NBA Günlükleri

Soru&Cevap: Kevin Love’un sakatlıktan dönüş süreci ve oyununun gelişmesi

Kevin Love, tam temas gerektiren gerçek maçlara çıktıktan bir kaç gün sonra Grantland’den gelen telefon konuşmasına cevap verecek kadar nazikti. Kevin Love ve Kirk Goldsberry Love’un iyileşme sürecinden, neden forma numarasını değiştirdiğinden ve ofansif anlamda nasıl geliştiğinden konuştular. Ben de bu röportajı sizlere NBA Günlükleri adına çevirdim. İşte aşağıda yapılan röportaj:

Nasıl hissediyorsun, yeniden basketbol oynayabilmek nasıl hissettiriyor ?

Harika hissediyorum. Omzum çıkarıldığından beri, son akşamlarda ilk kez gerçek anlamda gerçek maçlarda süre almaya başladım. Bilirsiniz her şey zamanla ilerledi, önce birebir, üçe üç, beşe beş maçlar, ve sonunda dünden önceki gece 12-15 dakika oynadım ve dün akşam da 20 dakikadan fazla süre aldım. Omzuma ilk gerçek darbeleri almam, bunların hepsi ritmimi tekrardan kazanmamla ilgili, ama iyi hissediyorum. Bu haftayı arkamda bırakmaya ve gerçek sezonu düşünmeye hazırım.

Böyle bir sakatlığı atlatmaya çalışırken, sende geri gelen ilk ve son şey neydi  ?

Geri gelen ilk şey fiziksel bir şey bile değil: Mental bir bakış açısından, sadece yeniden burada olduğum için mutluyum. Bu oyunu neden sevdiğini hatırlamak insanı canlandıran bir şey ve benim iyileşme dönemimde de büyük bir rol oynadı. En son geri gelen şey ise hareket açıklığı, ve eskiden en iyi olduğun şeyleri yeniden en iyi şekilde yapabilecek seviyeye gelmek. Omzum çıkarıldıktan sonra, %100 olarak geri dönmek çok zor. Bu seviyeye dönmek ortalama 4-6 ay alıyor.

Bu 4-6 ayın en sinir bozucu kısmı hangisi ?

Ee, sadece fiziksel olaylar değil, geçirdiğim tüm mental ve duygusal olaylar. Her şeyden kötüsü de, her gün aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak çok sıkıcı. Bazen bir adım ileriye gidiyorsun ya da iki adım geri gidiyorsun, kendine saygını yitirmemelisin ve mücadelene devam etmelisin. Beynine, çok uzun sürebilecek bu gelişimlerin – Daha önce de belirttiğim gibi 4 aydan 6 aya – senin %100 şekilde geri dönmene yardım edeceğine ya da eskisinden daha güçlü yapacağına inandırmalısın.

UCLA’da ve Minnesota’da 42 numarayı giyiyordun, ama şimdi Cleveland’da 0 numarayı giyiyorsun. Bunun sebebini açıklayabilir misin ?

untitled

Nate Thurmond Cleveland’da 42 numarayı giymişti. Bu yüzden 42 numara Cleveland’da emekliye ayrılmıştı. UCLA’da emekliye ayrılmış bir numarayı Hazzard ailesi sayesinde giymiştim zaten. ( Bruins, Walt Hazzard’ın 42 numaralı formasını Love 2007’de okula gelmeden ve formayı giymeye başlamadan önce emekli etmişti. )

0 numarayı almadan önce başka numaraları da düşündüm. Her zaman 0 numarayı sevmişimdir ama 42’den sonraki ilk seçimim o değildi. 7 Eylül’de doğduğumdan dolayı 7 numarayı almayı düşünmüştüm, annem bana hep 7 numaranın benim şanslı numaram olduğunu söylerdi. Ama 7 numara da Bingo Smith’in giydiği formaydı ve o da emekli edilmişti. Bir ara olimpik oyunlarda giydiğim 11 numarayı düşündüm ama o da Big Z’nin formasıydı ve o da emekli edilmişti, bu yüzden başka bir numara düşünmek zorundaydım.

Küçüklüğümde 0 ve 00 numaralarını giymiştim, bu yüzden 0 numarayı seçmeyi düşündüm ve Oregon ve Ohio’dan dolayı bunun havalı olabileceğini düşündüm ve bu benim için yeni bir başlangıç’ın simgesiydi. Tüm bunlardan sonra 0’ı seçtm.

NBA’deki en asimetrik şutörlerden birisin, sahanın sol tarafını sağ tarafından her zaman daha çok sevdin. Sebebini söyleyebilir misin ?

untitled1

 

 

Minnesota’daki dördüncü ve beşinci yıllarımda Rick Adelman ile birlikte çalışırken oynadığımız köşe hücumlarında her zaman sol taraftaydım, ve Nikola Pekovic de her zaman sağ tarafı severdi. Uzun bir süre genellikle böyle oynadığınız zaman, sevdiğiniz ve en iyi olduğunuz noktaya gitmeye eğilimli oluyorsunuz bu yüzden şutlarımın büyük çoğunluğunun bu bölgelerden geldiğini itiraf etmeliyim.

Bu yıl, aslında değiştirmek istediğim bir şey bu. Bu yıl sahanın her tarafını eşit şekilde kullanmayı umuyorum çünkü sahadaki bir çok yerde iyi olabileceğimi düşünüyorum. Bu yıl farklı noktalardan da sahayı görmek istiyorum, yani tabi ki yine zaman zaman en sevdiğim noktalarda olacağım ama bu sefer farklı pick&roll’ler ve farklı oyunlar yaratmak istiyorum. Oyunumu tüm sahaya yaymak istiyorum.

NBA’ye geldiğinden beri, klasik bir uzun forvetten, esnek bir 4 numara olmaya doğru yavaş yavaş evrildin. Bunun olmasının ve NBA’deki en iyi aktif uzun mesafeli şutörlerden biri olmanı sağlayan bu evrilmenin sebeplerini söyleyebilir misin ?

loveovertime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her zaman şut atabilirdim. Babam bana bunu ben gençken inandırmıştı. Bana hep şut attırırdı ve dışarıdan oynamamı isterdi. Topa dokunmamı isterdi ve benim oyunumu geliştirmemde de baya etkili olmuştu. NBA’in başlarındayken nasıl daha çok süre alacağım diye düşünürdüm. Cevap da ribaund almak, boyalı alanda etkili olmak ve en önemlisi de çembere girmeyen topu takip edip sayı üretmek ve kanca şutlar atmaktı. Daha çok süre kazandıkça, şutör olarak daha çok neler yapabileceğimi de gösterebildim, vücudumu geliştirdim, güven kazandım. Oyunumu günden güne daha çok geliştirdim.

untitlead

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yaz kişisel antrenörüm Rob McClanaghan ile çalışıyordum, ve ona oyunumu üç sayı çizgisinin gerisine çekmek istediğimi söyledim, böylece üç sayı çizgisinin gerisinde,  al-at, dur-at, geçiş çalışmaları gibi çalışmalar yaptık. Oyunumu saha geneline böyle genişlettim.

abed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senin dışa dönük oyuna evrilmen, NBA’deki uzun adamların şut seçimindeki büyük değişiminin bir sembolü. Bu eğilimin önümüzdeki beş yılda da devam edeceğini düşünüyor musun ?

Ben bu olaya bu olay daha başlarken katılmıştım, ve o günden beri bir gelişim içerisinde. Uzunlar şut mesafelerini yavaş yavaş uzatmaya başlamıştı. Nowitzki ve Pekovic gibi uzunlar dışarı adımlarını atıyorlar ve bu şutları sokuyorlardı. KG ve Chris Webber gibi oyuncular büyük şutlar sokuyorlardı. Tim Duncan top sürdükten sonra adımını alıp panyalı şutlar atıyordu. Bence Avrupa basketbolu uzunların bu şekilde boyalı alan dışına çıkmasında çok etkili.

Babam bu konuda ‘ Bu adamları izlemeli ve ne yapıyorlarsa yapmalısın, çünkü gerçekten şutları sokabiliyorlar ‘ derdi. Bu yüzden evet, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyorum.  Artık çok nadir şekilde ‘ gerçek uzun ‘ diye tabir edilen oyuncuların sadece blok vurmakla kaldığını görüyoruz.

Kaynak: Grantland, by Kirk Goldsberry

Çeviri: Serkan Sargın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir