NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, Phoenix Suns

PHOENIX SUNS 

Merhabalar bu sezon batının pekte iddialı olmasa da  playoff yarışında olmak isteyecekleri kesin. Hemen başlayalım.

suns

Gelenler:

Tyson Chandler: Genç bir takıma imza attı Chandler, bununla beraber Suns kadrosuna geçen sene zorluk çektikleri başlıca sorunlarından biri olan takım içi liderlik vasfına soyunacağına eminim. Ribaund ve defansif anlamda katıcakları bakımından yazın en önemli hamlelerinden biriydi.

Sonny Weems: 2009-2011 yıllarını Toronto formasıyla hiçte fena performanslarla bitirmeyen,Avrupa’nın en önemli oyuncularından birisini kadrosuna kattı Phoenix Suns. Avrupa’da  olduğu kadar parkelerin tozunu süpürmeyecek olsa da benchten çok iyi katkılar vereceği kesin.

Mirza Teletovic: Geçtiğimiz sezonu Nets’in benchinde pek görmedik, daha doğrusu sakatlığından dolayı 40 maçta onu izleyebildik. Teletovic’in serbest oyuncu pazarından kapmak iyi iş doğrusu. Üçlük tehdidi olan bir oyuncu, rakipleri üstüne çekeceği kesin.

Devin Booker: Drafttan takıma katıldı Booker, 13.sıraya kadar düşeceğini kimse tahmin etmezken Suns onu aldı. Gelecekte önemli bir şutör olacağı kesin. Savunması ortalama olan bir basketbolcu, soğukkanlı ve oyun zekası üst düzeyde. Ray Allen karşılaştırmaları şimdiden kulaklarıma geliyor.

Gidenler:

Marcus Morris: Koça bağırmasından sonra iyice ipler koparıldı kendileriyle, ikizinin performansına da etkiliyordu ama açıkçası ve gidişi Suns için iyi bir haber olduğunu düşünüyorum. İçleri rahat olabilir.

Danny Granger + ReggieBullock: Kendilerini pek fazla izleyemedik Suns formasıyla ve Morris ile beraber 2020 Pistons 2.tur draft hakkı karşılığında yollandı. Kadroda isim dışında pek bir etkisi yoktu bu ikilinin. Tucker’a 3 numara pozisyonun anahtarı verildi, bakalım ne performans gösterecek?

Geçen sezonki durumu:

Hepinizin bildiği üzere Batı konferansında pek etkili olmayan bir takım olsa da Suns 39-43’lük bir derece ile bitirdi. Playoff hasreti yine son bulmamıştı. Sezona Frye’i alıp kadroya bir uzun takviyesi yapsalar da daha sonra Orlando’nun yolunu tuttu. Bana göre Suns için kayıptı çünkü Dragic ile daha önce aynı takımda yer almışlardı. İki tane guard ile oynamaya çalışan Suns bu sisteme bir oyuncu daha kattı ve şimdilerde yeşil beyaz formayı terleten Isaiah Thomas ile 4 yıllığına anlaşıldı. Sezona bu hamleyle biraz umutlu girilse de  3 tane kaliteli guard olunca doğal olarak rotasyonda süre sorunu ortaya çıktı ve  takımın liderinin topu fazla kullanmak istemesi, Thomas’ın ilk beş başlama hedefi takımda çalkantılara sebep olmaya başlamıştı. Mağlubiyetler gelmeye başladıkça doğal olarak takımın üstüne olumsuzluk çökmüştü. Marcus Morris’in koçla tartışmasından sonra taraftarın ve takımın umutları iyice tükenmişti. Dragic gibi bir liderin takımın başında durmak yerine takas istemesi, basına bu yönde demeçler vermesi Suns yönetiminin elini kolunu bağladı desek yanlış olmaz. Dragic’i Miami sahillerine, Thomas’ı Boston’a yollayan Suns guardsız kalmış ve yerine Bucks’tan Brandon Knight’ı kadrolarına kattılar. Bu hamleler olsa da başarı ya da playoff gelmesi çok zordu Suns için. Geçen sezonda ki sorunlardan en dikkat çekeni  saha içinde liderlik yapan bir oyuncu yoktu. Sorumluluk alan ve takımı taşıyan bir oyuncu olmadı. Kısacası bir yıldız oyuncu eksikliği vardı kadroda. Gelecek sezonun kapılarını Knight’ın liderliğinde açacakları kesindi.

Offseasonda yaptıkları en iyi hamle

Brandon  Knight: Kuşkusuz Suns organizasyonunda en önemli isimlerinden başında gelen isim Brandon Knight. Takıma olan inancı ve organizasyona olan güveni Suns taraftarının çok beğendiği isimlerin başında geliyordu. Knight takımın geleceğini olduğunu adeta belgeledi ve 5/70’den hiçte fena olmayan bir sözleşme imzaladı.  Chandler’in kadrosuyla katılmasıyla organizasyona daha fazla inandığını söyledi Knight.  Bucks formasıyla neler yaptığına hep beraber tanık olmuştuk, %40  üçlük isabetiyle şutör olduğunu ve savunma anlamında çok iyi işler yaptığını 23 yaşında Suns’ın çok şey beklediği bir isim o. Sözleşme yenilemek OffSeason için enfes bir haber Suns için.

Tyson Chandler: Knight’ı ne kadar Suns yönetimi sevdiyse bana göre tecrübe eksikliğini çok iyi bir şekilde  kapatacağı kesin. Özellikle takımda aynı pozisyonda oynadığı Len’e defansif tecrübelerini,ribaundda ki o baba duruşunu aktarırsa Alex LenNBA’da fark yaratabilicek bir pivot olabilir.  Chandler’ın ne kadar takıma abilik etsede onun sahada kalması için sağlığına dikkat etmesi gerek.      2 sezon haricinde full maç oynamadı TysonChandler onun sahada kalması demek Suns’ın umutlarının daha fazla artması demek. Sağlık yönetimine büyük sorumluluk düşüyor bu konuda.

Offseasonda yaptıkları en kötü hamle:

Her ne kadar tartışılan isimlerden bir taneside olsa da Marcus Morris ve Gerald Green gitti. Chandler dışında çok ciddi hamleler yapılmadı. Yapılanma konusunda iyi adımlar atılsa da offseasonda ellerinden geleni yaptılar ancak bana göre hala playofflar için önemli bir adım atılmadı. Pelicans, Kings , Dallas arasında geçiceğini düşünüyorum.

Bu sezonki beklentiler? Playoff yapar mı?

Bu sezon Suns taraftarları ve yönetim daha büyük bir hevesle girdiği kesin. Çünkü Batıda 8.lik yarışında Dallas, Pelicans, Kings ve Utah arasında gidip gelicek gibi duruyor. Kings iddaalı bir kadro kurarak giriyor sezona takımın kimyasının biraz geç oturtacağını düşünsemde bu yarışta bana göre Pelicans’tan sonra en büyük aday olacaklar diye düşünüyorum. Suns’a gelince saydığım takımların arasında guard rotasyonu ve isimler bakımından en iyisi belki de ama pota altı konusunda ise Pelicans ve Kings ve Utah’ın gerisindeler. Bu sezon bana göre yapılanmanın devamı olup, Chandler’ın sağlığı ve takıma ne kadar abilik etmesine bağlı olarak şanslarının olduğunu düşünüyorum. Çok potansiyelli gençlerle birlikte 8. Sıra neden olmasın diyorum.  Utah’ın bu playoff havalarını yeni yeni soluyacakken Suns bu konuda bana göre daha tecrübeli. Takım kimyası konusunda Utah’dan sonra gelecekler gibi duruyor. Bakalım 8. Sırayı kapabilecekler mi?

Bu sezon kilit oyuncusu kim olur?

Suns gibi kadrosu şekli şemali belli takımlarda bu sorunun cevabını vermek o kadar da zor değil açıkçası. Tyson Chandler bu takımın abisi olsun,diğerlerine tecrübelerini aktarsın diye alındığı çok bariz belli. Brandon Knight’ın Bucks kadrosunda allstarlık performans gösterdi desek yanlış olmaz, fazla değinmediğimiz birde Eric Bledsoe var. Guard rotasyonunda Knight ve Eric’in performansları takımı belli bir çizgide tutacağı aşikar. Draftan gelen isim Booker’ın da çok potansiyelli bir oyuncu olduğundan bahsetmiştim. Takımın rolleri belli, sadece biraz takım olma duygusu Chandler’ın abiliğine ihtiyaçları var.

Elimden geldiği kadar sizlere yeni sezonda  PhoenixSuns’ı değerlendirmeye çalıştım. Hoşçakalın.

-Alican Bulut

Önceki: Charlotte Hornets

Gelecek: Detroit Pistons

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir