NBA Günlükleri

15 Günde 30 Takım, San Antonio Spurs

SAN ANTONIO SPURS

sas

Gidenler:

Marco Belinelli, Tiago Splitter, Aron Baynes, Cory Joseph
Gelenler:

LaMarcus Aldridge, David West, Ray McCallum, Jimmer Fredette, Boban Marjanovic

Spurs’un yaz sezonuna etki yaptığını çok fazla göremezsiniz. Draft gecesinde en üstlerden oyuncu çektiğini yada yazın en flaş free agent oyuncularını kadrosuna kattığına tanık olamazsınız. Lakin bu sene o sene değil. Bu sene Spurs alışılmışın dışında yazın en flaş takımı oldu.

LaMarcus Aldridge ligin en iyi oyuncusu değil, büyük ihtimal kariyerinde ilk 10 listesine de giremeyecek. Yine de All-Star forması giymiş, en iyi zamanını geçiren bir oyuncu. Kendisi için de en iyi olanı seçti; San Antoino Spurs.

Aldridge’in Spurs seçmesinin nedeni çok açık. Zaten Texaslı olan Aldridge Popovich’in koçluğu yaptığı, Tim Duncan’ın hala yüksek seviyede katkı verdiği Spurs’ten başka nerede şampiyonluk kovalayabilirdi ki?
Sadece Popovich-Duncan ile de bitmiyor Spurs’un artıları. Kawhi Leonard da yaz sezonunda yüklü bir antlaşmaya imza attı ve onun da en etkili olabileceği yıllar başlıyor. Danny Green, Boris Diaw, Patty Miles ve Manu Ginobili de Spurs’un şampiyonluk şansını arttıran faktörler.
Bunlar da yetmezmiş gibi bir de David West de kadroda. Artık şampiyon olmak isteyen oyuncu çok büyük bir fedakarlık yaptı ve Spurs’e katıldı. Onun için paradansa yüzüğün daha çekici olduğu çok aşikar.
Aldridge’ı kazanmak içinse birkaç fedakarlık yapmak zorunda kaldı Spurs. Splitter’ı Atlanta’ya yolladı. Büyük adam kategorisine uyan Splitter sezon içinde pota altında iyi işler yapmış, Duncan’ın dinlenmesini sağlamıştı. 2014 şampiyonluğunun birbaşka önemli parçası Belinelli de Sacramento’nun yolunu tuttu. Yedek beş numara Aron Baynes ise Detroit’e katıldı.
Avrupadan gelen Marjanovic ise West ve Diaw ile Duncan’ın kenarda dinleneceği dakikalarda sahada olacak isim.
Diğer bir değişik yatırım da bir türlü kendisinden beklenen patlamayı yapamayan Fredette’e yapıldı. Popovich’in oyuncuları parlatmadaki başarısı ortada. Eğer Fredette bundan yararlanır, takıma katkı yapar hale gelirse öncelikle Batının sonra tüm NBA’in Spurs’ten korkmaya başlaması lazım. Şayet Fredette bunu Spurs’te başaramazsa başka bir yerde başarması imkansız.

Peki bu sene başarı gelir mi? Bunu daha sezonun başlamasına 20 gün varken kestirmek imkansız. Yeni katılan oyuncular sisteme nasıl katkı verecek, uyum sağlayabilecek mi görmek için en azından bir Ocak-Şubat zamanına kadar beklemek gerek. Playoffun zaten garanti olduğunu düşünürsek bir konferans finali başarı sayılabilir şimdilik. Lakin ilk amacı Aldridge’in uzun vadede bir Duncan etkisi bırakması. Sonuçta Duncan sonsuza kadar buralarda olmayacak(keşke olsa..). Duncan bıraktıktan sonra Leonard-Aldridge uyumu Spurs için her şey demek bu aşamada.
Bu sene Duncan-Aldridge bir uyum yakalarsa Batı takımlarının kabusu olacağına şüphe yok. Sezonun en merakla beklenen takımı Spurs şimdilik şampiyonluk için adı yüksek sesle zikredilen takım konumunda. Bekleyeceğiz ve hazirana kapak atabilecekler mi göreceğiz.

-Utku Yücekutlu

Önceki: Toronto Raptors

Gelecek: Atlanta Hawks

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

  1. Seyhan Kurt

    12 Ekim 2015 at 11:48

    Go Spurs!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir