NBA Günlükleri

Euroleague takımlarımız mercek altında

Bu sezon 4 ekibimizin oluşu özellikle Anadolu Efes ve Fenerbahçe’nin F4 için daha kararlı oluşu bizim için çok zevkli bir sezon geçeceğinin göstergesi. Bu ilk yazımda temsilcilerimizden kısaca bahsetmek istedim.

ANADOLU EFES

Bu sezonaAnadolu Efes Avrupa’nın göze batan oyun kurucularından olan Heurtel’ in direksiyonunda başlıyor. Heurtel’  in katkısı zararı tartışılır ama İvkovic kesinlikle ona güveniyor. Koç bu sırada ne olur olmaz diye Granger takviyesini yaptı. Anadolu Efes gelenek ve kültür olarak bir savunma takımı olarak göze çarpıyor her zaman ama bu yönünün aksine bu sezon takıma yapılan katkılarda ofansif anlamda daha fazla istikrar ve tehdit oluşturacak bir takım görüntüsü veriyor. Anadolu Efes dış şut tehditi konusunda Diebler’ ı kadroya kattı, geçen sezon hayal kırıklığı yaratan Janning’ den daha çok katkı verebilir. Uzun rotasyonuna Brown, Tyus ve Dunston geldi atletik ve sert oyuncular. Benim Brown konusunda kafam biraz karışık, Kuban’ da üst düzey performans gösterip Eurocup’ta 15.4 sayı ortalaması ile oynasa da fakat Saric’ in varlığı da olunca harika bir 4 numara rotasyonu diyebiliriz. Anadolu Efes ayrılan hiç bir oyuncunun eksikliği hissetmez, hatta yeni gelenlerle ve genç yıldızlarında her geçen yıl geliştiğini düşünürsek daha iyi bir kadro oluştu diyebiliriz. Bu yıl Efes ne yapar bence Anadolu Efes bu sezon yine son 8 yapar F4′ de sürpriz olmaz ama bu konuda büyük konuşmamak gerek, çünkü kadro uyumu ve istikrar çok önemli ve rakiplerde güçlü bu yolda.

DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ

Doğuş geçen sezon istediğini aldı, ligi iyi bir sırada bitirdi ve Euroleague yönetimi ile yapılan müzakarelerden başarıyla çıkarak bu organizasyonda bulunma şanşı yakaladı. Teknik heyet  bu seviyeye uygun transferler gerçekleşti, bu isimler Oğuz Savaş, Semih Erden, Serhat Çetin, Emir Preldzic, Samet Geyik, Ender Arslan, Redding, Harangody ve Slaughter. Benim görüşüm 5 numara rotasyonu gayet başarılı. 1 numara rotasyonu hedefler doğrultusunda yeterli. Ben Redding’ in performansını kritik buluyorum bekleneni verip verememesi çok kritik olacak. Bu transferler ne kadar ses getirip başarılı olsa da ince eleyip sık dokunmadığı kesin çünkü çok fazla soru işareti var. Doğuş inşallah soru işaretlerimizi yok eder ve başarılı bir sezonu geride bırakır. Doğuş bu yıl gerçekçi bir hedef ile çıkıyor yola top 16 ve burada kalıcı olmak. Doğuş kadrosu bu konuda iddialı; Sassari ve Brose Baskets, Doğuş için geçilemeyecek rakipler değil.

FENERBAHÇE

Fenerbahçe yaz dönemi başında çok kan kaybetti. Bjelica NBA’ye gitti. Goudelock hem savunma zaafı ve takım oyuncusu olamaması ile birlikte disiplinsiz hareketleri teknik heyetin onu yollamasına yol açtı. Yeni transferler ile belki de rüzgarı Fenerbahçe tekrar arkasına aldı, diğer ayrılan isimlerden hiç birinin eksikliği hissedilmeyecek. Obradovic farklı bir sistem ve farklı Fenerbahçe ile geliyor bu sezon. Bazı kitleler transferleri yeterli bulmasa yada şüphe ile yaklaşsa da içlerinde sırıtan bir transfer yok. Hepsi çok üst düzey oyuncular ve buraya başarı için geldiler, takımın lideri yada yıldızı olmak için değil, F4 oynamak hatta şampiyonluk yaşamak için. 1 numara rotasyonuna 2 farklı tipte oyuncu geldi Sloukas ve Ali Muhammed ( Dixon ) bence de olması gereken buydu. Ali Muhammed durmadan skor üretebildiği gibi takımınada sayı attırabilirken, Sloukas Ali kadar skorer olmasada direksiyonun başına geçip takımı yönlendirecek ve zaman zaman ceza şutları ile büyük katkı yapacaktır. Onu Teodosic, Rodriguez gibi oyuncuların seviyesinde görmüyoruz ama o potansiyelde bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Obradovic bu sezon Bogdanovic ve Melih’e daha çok güveniyor ve daha fazla sorumluluk verecek gibi duruyor. Hickman’da yakında takıma katılacak. Diğer yeni transferler Datome ve Kalinic tamamen çok farklı oyuncular ve tamamen birbirlerini tamamlıyorlar. Obradovic harika bir ikili kurdu burada Datome’a verin topu o durmadan sayı atabilecek potansiyelde ve iyi de bir takım oyuncusu; Kalinic ise tam bir takım oyuncusu ve savaşçı, 3 numara için aranan kan olabilir belki çok skor katkısı vermez. Diğer tarafta uzun rotasyonuna Barış, Antic ve Udoh katıldı hepsi yerinde isimler. Antic tecrübesi, ceza şutları savaşçı enerjisi ile ne kadar yaşı soru işareti olsa da katkı verecektir. Udoh NBA’de iyi bir rotasyon oyuncusu iken buraya kendini göstermeye neler yapabileceğini gösterip tekrar yıldızını parlatmaya geldi Barış koç ne derse ne görevi verirse yapar zaten. Fenerbahçe de hedef net F4’te kalıcı olmak ve kupaya en yakın zamanda uzanmak. Ben bir sürü kişinin aksine bu sezon ki kadroyu daha başarılı ve iddaalı bulurken, Obradovic’in vardır bir bildiği diyerek çıtayı geçen yılki başarıdan sonra yükselterek Final olarak görüyorum.

PINAR KARŞIYAKA

Karşıyaka diyince her zaman aklıma ilk atletizm gelir. Gidenlerin yerine de Ufuk Sarıca yine atletik oyuncular getirerek takımla bu yönde ilerleyeceğini yine gösterdi. Atletik takımlar her zaman çok büyük tehdit oluştururlar, rakip her kim olursa hele bir de oyuncular gününde ise ve iyi uyum yakalanırsa başarı gelir ama bu uyumu kurmak çok zordur. Ufuk Sarıca bu konuda gayet başarılı bir koç olarak takımını şampiyon yaptı. Yeni transferle bakınca ben 2 isimde yoğunlaşacağım; Justin Carter ve İverson Karşıyaka için kesinlikle nokta transferler. Kerem, Muhammed, Can rotaston için yeterli oyuncular iken, Kerem Gönlüm tecrübesiyle takıma  yol gösterecek. Diğer transferler Kenan ve Ragland isimleri takımın oyun kurucuları. Ragland kesinlikle bir Dixon olamaz ama vereceği katkı yinede çok büyük olur ve onun vereceği katkı takım için kilit bir etken olacak. Kenan kesinlikle Fenerbahçe de olduğundan daha iyi olacak ben bundan eminim çünkü bu sezon onun sezonu, Ufuk Sarıca ona güveniyor ve Kenan kendini göstermek için her şeyi yapacak. Josh Carter’a geldik yakından tanıdığımız bir isim ve 3 numaralı pozisyon ona emanet. Ufuk Sarıca kafasında ki plana göre bir kadro oluşturdu ve hedef ilk sezonunda Karşıyaka’ nın top 16 görmek ve önümüzde ki yıllarda da bu kulvarda boy göstermek. Rakiplerden Barça ve Pana kendi aralarında çekişirken diğer iki takım olma konusunda Karşıyaka; Kuban ve Zalgris Kaunas ile kapışacak. Bu ekipleri alt etmek ne kadar zor olacak olsa da Karşıyaka evindeki atmosfer ile en kötü 4. olarak çıkar diye düşünüyorum.  Zielona Gora bence Karşıyaka’ya çok zorluk çıkarmayacaktır ama hiç bir rakibi küçümsemiyoruz kesinlikle.

Berkant Güney

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir