NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, New Orleans Pelicans

NEW ORLEANS PELICANS

Gidenler: Jimmer Fredette, Jeff Withey

Gelenler: Koç Alvin Gentry, Kendrick Perkins

nola

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle:

 Anthony Davis ile sözleşme yenilemek Pelicans adına çok önemli ve iyi bir hamleydi. Koç Alvin  Gentry’nin takıma kazandırılması da en iyi hamle statüsüne girebilir.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle: 

Pelicans kadrosundaki önemli parçalardan herhangi birini kaybetmedi.Bunun aksine  önemli oyuncular ile sözleşme yeniledi.Alexis Ajinca’nın ve Ömer Aşık’ın sözleşmelerinin yenilenme sebebi bu oyuncuları ücretsiz ya da daha doğru bir ifadeyle karşılıksız kaybetmek istememeleriydi. Ajinca ya da Ömer’den birini taksata kullanmak istiyorlar. Planladıkları bu takasla takıma çift yönlü bir şutör kazandırmak istiyorlar.İstedikleri  takası gerçekleştiremezlerse bu iki oyuncuyla imzalanan azımsanamayacak değerdeki kontratlar sezonun kötü hamlesi olarak değerlendirilebilir.

Geçen sezonki durumu:

Geçen sene Pelicans’ı play-off yapabilecek takımlar arasında görüyordum. Nitekim kendilerini son anda play-offa attılar.İlk turda sezonun ve play-offun en iyi takımı olan Warriors ile eşleştiler. Bu eşleşmede kimse Pelicans’a şans tanımıyordu.Beklenen oldu,Pelicans Warriors’a direnemedi ve play-offa ilk turda veda ettiler. Pelicans,alınan bu sonuçların ardından koç Monty Williams ile yollarını ayırdı.

Bu sezonki beklentiler:

Pelicans geçen sezon play-off yaparak beklentileri yükseltti. Pelicans yönetimi bu beklentileri karşılamak adına koç değişikliğine gitti. Pelicans’a yeni katılan Koç Gentry’nin hücum oyunlarındaki olağanüstü yeteneği Pelicans’ı bir seviye yukarı taşıyacaktır. Oyuncuların durumuna bakacak olursak gün geçtikçe dominantlaşan;oyununu ve fiziğini geliştiren bir Anthony Davis görüyoruz. İşin sadece savunma kısmında var olan hücum kısmında sahada kaybolan Ömer Aşık’ı görüyoruz. Oynadığı maçlarda takıma ciddi katkı sağlayan ancak her sezon muhakkak sakatlık yaşayan Eric Gordon’ı görüyoruz. Yetenekleri herkes tarafından kabul edilen Tyreke Evans’ı ve Jrue Holiday’ı görüyoruz.İşin mücadele kısmında var olan ve kendini sürekli geliştirmeye çalışan Quincy Pondexter’ı görüyoruz. Şut silahına sahip bir uzun olan Ryan Anderson’u görüyoruz.Mevcut kadroyu bir bütün olarak ele aldığımızda ;uzun rotasyonunun kalabalığı göze çarpıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi Pelicans yönetimi uzun rotasyonundaki bu kalabalığı takas yoluyla gidermeye çalışacak. Kısa rotasyonuna bakıldığında oyunun iki tarafını da oynayabilen oyuncu sayısının yetersiz olduğu görülüyor. Bu eksiklik yapılacak olan takasla birlikte ortadan kalkacaktır. Sezon içerisinde Eric Gordon, Tyreke Evans, Jrue Holiday üçlüsünden herhangi birinin sakatlanmaması durumunda Pelicans değerli bir takım haline gelecektir.

Playoff yapar mı?

Koç Gentry’nin gelişiyle beraber takımın ciddi bir ivme kazanacağını düşünüyorum.Bunun yanı sıra bu sezondan itibaren Anthony Davis’in daha dominant performanslar sergileyeceğini düşünüyorum. Bütün bu etkenleri göz önünde bulundurursak Pelicans yedinci ya da sekizinci sıra için savaşacaktır.Pelicans’ın play-off yapamaması benim için sürpriz olur.            

-Emircan Akkol

Önceki: Detroit Pistons

Gelecek: Indiana Pacers

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir