NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Oklahoma City Thunder

Lütfen kimse kusura bakmasın artık! Oklahoma City sınırları içinde bir Scott Brooks yok. Bu yazının başında yazılacak en güzel cümle.

Gidenler: Scott  Brooks, Luke Ridnour, Jeremy Lamp, Kendrick Perkins, Perry Jones III

Gelenler: Billy Donovan, Cameron Payne, Dakari Johnson

okc

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle: Oklahoma City sınırları içinde bir Scott Brooks olmaması yapılan en iyi hamle konumunda gözüküyor. Uzun zamandır herkesin söylediği üzere Brooks dışında takımın başına kimin geldiği önemli bile değildi.  Piyango ise Brooks’un yakın arkadaşı olan Billy Donovan olunca esasında taraftarında bir nebze olsun yüreğine su serpti.

Sam Presti’nin inançlı tavrı ile Portland Trail Blazers’ın takıma dahil etmeye çalıştığı Enes Kanter’i  70 milyon dolarlık anlaşmayı karşılamasıyla takımda tutarak en can alıcı hamleyi yaptı. Geçen sezon Westbrook ile Kanter’in pick and roll’erini hatırlar ve takımın uzun ihtiyacını da hesaba katarsak yapılan en iyi 2. hamle diyebiliriz.

Geçen Sezonki durumu: Sakatlıklarla geçen, gerçekten kriz dolu bir sezon atlattılar. Takımın lideri ve beyni olan Kevin Duran’in sakatlığı zaten Thunder’ın bir anda tüm gözlerin üzerine çekilmesine neden olmuştu. Takımın geri kalanının ve özellikle Brooks’un Durant’siz ne yapabileceği konusu baskıların daha fazla üzerine çekilmesinde büyük bir etkiydi. Russell Westbrook ve Serge Ibaka’nında sezon içi sakatlıkları herşeyin tuzu biberi oldu. Playofflara kalamayan bir takım ve tek kurban.

Playoff yapar mı?: Donovan hücum tarzı olarak basketbolun temel prensiplerinden top dolaştırma ve en uygun oyuncuyu bulma üzerine dayalı olması takım bağlarının yeniden kurulması konusunda ön ayak olacağına inanıyorum. Fakat şu da bir gerçek ki Westbrook ve Durant arasında ki bağı güçlendirmesi ve eşit top kullanımını sağlaması gerekli.

Billy Donovan’ın sadece 1 günlük NBA kariyerinin bulunduğunu hatırlarsak kendini bulmasının zaman alması insanı korkutmuyor değil. Fakat NCAA ‘de Florida takımını çalıştırıken yapmış oldukları yapacaklarının göstergesi de olmalı. Rick Pitino’nun öğrencisi olan Donovan’ın oyuncular üzerinde ciddi bir yaratıcı etkisi olacağı düşüncesindeyim

.

Gelelim esas konumuza Oklahoma City Thunder playoff yapar mı? Bunun cevabı esasında gayet açık ve net; evet yapar hatta sakatlıklarla dolu geçen sezon dahi bu takımın playoff yapabilmesi gerekliydi.

Mutlu NAZLI

Önceki: Washington Wizards

Gelecek: Toronto Raptors

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir