NBA Günlükleri

Abi NBA çok değişti

Son zamanlarda toplu taşıma araçlarında, ortamlarda ya da işte en çok karşılaştığımız cümle “abi NBA çok değişti ya !” diyerek yazıma başlamayı isterdim ama malesef NBA ülkemizde bu kadar geniş bir kitleye hitap etmiyor.

Değişim konusuna dönücek olursak nasıl mı neden mi değişti ? Çünkü sen değiştin ! Bunu yalnız NBA ve basketbol için söylemiyorum tüm sporlarda rekorların gelişimine ve oyunun hız kazanmasını göz önünde bulundurarak söylüyorum.

NBA’deki değişim yalnızca oyunun hızlanması değil( hızlanması, potaya gitme süresinin kısalması ) bununla beraber oyunun artık  üçlük çizgisinin gerisine daha çok  çekilmesi de var.

Bu değişen sistem üç sayının öneminin artmasıyla beraber üç sayı çizgisinin dışından sayı üreten 1 ve 2 hatta 5 numaraların bir değil birkaç adım öne çıkmasını sağlıyor.

Üç sayı çizgisinin dışından biraz daha potaya yaklaşırsak hatta baya bi yaklaşırsak “pivot” tanımının değişimine ve kaybolmaya yüz tutan sırtı dönük oynama sanatından, daha atletik “5” numaralara doğru bir evrilme söz konusu.

Dock Rivers da bu atletizm konusunda benimle aynı fikirde olmakla kalmayıp hatta olayı abartarak DeAndre Jordan’u ligin en iyi pota altı ilan ediyor. ( Tabi bu sözler DeAndre’nin takımda kalması için söylenmediyse. )
Nasıl futbolda oyuna yön veren 10 numara kavramı yerini sahte on numara ve on numaralara bıraktıysa basketbolda da oyuna yön veren guard’ların tanımı değişiyor. Kaan Kural’ın deyimiyle 1’ler 1.5 numaraya evriliyor. 1.5 numara tahmin edilebileceği gibi 1 ve 2 numaranın sahada tek bedende vücut bulmuş hali ve bu doğrultuda takımlar sahada iki tane 1.5 numara ile yer alıyor.

2013-14 SEZONUNDA BU SİSTEMİ SAHAYA EN İYİ YANSITAN   GREGG POPOVICH’İN ÖĞRENCİLERİ İPİ GÖĞÜSLERKEN,GERİDE BIRAKTIĞIMIZ SEZONDA İSE LİGİN EN FORMDA 1.5 NUMARASI STEPHEN CURRY VE ARKADAŞLARI ŞAMPİYONLUĞA ULAŞTILAR.

BAKALIM YENİ SEZONDA BİZİ NELER BEKLİYOR?

UYKUSUZ GECELER BAŞLASIN!

Yazar: Yusuf Yücel

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir