NBA Günlükleri

Fenerbahçe Kalitesi

Spor Toto Basketbol Lig sezonunu bugün açan Fenerbahçe, Rönesans Ted Ankara Kolejlilerle karşılaştı. Geçtiğimiz sezon Bjelica temelli bu takım en iyi oyuncusunu NBA’e kaptırdıktan sonra kadroda da birçok değişikliğe giderek yepyeni bir sistem oluşturma amacında. Rönesans Ted Ankara Kolejliler ise Hadan Özmeriç önderliğinde hedefi Playoff’lara kalmak olarak belirledi ve bu sezon “bu yarışta biz de varız” demek istediklerini söylediler.

Sezonun ilk maçında Fenerbahçe karşısında olmaları belki de onlar açısından iyi bir başlangıç oldu ve bunu galibiyetle başlangıç adı altında değil takım oluşumu için fırsat olarak kullanmak istediler. Bugün maçın başında hücum anlamında beklenilen doğruları yapan ama savunmada da rakibe kendi oyununu oynatan bir Fenerbahçe vardı. Tek fark ise Rönesans’ın hücum yüzdesinin düşük olmasıydı. İlk yarı skordan bağımsız olarak, takımları iyice tanıyabilmek ve oyuncuların takımdaki rollerini merak edenler için iyi bir fırsattı. Beklenildiği üzere Fenerbahçe üstünlüğüyle bitse de maç bize gayet keyifli bir maç izlettiler.

Ben de bazı başlıklar altında gözlemlerimi belirttim;

BU LİGİN EN ÖZLENİLECEK OYUNCUSU BOGDANOVIC. Estetik bir oyuncuyu izlemeyi özlemek kadar doğal bir şey yok. Ama Bogdanovic topu eline aldığındaki oyun yaratma potansiyelini ve doğruyu yapacağı hissini bu sene bize daha çok verecek gibi duruyor. Çok değerli parçaları bünyesinde bulunduran Fenerbahçe, geçmişte de en çok benimsediği oyuncu stili şutuna güvenilen ve hücum işlerken kendi isolationını bize, seyirciye zevkle izlettiren oyuncular olmuştur. Buna en güzel örnek de tabiki Damir Mrsic. Son iki sezondur Euroleague’in en değerli genci olarak gösterilen Bogdanovic artık bu sezon ondan beklenilen istikrarlı seviyeye ulaşmalı. Ve bu konuda basketbolseverlerin ona güveni çok.

DATOME 3 NUMARA OYNAR ANCAK 4 NUMARADA İŞLER. Geçtiğimiz sezon Boston Celtics’te oynayan ve benim de oynadığı takımdan ötürü çok yakından takip edebildiğim Gigi Datome sezon içinde belirli anlarda görev alabilip 3 sayı çizgisinin gerisinden tehdit bulundurarak etkili olmaya çalıştı. Fundamental anlamında Avrupa kısa forvetlerine karşı pek üstünlük kuracak seviyede değil. Ama Obradovic’in tamamlayıcı parçalarının başında gelebilir. Zaman içerisinde Tek uzun + Datome’li sistemi görebiliriz. Şu an Chicago Bulls koçu olan ama önceki senelerde NCAA’de Ohaio State’i çalıştıran Fred Hoiberg’in 4 şutör zaman zaman 5 şutörlü sistemi işlemeye çalışırken görebiliriz Obradovic’i. Uzunu tepeye çekerek boyalı alanda daha az savunma kalmasını sağlayarak hücum üstünlüğünü sağlayabilir. Hareketliliği arttırabilir ve baskılardan çıkışı daha sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde Avrupada da dakikalarının belli seviyelerde kalacağı görüşündeyim.

RÖNESANS TED HİÇTE HAFİFE ALINACAK GİBİ DEĞİL Playoff parolasıyla sezona başlayan Rönesans TED Ankara Kolejliler takımı, baş antenörleri Hasan Özmeriç’in gazetecilere yaptığı açıklamada, takımların kendilerine koydukları hedeflere ulaşmakta zorluk yaşayabileceğinin altını çizerek, aynı şekilde koydukları hedefin çok kolay olmayacağını bildiğini ama bu hedef için kadrolarının, çalışma ortamlarının ve şartlarının, sponsorlarının yeterli olduğunu düşündüğünü belirtmişti. Bunu konuşmak için çok erken ama Rönesans hiç de hafife alınmayacak bir takım görüntüsünde. Genişleyebilecek bir hücum düzenleri var ve sezonun ilk maçı oluşunu bir kenara bırakırsak deplasmanda Fenerbahçe potasına 80 sayı bıraktılar. Obra takımının gösterdiği performanstan memnun olduğunu söylesede bu kadar sayı onun pek de kabul gördüğü bir şey değil. Rönesans doğru şeyleri daha çok yaptı ama gücü yetmedi diyebiliriz. Nitekim seviye farkına bakıldığında Rönesansın maksimuma ulaşması Fenerbahçe’nin ulaşması kadar zor gözükmüyor. Doğal karşılamak gerek.

12167028_10208119305044712_2086809834_n

AVRUPANIN EN İYİ UZUNU BİZİM LİGDE NBA Draflarında 1. Tur 6. Sıradan seçilen Jan Vesely büyük umutlarla getirildiği ligde 3 sene sonunda pek de beklenileni veremedi ve Avrupa’nın yolunu tuttu. Şu bir gerçektir ki NBA patentli oyuncuların Euroleague’e geldiğinde mevki kaymaları görebiliyoruz. Örneğin Samardo Samuels’ın Draftta seçildiği zaman 3 numara olarak öngörüldüğü ve o şekilde dakikalar aldığını izlemiştik. Fakat Avrupa’ya geldiğinde ise en etkili 5 numaralardan biri olmayı başardı. Jan Vesely de bunun en iyi örneklerinden biri ve Fenerbahçe’de bu değişimini yakından takip ettik. Partizandaki son iki senesinde üçlüklerini de geliştiren Vesely liglerin en büyüğü NBA’de daha da büyük bir yer edinebilmek için iyi bir gelişim göstermişti. Ama Fenerbahçe’ye geldiğinde ondaki dominant uzun potansiyelini Zeliko Obradovic sayesinde de işleve döktü. Geçtiğimiz yaz Eurobasket’de isminden sıkça söz ettirmeyi de sağladı ve şu anda Avrupa’nın en değerli uzunu olarak anılan Jan Vesely Fenerbahçe’nin en önemli, gelecek sezon içinde NBA’e dönmesi beklenen ilk oyuncu konumunda. Ligin açılış maçında fizik kapasitesi ve atletizminin yanında çabukluğunuda arttırmış göstererek bizde büyük bir seyir zevki verdi. 24 sayı atarak da Fenerbahçe kariyerindeki en yüksek skoruna ulaştı. Umarım Nemanja gibi Vesely’de NBA’in yolunu çok etkili olacağı bir sezon sonu tutmaz.

 

Oğulcan Akkaya

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir