NBA Günlükleri

Celtics aşkına

Celtics Aşkına

Sezona “güzel basketbol oynayalım ama bol bol kaybedelim” parolasıyla giren Celtics, doğu konferansının berbatlığının da yardımıyla son maçlara kadar bu yarışın içinde kaldı ve kendini Playofflara zar zor soktu. Bu kısıtlı kadronun Playoff’a girmesini kimse beklemiyordu. Bu başarının en büyük mimarı kuşkusuz Brad Stevens’tı. Sinekten yağ çıkartan koç, kendini daha 2. sezonunda bu ligde kanıtladı.

2015 NBA Playofflarında eşleşmeleri belli oldu, sezonu mucize bir şekilde doğuda 7. sırada tamamlayan Celtics, yıldızlar topluluğu Cavaliers ile eşleşti. Otoritelerin genel yorumu 4-0 veya Celtics’in 1 maç çalabileceği yönündeydi ama LBJ ve ekibi buna izin vermedi, 4-0.
Dany Ainge artık Brad Stevens’ın önünü kesmek istemediği belli, off-season hamleleri de bunu kanıtlar derecesinde. Bu hamleleri hadi tek tek ele alalım.
Amir Johnson
Geçtiğimiz 2 sezonun değil daha öncesinde bile takımın en büyük problemlerinden biri kesinlikle sert bir uzunun eksikliğiydi. Bu, Cavs serisinde daha net bir şekilde görüldü. Tyler Zeller ne iyi bir çember savunucusu ne de iyi bir ribaund oyuncusu. Kesinlikle hücumda belli şeyleri çok iyi yapan ama ötesine de asla geçemeyecek olan iyi bir bench oyuncusu. Bu eksiği Amir Johnson ile kapamaya çalışacak Boston Celtics. Amir, kesinlikle saf bir 5 numara değil ve boyu bu konuda ciddi anlamda olmasa bile gayet kısa. Ancak hatırlatmakta fayda var, Brandon Bass kadar kesinlikle kısa değil, pivotlarla eşleşmesinde o kadar büyük bir problem olmayacaktır. Tyler Zeller’dan ne kadar kötü olabilir hatta daha kötü olur mu?
Ayrıca Amir Johnson tam bir p&r canavarı. Isiah Thomas ile bu konuda çok can yakacakları kesin, Celtics, geçen sene kimsenin açamadığı o koridorları Amir Johnson’dan bekleyecek  ve bu sayede kısa oyuncular daha rahat topla içeri penetre edebilecek.
David Lee
David Lee geçen sezon şampiyon olan Golden State Warriors’ın önemli oyuncularından biriydi. Lee’nin sakatlık sorunları onu benche itmiş ve oradan tekrar ilk 5’e yerleşememişti. Ancak bir sezon öncesine kadar double-double ortalamaları bulunan Lee, 2013 yılında da all-star seçilmişti. Hala yüksek skor gücü ve ribaundçu özellikleriyle katkı verebilecek bir seviyede, bu genç takımda tecrübesiyle fark yaratacağı da kuşkusuz. Şuan tam olarak görevi ve maça nerede başlayacak olduğunu kestirilemese de Stevens’ın kendisi için “Böyle bir bench oyuncusuna sahip olmak kesinlikle önemlidir” dedi. Yazının sonunda yazacağım tahmini ilk 5’imde Lee ve Olynyk ikilisi Celtics benchi için kesinlikle inanılmaz bir derinlik katacaktır. Ayrıca Lee, Stevens için “Kesinlikle Steve Kerr ile benzer yönleri var demiş”
Kendisinden savunma beklentisine girmekte baya büyük bir beklenti olacaktır, asla iyi bir savunmacı olmadı 32 yaşından sonrada iyi bir savunma oyuncusu olamayacaktır, temiz temiz sayısını atsın ve boş ribaundları toplasın. Zaten Brad Stevens’ın da  bundan farklı düşündüğünü hiç sanmıyorum.
Perry Jones
İlk sezonundan beri Jones için yorumlar aynıdır. “Scott Brooks’un yediği eleman” , “Potansiyel varda oynatılmıyor”. Eğer 2. yorum doğruysa tam yerindesin dostum! Brad Stevens daha 2 sezonluk kariyerinde kimleri kimleri adam etti, seni mi edemeyecek? Rotasyon gereği çok fazla süre bulamayacak belki Jones ama kesinlikle iyi performanslar sergileyecek ve bu ligde barınabilecek bir oyuncu olduğunu kanıtlayacaktır. Zaten kendisinin sizinle bir kaç cümlesini paylaşmak istiyorum. “Takas edildiğim an terlemeye başladım, sanki yeniden draft ediliyormuşum gibiydi. Yeni takımım için ne gerekli ise yapmaya hazırım. Elimden geleni sahaya koymak istiyorum.” Celtics bu Anadolu topçusu tarzı açıklamaları sever, ancak ciddi ciddi forma şansı istiyorsan antrenmanlarda savaşman lazım, üzgünüm ama oynayabileceğin mevkiler çok kalabalık…
Ayrıca kendisinin 2.11’lik boyu ve kol uzunluğuyla beraber savunmada rakiplerini üzebilir, hatırlatayım. Her mevkiyi savunabilecek bir oyuncu…
Çaylaklar
Celtics, 2015 NBA Draftın’da 16,28, 33 ve 45. sıralardan sırasıyla Terry Rozier, RJ Hunter, Jordan Mickey ve Marcus Thornton’ı seçti. İlk 3 çaylağıyla kontrat imzalayan Celtics, Marcus’u Avusturalya’da bir takıma gönderdi. Kısa kısa bu isimleri Summer league ve okunulan yorumların bir derlemesiyle beraber değerlendirelim.
Terry Rozier
Rozier okuduğum yorumlarda genelde şutu kötü, sürekli potaya giden ve ortalama üstü bir oyun kurucu olarak söylendi ancak Summer league performansı izleyenleri gayet tatmin etti. Şutu kesinlikle etkili olan, potaya gidince estetik bitirişler yapan Rozier, hücum anlamında neredeyse Smart’ın eksiklerini kapatabilecek bir görüntü çizdi, toplu oyunu kesinlikle Smart’tan daha etkili. Ayrıca fiziğine nazaran iyi savunma yapan Rozier, süre bulması halinde DennisSchröder gibi bir görüntü çizebilir. Summer league’de de bana Alman oyucuyu anımsatmadı değil!
RJ Hunter 
Kesinlikle inanılmaz bir şutör, ısındığı zaman mesafe dinlemeyen bir oyuncu. Yaz liginde şut ritmini bulduğu zamanlar neler yapabileceğini kesinlikle gösterdi, oyunun geri kalanını geliştirmek kesinlikle kendisinin elinde. Bu hali şuan yetersiz görülebilir ama benchnizde kesinlikle isteyebileceğiniz harika bir şutör. “Geleceğin Klay’ı” gibi bir sorumluluk kimse yüklemesin kendisine ama mevcut şut yeteneğiyle bu ligde tutunmaya aday bir oyuncu. Dediğim gibi, kariyerinin ne şekilde geçeceğini çalışması ve kendisinin tavanı belirleyecek.
Jordan Mickey
Kısa boyuyla pota altında geleni geçeni kovan Jordan Mickey tarihin en yüksek 2. tur kontratını Celtics ile imzaladı! Mickey yaz liginde, savunma ve şut yeteneğiyle fark yarattı, ancak derin C’s kadrosunda ciddi süreler bulması zor. Bu sezonu büyük olasılıkla D-League’de geçirecek olan Mickey, kendini ligde kanıtlamak için fırsat bekleyecek.
Kontratı sona erip, yeni sezonda bizimle olmayacak oyuncular Bass Lakers’a, Datome Avrupa’ya, G-Wall ilk Warriors’a oradan da Sixers’a, gitti. Gelenler ve gidenleri yan yana koyduğumuz zaman açık ara gelenlerin daha ağır bastığını görebiliyoruz, Celtics kağıt üzerinde geçen seneden daha güçlü.
Ayrıca Jae Crowder sonunda binli çaylak kontratından kurtulup 5 yıl / 35 milyon gibi güzel bir kontratla takımda kaldı. Crowder savunmasının yanında hala hücumunu geliştiriyor ve artan salary caple beraber bir kaç yıla kontratı çok küçülecek. Ainge’in yaptığı büyük işler arasında görülebilir.
Jonas Jerebko ise 2 yıl / 10 milyon gibi bir kontrata imzayı attı. 2. sezonu takım opsiyonlu olan kontratta gayet hoş görünüyor. Kendisi, Amir Johnson’la birlikte “Emanet kontratların farkındayız” cümlesini bol bol kuruyordur çünkü onunda kontratı 2 yıl / 24 milyon ve 2. senesinde takım opsiyonu var.
Gelelim son değerlendirme kısmına. Bu sezon Celtics ne yapar, ne yapabilir?
Doğu geçen sezon kadar güçsüz değil, kafadan 6 tane takımı (Cavs, Hawks, Bulls, Wizards, Bucks, Heat) Playoff yapabilecek şekilde yazabiliyorsunuz. İşte burada 7-8 yarışı başlıyor ve orada kan gövdeyi götürüyor. Orlando’nun gençleri şimdiden korkutmaya başladı bile, ayrıca bunun Nets’i, Hornets’i, Pacers’ı, Raptors’u hatta güzel hamleleriyle NYK’i bile var.
Brad Stevens’ı yoğun bir sezon bekliyor çünkü geçen sezon ki mucize bu sefer olmaz, belli takımlar dışında diğer takımlar kağıt üzerinde birbirine çok yakın. Maç maç düşünüp, her maçı kazanmaya çalışmalı. Hatırlatalım, geçen sezon Celtics çok basit maçları da kaybetti ama zor maçları neredeyse hiç kazanamadı. Buna rağmen 40-42 derecesiyle playoffa kaldı. Fikstür belirlenir belirlenmez “şu maçlar kek maçlar” denen karşılaşmalardan boş dönmemeli, bir bakmışsınız sezon sonunda 5. sıradan yeni superstarı çıkartır mıyız sorusunu kendinize sorar olmuşsunuz. Her maç önemli, her maç kritik.
Ama iyi yönden bakmak gerekirse de geçen sezondan daha iyi bir Celtics olacağı kesin. Thomas takımla ilk defa tam bir yaz geçirecek ve takıma daha fazla alışacak, Zeller’ın yarattığı savunma açığı artık olmayacak ve Brad Stevens takımda 3. sezonuna girecek ve o da genç yaşından dolayı daha fazla gelişmiş olacak ve sistemi daha fazla oturmuş olacak.
Yazının sonuna gelmişken tahmini rotasyon / olması gereken rotasyon şeklinde bir not düşeyim buraya, sezon başlayınca hangisi tutar görürüz.
Tahmini Rotasyon
İlk 5: Smart – Bradley – Turner – Sullinger – Johnson
Bench: Thomas – Hunter – Crowder – Lee – Olynyk
Ben nedense bu rotasyonu sevemiyorum, hücum gücü ve savunma gücü daha orantısız gibi duruyor (Bu yorum Avery Bradley’nin savunma yaptığını sananlara geliyor). Ayrıca benchte Thomas mutsuz ve arkasında Rozier kalıyor, takım içi dengeler sağlanmıyor!
Olması Gereken Rotasyon
İlk 5: Thomas – Smart – Crowder – Lee – Johnson
Bench: Rozier – Bradley – Turner – Sully – Olynyk
Neden mi olması gereken rotasyon, sırayla açıklıyorum efendim!
  1. Thomas 6. adam olmak istemediğini her seferinde vurguluyor ama kendisinin savunma açığı da aşikar. Bir savunma canavarı olan ve topla oynamayı sevmeyen ve bitirici noktada daha verimli olan Smart ile muazzam bir uyum yakalamışlardı geçen sezon, bu uyumu ilk 5’e taşıyoruz ve dengeli bir guard ikilisi yaratıyoruz.
  2. Sanırsam Jae Crowder’ın kağıda yansıyanlarla ve yansımayanlar ile beraber Turner’dan daha iyi bir oyuncu olduğunu tartışmıyorsunuzdur. Ayrıca onun kontratı daha pahalı ve pahalı olan her zaman daha çok sevilir. Ayrıca Turner’ın 2. beşte Rozier’la beraber hücumu iyi yönlendireceğine şüphe yok.
  3. Jared Sullinger çok laubali bir adam olduğunu açıklamalarından çıkartıyoruz. Sürekli hamburger yediğini bile taraftarlardan saklamayan bir adam. Fazla ağırlığından bacakları onu taşımıyor bile. Bu nedenle geçen sezon sakatlandığını unutmayalım. Kontrat sezonuna giren Sully, bu sezon benchten gelip ribaund ve hücum gücüyle takımı ayağa kaldıracaktır, Lee ise sembolik bir şekilde ilk 5’te dursun. Tecrübesi ilk 5 için gayet verimli olacaktır.
Son cümlelerimi söylerken, Celtics bu sezonda keyif verecek efendim. Geçen sezon ki kısıtlı kadro ligin maç başına en çok asist yapan 4. takımıydı ve 4. takımken de Spurs’ten yukarıdaydı. Siz siz olun Celtics’in amansız PO yarışını kaçırmayın, çünkü takım geçen sezondan daha oturmuş ve iyi bir kadro!
Sezon sonu tahmini: Yeniden 7. sıradan PLAYOFF
-Arda Can Yavuz
twitter: @ardacanyavuz

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir