NBA Günlükleri

Nerden Geliyor Bu Para?

NBA’nin organizasyonda ne kadar açıkları olsa da markalar ve küresel anlamda etkisi belli.Peki oyuncuların bu markalardan karı ne oluyor? Tabi ki oyuncuların sponsorluk anlaşmaları.. Oyuncu anlaşmaları akla gelince ilk olarak majesteleri aklımıza geliyor, net rakamlar yok ama 1 milyar dolar’a ulaşan toplam reklam geliri oldu majestelerinin. Hala daha çoğu NBA oyuncusundan çok kazanıyor.Nike ile başlayan yolculuğuna daha bir çok markayı peşine takan majesteleri pil reklamında bile oynamış.
majesteleri
Adidas basketbol piyasasında hala aktif rol oynarken,Nike Kevin Durant, Carmelo Anthony,Wade,Lebron James’i katarak pazarda kendisininde söz sahibi olmasına sebep oldu. Sadece Amerika’da değil,Yao Ming’in NBA’de göstermiş olduğu performans ona Reebok ile sponsorluk antlaşması yapmasını sağladı.Bu kadar aktif pazarda Kobe Bryant’ın eksik kalması beklenemezdi heralde, takımından aldığı parayla beraber aldığı toplam miktar 59.8 milyon doları bulmuştu. 27,8’i takımından gelirken saha dışı reklamlardan geliri 32 milyon dolar. Nike ile yaptığı antlaşmada 28 milyon kazanan oyuncu ABD’de satılan ayakkabı sayısı, Çinde satılanların yarısı kadar olduğunu belirtelim. Kobe’den sonra en çok kazananan isim ise “King” lakabıyla tanıdığımız yıldız oyuncu Lebron James.57.6 milyon dolar olan King’in saha dışından geliri tam 40 milyon doları buluyor. James’in Nike, Coca-Cola, Samsung ve McDonald’s gibi dev firmalarla sponsorluk anlaşması var. Kuşkusuz bu oyuncuların başarılarıyla beraber kitlesi artıyor,başarı arttıkça sponsorluk sözleşmelerinin bu kadar artması hiç şaşırtıcı değil. En çok kazanan 3. İsim ise bir türlü eski günlerine dönemeyen Rose 16 milyon doları sponsorluklardan geliyor. Sakatlanırsa nolucak diyor gibisiniz biliyorum ancak Iverson’un Reebok ile ömürboyu sözleşme imzaladığınıda unutmamak gerek.

Gelişen bu pazarda,tabiki de NBA’nin pazarlama konusunda ne kadar üst seviyede anlaşılıyor. Ülkemizde basketbol takımlarımız sponsor bulamazken, NBA’de forma reklamı alınmaya başlasa, üst düzey firmaların sıraya girmemesi içten bile değil.

Harden

En son gündemi meşgul eden ve muhteşem bir ilgi çeken hadise ise Houston şehrinin yıldızı James Harden oldu. Nike, ellerinde birde çok süperstar varken bir oyuncuya 200 milyon dolar vermek istemedi. Harden’da daha Adidas’ın teklifini resmi olarak kabul etmeden önce Drew League’de her maçını izleyen kız arkadaşı Khloe Kardashian resmen belli etmek için tamamen Adidas giyinmişti.Daha sonra James Harden Adidas’ın yolunu tuttu. Kutu kutu ayakkabılar üstüne Harden gülmesin de napsın? Güle güle giysin diyoruz ve ilerleyen dönemlerde bu oyuncuların yanına yeni isimler eklenebilir. Bu kadar global karşısında oyuncuların ve markaların kazanç sağlamasında Çin’in ve ABD’nin büyük bir pazar oluşturduğu kesin. Şunu sormadan da edemiyorum. Sahi “Nerden geliyor bu para?”

Hoşçakalın

Alican BULUT

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir