NBA Günlükleri

NBA’E UĞRAMAYAN EUROLEAGUE EFSANELERİ #DİMİTRİSDİAMANTİDİS

“NBA’e Uğramayan Euroleague Efsanleri”ni anlatacağımız yazı dizimize Dimitris Diamantidis’le başlıyoruz.Profesyonel kariyerine Aris’te başlasa da devamında Panathinaikos’tan başka takımın formasını giymeyen ve soyadının hakkını vererek elmas gibi bir oyuncu olan (Yunanca’da elmas, diamantidi anlamına denk) Diamantidis’in kariyerine bir göz atalım.

2004-2005 Sezonu

Kariyerine alt yapısında yetiştiği Aris’te başlayan Dimitris Diamantidis, 2004-2005 sezonunda efsane olacağı Panathinaikos’a transfer oldu.İlk sezonunda 25 maçta forma giyen Diamantidis, 20’sine ilk 5 başladı. 8.5 sayı ortalaması yakaladı ve sezonu takımıyla birlikte lig ve kupa şampiyonluğuyla tamamladı.İlk sezonu Dia için oldukça güzel geçti.Panathinakos’u adeta sırtlayarak Euroleague’de Final Four’a taşıdı.Final Four’a giden yolda o zaman ki adıyla Efes Pilsen’i devre dışı bırakmak zorunda kalmışlardı.Euroleague’in 2005 yılından itibaren vermeye başladığı “Yılın Savunmacı Ödülü”nü de 2005-2009 yılları arasında kesintisiz alarak büyük bir başarıya imza attı.Bu ilk sezonunda takım arkadaşları arasında tanıdık bir isim de vardı: İbrahim Kutluay.

dia

Bu güzel sezonun ardından Yunanistan Basketbol Takımı’yla birlikte Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katıldı ve bu güzel sezon burada da devam edecekti.Takımını Yarı Final’de ve Final’de adeta tek başına sırtladı Diamantidis. Finalde 7 top çalmayla oynadı.Bu top çalmaların hepsi de -uzun kollarını kullanarak- pas arası şeklinde oldu.Yarı Final’deki Fransa maçında bitime 2 saniye kala attığı 3 sayı basketiyle takımını 67-66 öne geçirerek finale taşıması da unutulur gibi değil.Finalde ise Almanya’yı mağlup ederek altın madalyaya uzandılar.Diamantidis bu turnuvada yakaladığı 5.0’lık asist ortalamasıyla da turnuvadaki en iyi asist ortalamasını yakaladı.Bu güzel performansıyla da “Turnuva’nın En İyi 5”i arasına girdi.

2005-2006 Sezonu

İyi performansına devam eden Dimitris Diamantidis, bu sezonda da takımıyla lig şampiyonluğunu ve Yunanistan Kupası’nı kazandı.Yine Euroleague’in “Yılın Savunmacısı Ödülü”nü almaya layık görüldü.Ayrıca Yunanistan Ligi’nin MVP Ödülü’nü kazandı Diamantidis.Sezonu güzel geçiren Dimitris, 2006 Dünya Şampiyonası’nda yine takımıyla güzel işler başaracaktı.

2006 Dünya Kupası’nda yollarına dolu dizgin devam eden Yunanistan Milli Takımı ve Diamantidis’in gruptaki rakipleri arasında biz de yer alıyorduk ve gruptan bizi de 76-69 mağlup ederek nağmağlup çıktılar.Gruptan çıktıktan sonra ilk turda Çin’i, sonrasında Fransa’yı mağlup eden Yunanistan’ın karşısına Amerika Birleşik Devletleri Milli Takımı çıktı.Rakip çok ama çok zordu.Diamantidis ve arkadaşları Amerika Birleşik Devletleri’nin mağlup ederek büyük bir süprize imza attılar ve İspanya’yla final oynamaya hak kazandılar.Finalde İspanya’ya mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldular.

2006-2007 Sezonu

Diamantidis’in kariyerinin en güzel sezonu belki de 2006-2007 sezonu.Ligde ve Yunanistan Kupası’nda yine şampiyonluğa uzandılar.Ligde asist lideri oldu.Euroleague’de ise şampiyonluk gelmişti bu sefer.Euroleague’den gelen şampiyonluğuyla beraber Diamantidis’in artık kendisiyle özdeşleşen Euroleague Yılın Savunmacı Ödülü’nün yanı sıra Euroleague En İyi 5’i ve Final Four MVP’si ödüllerini kazandı.Yunanistan’da Yılın Sporcusu ödülüne layık görülen “Elmas”, Avrupa’da da Yılın Basketbolcusu ödülüne layık görüldü.Bu güzel sezonda Obradovic’in saha içindeki generaliydi kuşkusuz.İkili arasındaki ilişkiyi sezonların bitmesinin ardından detaylıca ele alacağız.Şimdi başarılı sezonlara devam edelim.

2007-2008 Sezonu

Diamantidis için sade geçen bir sezondu diyebiliriz 2007-2008 sezonu için.Kazanılan yine lig şampiyonluğu ve Yunanistan Kupası’nın yanı sıra “Euroleague Yılın Savunmacısı” ödülü vardı.Bir de Yunanistan Ligi’nde MVP seçilmişti tabii.Bu ödülü aslında 2004,2006,2007,2008,2011 yıllarında tam 5 kere aldı ama diğer ödüllerini anlatmaktan buna pek fırsat bulamadım.Ayrıca 2003-2013 yılları arasında Yunanistan Ligi All-Star takımında 10 kere arka arkaya forma giydi.

2008-2009 Sezonu

Iııı ne yazsak ki? Yine lig,kupa şampiyonluğu ve yine Euroleague Yılın Savunmacısı ödülü.Diamantidis oyun içinde olduğu kadar ödül ve şampiyonluk konusunda da oldukça istikrarlıydı.Bu istikrarı Euroleague’i kazanarak tekrardan bize gösterdi.Durdurulamıyordu Atina ekibi.Panathinaikos’u Obradovic’le birlikte uçuşa geçirmişlerdi adeta.Karşılarında durabilen istikrarlı bir takım yoktu.Özellikle Yunanistan Ligi’ndeki ezeli rakipleri Olympiakos, onlara pek yetişemiyordu.

2009-2010 Sezonu

Bu sezon bir farklılık yarattı Diamantidis ve Euroleague Yılın Savunmacısı Ödülü’nü alamadı.Ayrıca Yunanistan Kupası’nda da Panathinaikos’la zafere ulaşamadılar.Fakat Euroleague’in 2001-2010 yılları arasını kapsıyan “Son  10 Yıl Takımı” oyuncularının arasında kendisine yer buldu.Önünde Türkiye’de düzenlenecek bir Dünya Şampiyonası vardı.Komşu ülke olması bakımından ciddi bir taraftar desteği onlarla olacaktı ama onlar bekleneni pek başaramayacaktı Türkiye’de. 2.Tur maçında İspanya’ya yenildiler ve Diamantidis, takım arkadaşı Papaloukas’la birlikte sevenlerini üzdü adeta.Milli Takım’ın en önemli oyuncuları konumunda yer alan bu 2 isim Milli Takım’ı bıraktıklarını açıkladı.Artık Diamantidis’siz bir Yunanistan vardı.

2010-2011 Sezonu

 Diamantidis bu sezon da 2006-2007 sezonundaki başarıları yaşamaya niyetliydi takımıyla birlikte.Sezon öncesinde 3 yıllık bir sözleşme imzaladı Diamantidis.Ücreti çok konuşuldu ama hak ediyordu kuşkusuz.Yıllık net 3 Milyon € kazanacaktı Diamantidis. Normal sezonda Unijon Olimpija maçının son 75 saniyesine 13 sayı sığdırarak tarihi bir performansa imza attı.

123

 

Yunanistan Kupası’nı müzelerine götüremeseler de diğer başarılarının aynılarını yaşayacaklardı.Ligi kazandılar ve Euroleague Kupası’nı da müzelerine götürmeyi bildiler.Diamantidis artık kendisiyle özdeşleşen Euroleague Yılın Savunmacısı Ödülü’nü kazandı.Bu ödülün yanına da Euroleague Normal Sezon ve Euroleague Final Four MVP Ödüllerini de ekledi Elmas.Euroleague ile ilgili kendisi için ufak sayılabilecek bir başarısı daha var; 2010-2011 sezonunda Euroleague Asist Lideri oldu Diamantidis.Bir de unutmadan En İyi 5’e adını yazdırdı.Bu sezondaki başarılar bu kadar değil tabii ki.Final Four’da 18 asist yaparak bu alandaki 17 asistlik rekoru egale etti ve zirveye yerleşti. Ayrıca Euroleague tarihinde aynı sezon içinde En İyi Savunmacı, Normal Sezon MVP’si ve Final Four MVP’si seçilen ilk oyuncu olmuştur.

2011-2012 Sezonu

Bu sezon lig şampiyonluğu kaybeden Pana, Yunanistan Kupası’yla yetinmek zorunda kaldı.Diamantidis Euroleague En İyi 5’inde yerini yine aldı.

Bu sezon akıllarda kalan, uzun zaman unutulmayacak bir Maccabi Tel Aviv maçı oynadı Diamantidis.5 Nisan 2012 tarihinde oynanılan maçta 25 sayı, 6 ribaunt, 3 asist,2 top çalma ile oynamış ve tam 12 faule maruz kaldı.

2012-2013 Sezonu

Bu sezon da Yunanistan Kupası’nı ve lig şampiyonluğunu müzesine götürmeyi bildi Pana ve Diamantidis.Sezon sonunda yıllardır başarılar kazanılan, adeta istikrar abidesi haline gelen Obradovic ülkemizin yolunu tuttu ve Fenerbahçe Ülker’in başına geçti

2013-2014 Sezonu

Bu sezon Diamantidis, Obradovic’sizdi.Yıllardır beraber çalıştığı koç takımdan ayrılmıştı.Buna rağmen lig şampiyonluğunu ve Yunanistan Kupası’nı kazanmayı bildiler takım arkadaşlarıyla birlikte.Bu sezonda aynı zamanda Euroleague MVP’si seçildi.

Bu sezonda Diamantidis yeni bir rekora imza attı.Euroleague’de asist sayısını 978’e çıkardı ve vatandaşı Papaloukas’ı geçerek Euroleague’de En Fazla Asist Yapan Oyuncu unvanını ele geçirdi.

Aynı zamanda bir sezonda 176 asist yaparak Euroleague’de Bir Sezonda En Fazla Asist Yapan Oyuncu unvanını da elde etti.

2014-2015 Sezonu

2 yıl aradan sonra tekrardan lig şampiyonluğunu kazanamadı Panathinaikos.Bu sezonda sadece Yunanistan Kupası’yla yetinmeye çalıştılar.

 

Diamantidis-Obradovic İlişkisi

 

Aralarında kuşkusuz çok özel bir bağ vardı bu ikilinin.Birbirlerine çok şey kattıkları kesin.Şimdi birbirleri hakkında neler söylediler onlara bakalım biraz da.

234

Murat Murathanoğlu bir röportajıdan Obradovic’e “Panathianaikos döneminizde elinizde birçok kaliteli oyuncu vardı.Bu oyuncular neden NBA’e gitmedi?” sorusunu yöneltiyor.Obradovic de bu soruya; “Dimitris NBA’den nefret eden bir oyuncuydu.O bu ligden nefret ettiği için gitmedi.Diğer oyuncuların kişisel tercihleriydi” yanıtını verdi.

Diamantidis, 2012 yılında NtvSpor’un sorularını yanıtlarken İsmail Şenol kendisine Obradovic’le olan ilişkisini sordu.O da bu soruya; “Baba-Oğul gibiyiz.Çok saygı duyduğum dürüst bir insan.Profesyonel kariyerimde onunla çalıştığım için çok mutluyum.İnsan olarak da çok iyi birisi.Daha önce ne kadar dürüst olduğunu söylemiştim.Bu çok önemli.”

 

Obradovic, Tübad’a 2012 yılında verdiği röportajda ise Diamantidis’i şöyle anlatıyor; “Diamantidis hakkında insanların bilmediği ne söyleyebilirim ki? Bence Diamantidis şu anda Avrupa’nın en iyi oyuncusu. Buraya sekiz yıl önce geldi ve her sene daha iyi oynamaya başladı. Şurası çok açık ki bu seviyede devam etmeye aç. Antrenör olarak bildiğim bir şey var, çalıştığım tüm büyük oyuncular takımla birlikte hareket ettikleri için iyi basketbolculardı. Bireysel idman da çok önemli. Diamantidis izin günlerinde bile her sabah salona gelir. Şut atar, dribling yapar… O bu takımın gerçek lideri. Herkes onun kaptanlığını kabul etti. Benim işimi de kolaylaştırıyor. Diamantidis gibi bir oyuncunuz varsa tüm fikirlerinizi sahaya yansıtabiliyorsunuz. Diamantidis dürüst ve çok iyi bir insan. Takım arkadaşları için öneminin farkında. Her zaman takım arkadaşlarını düşünür. Kulüpteki herkesi düşünür. O tabii ki çok özel bir oyuncu, ancak özel de bir insan.”

Diamantidis ve Spanoulis

 456

Diamantidis’in ilk sezonunun ardından Pana’ya katıldı Spanoulis.Spanoulis’in Houston ayrılığı dışında 2010’a kadar birlikte forma giyen ikili, Avrupa’daki rakiplerine korku salıyorlardı adeta.2009 yılında ulaştıkları Euroleague Şampiyonluğu’ndaki uyumları ve yine zaferle sonuçlanan 2005 Avrupa Şampiyonası’ndaki uyumları da buna kanıt.Fakat 2010’da beklenmeyen bir şey oldu.Ayrılık bir derece ama Spanoulis’in ayrılığının ezeli rakip Olympiakos’a olması hiç beklenmiyordu.Temmuz 2010’da Spanoulis tüm tehditlere rağmen Olympiakos’a transfer oldu.Bu transferle birlikte Avrupa’yı domine etmesi beklenilen ikilinin yolları ayrılmış oldu.

Diamantidis Takım Arkadaşı İbrahim Kutluay İçin Ne Dedi?

Demiştim tanıdık bir takım arkadaşı vardı ve o isim İbrahim Kutluay’dı diye.İbrahim Kutluay’dan 1-2 röportajda bahsetti yaşayan efsane.Bakalım İbrahim Kutluay için neler söylemiş?

NtvSpor’a verdiği röportajda kendisine yöneltilen “Eski takım arkadaşın İbrahim Kutluay için neler söyleyeceksin?” sorusuna; “İbo burada,Yunanistan’da 1-2 yıl geçirdi.1 yıl kendisiyle takım arkadaşıydım.Harika bir insan.” yanıtını verdi.

 

13 Numara?

13 numara bilindiği üzere Panathinaikos için çok ama çok özel bir numara.Pana’nın ateşli taraftar grubunun adı 13.Kapı.Diamantidis’e kulüp için çok özel olan bu numarayı bilerek mi seçtiği sorulduğunda bu numaranın sebebinin taraftar olmadığını ama taraftarı çok sevdiğini belirtiyor.

onüçnumara

Artık Son Sezon

Bir Euroleague yıldızı daha kariyerini noktalama kararı aldı sezon sonunda.Evet, maalesef bu isim Dimitris Diamantidis.2016 yazında basketbol hayatına nokta koyacağını açıklayan Diamantidis bir devri kapatacak Panathinaikos adına.Pana’nın yeni koçu Alexander Djordjevic’in ısrarlarına rağmen bu kararından vazgeçmeyen Diamantidis son yılından keyif almaya çalışacağını söyledi.İşin iyi yanından bakarsak da asist makinesini izlememiz için önümüzde hemen hemen 7 aylık bir dönem var.

 

“NBA’e Uğramayan Euroleague Efsaneleri”  yazı dizimizin ilk ismi Dimitris Diamantidis’ti.Haftaya başka bir isimle görüşmek üzere.NBA Günlükleri’ni takipte kalın, hoşçakalın!

 

Oğuzhan BAŞAR

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir