NBA Günlükleri

Gregg Popovich Ve NBA’in Son 20 Senesi Üzerine

Wilt Chamberlain – Bil Russell – Larry Bird – Magic Johnson sonrasında Micheal Jordan, buraya kadar sıralama tamam, ya sonrası? Jordan sonrası NBA, Zidane sonrası Fransız futbolunu andırıyor aslında. Bir yandan sürekli piyasaya sürülen  yeni Jordan adayları diğer  yandan yeni Zidane adayları. Jordan oyunu her şekilde domine ediyordu. Hatta öyle bir pazarlama aracı haline gelmişti ki, sahanın dışını daha iyi domine ettiğini söyleyebiliriz. Fakat aranan yeni Jordan, oyunu her şekilde domine etmesi beklenen yeni adamımız yaşça Jordan’dan daha büyüktü ve üstelik sahanın kenarındaydı: Gregg Popovich!

İzleyeceğimiz film, Gregg Popovic’in sistem ve takım temalı başyapıtı…

Son 19 senede bir San Antonio efsanesi yaratan ve bu aralığa 5 şampiyonluk sığdıran Sırp koçun zihinlerde San Antonio  ile hatta Duncan’la eşleşmesi elbette normal. Ama Popovich’in hikayesi yalnızca 96’dan günümüze uzanan bir San Antonio/Duncan hikayesi değil.

San Antonio macerasına 87/88 sezonunda Larry Brown’ın yardımcısı olarak başlayan, bizim beyaz saçlarıyla tanıdığımız Gregg Popovich, o zamanlar henüz  38 yaşındaydı. Aynı takımın başına dokuz sezon sonra baş antrenör olarak dönüp yazacağı 19 sezonluk destandan habersiz, 5 sezon yürüttüğü yardımcı koçluk görevini  Playoff’lara kalınamayan 91/92 sezonuna kadar sürdürdü. Aynı sezonun sonunda Popovich Golden State yolunu tutarken, Larry Brown da elbette San Antonio da tutunamayıp Clippers’ın yolunu tutuyordu.

Ve yıl 1994! San Antonio ve Popovich’in yolu bir kez daha ama bu sefer ayrılmamak üzere kesişiyor. San Antonio’daki  yeni görevi, basketbol operasyonlarından sorumlu yardımcı başkan ve genel menajerdi. Sabırsızlandığınızı biliyorum ama Popovich’in sahaya baş antrenör olarak inmesi için iki sezon daha beklemeliyiz. Korkunç geçen ve playoffa dahi kalınamayan 1996/97 sezonundan sonra Popovich’in sahne alma sırası gelmişti ve San Antonio’nun yeni baş antrenörüydü artık. 96/97 sezonunun ne kadar korkunç geçtiğini merak ediyorsanız Bob Hill’in sonraki sekiz sezon NBA’de çalıştıracak takım bulamadığını söyleyeyim, anlarsınız!

Ve 1997! Şimdi tarihi biraz hatta baya bi geriye sarıyoruz. Takvimlerimiz 6 Ağustos 1945’i gösterirken 08.15’de Hiroşima’ya bırakılan atom bombası, yalnızca insanoğlunun içinde bulunduğu en büyük savaşı korkunç bir şekilde bitirmekle kalmıyor aynı zamanda devletlerin de yeni stratejisi haline geliyordu. Sonrası mı? Yıkılan duvarlar, dağılan Sovyetler, gerisini yaşıyorsunuz zaten…

gp4

Yeniden 1997! Takvimlerimiz bu sefer 25 Haziran 1997’yi gösterirken yer Charlotte ve unutulmaz bir Draft! San Antonio Spurs 20 galibiyete karşı 62 mağlubiyetle tarihinin en kötü sezonunu geride bırakırken kendi atom bombasına kavuşuyorken 20 yaşındaki genç Duncan 1.sıradan draft edilerek takıma katılıyordu. Aynı draft gecesinde 18 yaşındaki Tracy Mcgrady, liseden direk seçmelere katılarak dokuzuncu sıradan Toronto yolunu tutuyordu.

San Antonio sistemi, temelde dışarıda yapılacak baskıyla rakibi içerideki iki uzuna yönlendirme prensibine dayanıyordu ve içeride rakibi ikiz kuleler karşılıyordu. İkiz kuleler düzenin daimi üyesi Tim Duncan’la beraber  sırasıyla  David Robinson, Nazr Muhammed, Radoslav Nesderovic ve son olarak sezon başında Atlanta Hawks yolunu tutan Tiago Splitter pota altını kararttılar.

gp3

 

Popovich sisteminin ve o sisteminin en önemli parçası Duncan’ın ilk şampiyonluğuna kavuştuğu 98/99 sezonu diğer sezonlardan çok farklı başlamıştı.Hatta başladığı söylenemez. NBA Lokavt kavramıyla tanışmış, anlaşmazlıklar sezonunun başlangıcını 5 Şubat 1999’a kadar ertelemiş ve belki de en önemlisi All-Star etkinliklerinin  düzenlenememesine yol açmıştı.Normal sezon kısaltıldı ve bazı takımlar kendi aralarında maç bile yapamadan playofflara geçilirken San Antanio batı konferansının  şampiyonu olarak final serisinde, NBA’in kibirli şehrinin temsilcisi Knicks’i 4-1 ile geçerek şampiyonluğa uzanıyordu. NBA’de henüz ikinci sezonunu geride bırakan Tim Duncan, playofflarda yakaladığı maç başına 23.2 sayılık ortalamasının yanı sıra final  serisinde oyununu MVP ödülünü alarak taçlandırıyordu.

Yazar : Yusuf Yücel

(Bu yazının devamı olan 1999’dan günümüze yazısı da gelecek… )

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir