carter gibi uzunların insiyatifine kalarak oynayacak ancak onun üstüne kurulu bir oyun yapısı olmasada bazı pozisyonlarda üstüne fazlasıyla şey düşecek.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

Organizasyon konusunda kusursuz bir ilerleme kaydediyor şehir ve takım. Kidd gibi koçları muhteşem bir koçları var fakat benim eleştirim bu yaz yapılan hamleler değil, geçen sezon içerisinde yapılan hamle oldu. Brandon Knight. Suns’ın en önemli isimlerinden biri oldu ve orda krallığını ilan etmesi pek uzun sürmeyecek gibi durmuyor. Karşılığı ne olursa olsun, böyle bir gencin kaybedilmesi Bucks’ın canını sıksada ona rağmen etkileyici bir kısaları var. Ama o kısaların yanına Knight’ı eklediğinizi düşünün, o zaman konferans finali ihtimalini konuşabilirdik bu takım için.

Playoff yapar mı? Bu sezonki beklentiler:

Geçen sezon pekte şans verilmeyen bu takım doğu konferansını 6.sırada bitirerek adını NBA doğunun en iyi 8 takımı arasına  yazdırdı. Rakip Chicago olunca doğal olarak daha ağır basan Bulls olsada ecel teri döktü desek yeridir Rose ve arkadaşları için, ancak tecrübe ve daha kaliteli oyuncuların farkıyla bir şekilde Bucks’ı yarış dışı ettiler. Ancak bu sezon yazının başında da belirttiğim gibi “Geyiklerden korkun!”. Çünkü Wizards’ın Pierce gibi bir güçten mahrum olduğunu söyleyip üstüne kan kaybettiğini söylemek yanlış olmaz. 40 galibiyeti aşacakları kesin. Malum çok potansiyelli bir takım olduğundan bahsetmiştik geyiklerden. Organizasyon’un kaptanı Jason Kidd olunca insan daha bir ümitleniyor açıkçası. Lakers,New York gibi takımların aksine daha iyi bir yapılanma çizgisi benimseyen Kidd ve arkadaşları kuşkusuz bu sezon fazlasıyla can yakıp galibiyetler alacaklardır. Bu kadar atletik oyuncuları ve genç oyuncuları bir araya toplayan Kidd o isteği hedefe ve hedeflere ulaşabilecek mi hep beraber görüceğiz.

Bu seneki kilit oyuncuları kim olur?

 

Bucks’ta o kadar potansiyelli oyuncular var. Ancak kuşkusuz bir lider seçmeleri zorunda. Giannis Antetokounmpo ve sakatlıktan dönen J.Parker. Parker’a ayrı bir parantez açmak gerekir bana göre. Çok potansiyelli ve bana göre ilerde lige ambargosunu koyarsa şaşıracağımız bir oyuncu değil Parker, şutu potaya gidişi atletik özellikleri saha görüşü hepsiyle beraber komple bir oyuncu. Kuşkusuz bu sene Kidd’in ağzını sulandıran oyuncuların başında geliyor. Ligin en potansiyelli oyuncularından birini takımında tutuyor ve eğer doğru kimyayı tutturursa Parker Bucks şehrinin yeni yüzü olabilir Giannis ile beraber.  Parker Bucks için ilerleyen yıllarda yüzük telaşına düşerse kimse şaşırmasın. Bir diğer oyuncu ise ligin geçen sene smaçlarına izlemeye doyamadığımız iyi sinyaller veren ismi Yunanlıların tanrı ilan etmesine 2-3 sene kaldığı bir oyuncu Giannis Antetokounmpo. Enerjisiyle ve atletik özellikleriyle maçlarda takımına karşı müthiş bir direnç, baskı oluşturuyor açıkçası. Kidd’in sevdiği oyuncu tarzlarından kurulu bu takımın sezon içinde potansiyelleri yansıtamazlarsa parkeye beni yanıltacaklarını da belirtmek isterim. Bu sene doğuda sürpriz bir ekip görürseniz onun adı kuşkusuz  Milwaukee Bucks olacaktır. Geyiklerden korkun!

Elimden geldiği kadar sizlere Bucks’ın durumunu özetlemeye çalıştım. Hoşçakalın.

Alican BULUT.

Önceki: Dallas Mavericks

Gelecek: LA Clippers

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir