NBA Günlükleri

Hey Gençler Burası NBA!

Bir devri kapatıp bir devri açan oyuncularda var NBA organizasyonunda,kimileri ise o kadar yüksek beklentilerle gelip gittiler ki bu tarih sahnesinden. Kimisi birinci sıradan,kimisi onuncu sıradan seçildi. Bazen 10.sıradan kral çıktı, bazen 1. Tamamen izlenim ve şans olduğunu hatırlatmak gerek. Bugün sizlere drafttan ilk 5 seçilen oyuncuları değerlendireceğim.

5-Mario Hezonja

Barcelona için ne kadar sezon hayal kırıklığı ile biterse bitsin. Bazı oyuncuları Avrupa ve Amerika kıtasına Hezonja pastasını bize tam pişirilmiş halde  sundu. Lakabı Süper Mario ve bunun hakkını veriyor doğrusu, atletik oraya buraya zıplıyor. 2 numara pozisyonunda oynayan basketbolcu  2.03 boyunda ve 99 kilo ağırlığında. Pozisyonuna göre kilosu ve boyu NBA ve Avrupa basketbolu için çok uygun. Atletizm özelliği demişken beyaz bir oyuncuya göre patlama özelliği gerçekten çok özel. Potaya doğru her yöneldiğinde gerçekten patlayıcı özelliğini gösterebiliyor. NBA’de vücut konusunda üstüne koyacağı kesin. Şut konusunda ise gerçekten takımda kesinlikle görmek isteyeceğiniz türden bir bileği var. Her pozisyonda kaldırıp atabilir mesafe tanımaksızın. Bana göre tek sorunu mental açıdan bu yaşta bir oyuncunun biraz kendini diğer oyunculardan yukarda görmesi ve 30 yaşında bir oyuncunun tecrübesi sanki onda varmış gibi hissettiriyor. Bunu Barcelona’nın maç içinde çok net bir şekilde görebilirsiniz. Orlando’nun yolunu tuttuğunu hatırlatmakla beraber kendisini geliştirebilir.

4-Kristaps Porzingis

Draft gecesi ıslıklarla ekrana geldi New York taraftarı istediği oyuncuyu çekmemiş gibi bir hava vardı.  Litvanya ekolünden gelen bu uzun kollu adam 2.13 boyunda. Uzun kollarını savunmada iyi kullanan bir oyuncu diyebiliriz, pas açılarını ve pas kanallarını kapattığı kesin. Tek sorun blok ve top çalmada istatistik sayfasına pek yansıtamıyor ve sırtı dönük oynayan oyuncular karşısında biraz zorluk yaşıyor. New York’un bu sezonda pek iyi işler yapamacağını düşünürsek kendini bulabileceğini düşünüyorum. Phil Jackson iyi çıkarttı desek yalan olmaz aslında. Onu değerli kılan bir diğer nokta ise çabuk ayakları ve şutunu birazda daha geliştirebilirse ıslıklayan insanların yüzlerine yanaklarına kırmızı tonları koyabilir. NBA’de ribaund konusunda biraz kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum ve Dirk Nowitzk’inin ilk yıllarında ribaund konusunda ne kadar zorluk çektiğini belirterek Porzingis neden olmasın diyerek  noktayı koyuyorum.

okafor-porzingis

3-Jahlil Okafor

Sixers’ın malum 3.draftında çektiği 3. uzun. 2.11 boyunda pota altı için fiziği biraz ağır kalsa da aksine ayakları hızlı diyebiliriz. 2015 Ocak ayının Mock Draftta ki sırası birdi. Ancak geçirdiği sakatlıklar ve savunmada ki Towns’a göre daha kötü olması onu belki üçüncülüğe kadar götürdü. Yaşının üstünde bir post oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Zayıf yönüne kendisi savunma anlamında çok iyi bloklayabilen bir oyuncu değil.  Ne kadar pota altında vücudunu iyi kullanırsa kullansın pick and roll yaparken vücudunu yeterince ayarlayamıyor. Çok iyi bir şutör değil, pick of pop için iyi bir tercih değil. Alanı dışında iyi ribaund alamıyor. Oyuna savunmacı olarak yeterince adapte değil. Potaya uzakken bitirmede zorluk yaşayabiliyor; bunun da altında yatan gerçek patlayıcı bir atlet olmaması. Kondisyon, vücudunu geliştirmekte uğraşmasına rağmen bir sorun olabilir. Atletizm eksikliği NBA seviyesinde ona sorun çıkarabilir. Çalışkanlık ve mental anlamda kendisini Tim Duncan’a benzetsek kimsenin itiraz ediceğini düşünmüyorum. Fark yaratacağı kesin ama her zaman potansiyeli olup problemleriyle boğuşan bir oyuncu mu olacak, hep beraber göreceğiz.

2-D’Angelo Russell

Lakers  Okafor’u seçmemesi herkesi şaşırttı desek yanlış olmaz. Mitch Kupchak amcamız yapılanma anlamında en önemli adımlardan bir tanesini atarak oyun kurucu pozisyonunda oynayan oyuncu kadrolarına kattılar. Kişisel fikrimi sorarsanız Okafor’dan daha iyi bir oyuncu olduğu ve pas, şut gibi konularda Okafor’un önünde olduğu bir isim. Geleceğin Lakers’ını oluşturmakta kararlı olan Mitch, çok yüksek potansiyelli bir oyuncuyu kadroya kattıkları kesin. Kobe’nin son sezonu olduğunu düşünürsek eğer Russell 19 yaşında kendisine verilen sorumlulukları yerine getirebilirse gerçek bir star ışığı olduğu kesin. Russell’ın gelişmesinde ki en büyük etken kuşkusuz Kobe Bryant. Kobe muhtemelen çaylaklardan katkı alabilmek için onları acımasızca zorlayacak ve kendisinin aşırı rekabetçi seviyesine ulaşıp ulaşamayacaklarını görecek. Russell bu zorlu deneyimi memnuniyetle bekliyor olacak. Ancak Russell’in elinde olmayan başka bir faktör ise kuşkusuz koç  Byron Scott topsuz alandaki hareketlere ve perdelemelere önem veren, melez bir Princeton sistemi kurmaya çalışan eski tip bir koç. Ancak Russell, pick and roll setlerinin tercih edildiği, topun kendi ellerinde olduğu yüksek tempo hücumlarda daha iyi varlık gösterdiği kesin.  Ancak bazı güçlü guard oyuncularının da Scott’un koçluğu altında olgunlaştıklarını unutmamak lazım – New Orleans Hornets’ta 4 sezon Chris Paul ve iki yıl da Cleveland Cavaliers’da Kyrie Irving’e koçluk yaptı. Sizleri birde Russell’in yeteneklerinin bir kısmını sergilediği bir videoyu hemen sizlerle paylaşalım.

1-Karl-Anthony Towns

Sonunda 1. sıraya ayak bastık. Sürpriz yaşanmadı ve Minnesota şapkasını kafasına taktı. Karl çok yönlü oyun stiliyle ve savunma potansiyeli bakımından gerçekten “Olur bu çocuk ya!” diyebiliyoruz.  Towns savunmada uzun kollarıyla ve fiziğini kullanarak iyi bir pota altı oyuncusu olma yönünde ilerliyor desek yanlış olmaz. Ancak Yaz Liginde ki perfonması olursa Towns saç baş yoldurabilir, NBA’nin biraz pis havasını soluması gerektiğini düşünüyorum. Ayakları çabuk diyebiliriz Towns için ve atletizm konusunda çok ortada. Okafor’un asıl sorun yaşadığı kısımlardan bir tanesi pick’n roll atletizm konusunda biraz geride kalınca normalde iyi bir block ortalaması tutturmasını beklediğimiz oyuncu pick’n rollerde fark yaratamıyor.

towns-wiggins
Hücum konusunda geldiğimizde kendisinin posttan skor üretmesi en iyi yaptığı işlerden bir tanesi. Russell’in Kobe gibi bir artısı olduğunu söylemiştik aynı şey Towns için geçerli. Takımın geçmişinde önemli bir yer kaplayan isim, Kevin Garnett. Garnett ona oynadığı süre boyunca savunma hücum anlamında her şeyi öğreteceği kesin. Mental anlamda ise Towns draftta öne çıkmasının sebeplerinden bir tanesi. Towns’un çok çalışkan bir oyuncu olarak nam saldığını belirtelim. Uyum konusunda ise bana göre diğer gençlere göre burda kendini hatırlatıyor. NBA’nin kısa 5 modasına karşın gelecekte fark yaratacağı kesin. Yaz liginde performansı sizi aldatmasın çok önemli bir potansiyel NBA sahnesine çıkıyor. Minnesota Wiggins ve Towns ile beraber potansiyellerini ne kadar yansıtacaklar hep beraber görüceğiz. 2-3 yıla çok fark yaratacak bir oyuncu olacağı kesin.

Sizlere bu sene NBA draftından ilk 5 seçilen ismi değerlendirmeye çalıştım.

Hoşçakalın!

Alican BULUT

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir