NBA Günlükleri

Anında – Kevin Durant

 

Tünelin ucunda kalan son kişi bendim. Sezondaki ilk maçımızdan önce, bir kaç saniye beklemek ve sadece kalabalığı dinlemek istedim. Oklahoma City’i son kez duyduğumdan beri epey bir zaman geçmişti.

Anı yaşamaya çalışmanın yarattığı çatışmayı seviyorum. Bu cidden kolay değil. Hepimiz geçmişe bakmak ya da hayatı hızlandırmaya çalışmak için doğmuşuz ama ben geleceği düşünmek için çok fazla zaman harcamıyorum. Bu seni şu an yaşadığın dünyadan koparıyor. Geçen bu bir yıldan sonra, bunu çok daha iyi öğrendim. Basketbol oynamayı seviyorum, bu yüzden 14 hafta sadece bot giymek zorunda kaldığımda ve 3 aydır hiç bir şut bile atamadığımda, bu beni gerçeğe çok daha çabuk getirdi. Sadece anı yaşamalısın. Basketbol hayatın kırılgan, aslında bu oyunun bu kadar anlamlı olmasının sebebi de bu.

Geçmişle ilgili düşünürken de çok fazla zaman harcamam, yaşadıklarından ders çıkarmak güzel bir şey ama geçmişte takılı kalırsan şu an yapman gereken iş için gereken konsantrasyonunu orada bırakırsın.

Photo-Oct-15-7-14-59-AMa1

 

 

Yeni sezon başlamadan, 4 yıl önce finalde kaybeden takımımız hakkında düşündüm. Çok iyi bir takımdık, ama neye sahip olduğumuzu bilemeyecek kadar gençtik. Hepimiz 23, 24 yaşlarındaydık ve aslında o zamanki problemimizi şimdi anlayabiliyorum: Hepimiz kendi adamızdaydık. Mesela ben, ne zaman pas vermem gerektiğini ve ne zaman bencil olmam gerektiğini bilmiyordum. Heat kadrosu daha önce finallerde oynamıştı ve dolayısıyla bizden daha tecrübeliydi. Hala o zaman kazanabileceğimizi düşünüyorum ama bu bizim için bir dersti. Bu olayı atlatmamız gerekiyordu.

Son iki aydır bana vücudumun ne halde olduğuyla ilgili, dakikalarım hakkında sorular soruluyor, gerçek halimle geri gelip gelmediğim sorusu soruluyor.

Ayağım hakkında sorular soruluyor.

Ayağım iyi durumda.

Form durumum hakkında sorular soruluyor.

Formum yerine gelecek, ama bunun için biraz zaman gerekiyor. Antrenmanlardaki hızla, maç hızı arasında çok büyük fark var.

Geleceği tahmin etmem de isteniyor. Takımımızın nasıl oynayacağı, neler yapacağıyla ilgili şeyler söylemek başkalarının işi. 82 maçlık bir sezonda erkenden konuşmak tehlikeli bir iş. Böyle bir zihniyet seni cezalandıracaktır. Sezon bir maratondur. Benim işim oyunumu oynamak. Benim işim arkadaşlarıma yardım etmek ve onları daha da iyi yapmak. Benim işim takımımın kazanmasına yardımcı olmak, geleceği söylemek değil.

JJ_Kevin_Durant_7070-copy

Geçen ay 27. yaşıma girdim, kız arkadaşım doğum günüm için bu güzel lensleri olan büyük dijital kameralardan bir tane hediye etti. Büyürken, hediye olarak kamera alırdım ve hep aynı şeyi tekrarlardım: Kutusundan dışarı çıkartır ilk bir kaç gün doyasıya fotoğraf çeker sonra da o kamerayı hiç kullanmazdım. Ama bu sefer – nedenini bilmiyorum – bu kamerayı gittiğim her yere götürmeye başladım.

Kameranın arkasında olmak benim için yeni bir şey çünkü genelde kameranın önünde oluyorum. Fotoğrafçılara şimdiden çok fazla saygı duymaya başladım çünkü her zaman hazır olmalısın. Hiç bir anı kaçırmak istemiyorsun. Fotoğrafçılık hakkında en sevdiğim şey bu galiba.

İşte aşağıda sezon öncesi Memphis turunda çektiğim fotoğrafların bazıları. Benim favorim ise Ulusal Sivil Hakları Müzesi’nde yemek yemek için toplanmış oyuncuların olduğu fotoğraf. O an özel bir andı. Russ(Westbrook)’ın uçakta çekilmiş fotoğrafını da çok beğendim, bu adamı uçağın içinde etrafta dolanmıyorken görmek çok zor.

İşte benim ekibim, beraber mücadele ettiğim arkadaşlarım. Bazıları takıma daha bu sene katılan yeni kişiler; Serge, Russ, Nick gibi bazıları da hep benimle olan kişiler. Bu adamlar için her şeyi yaparım. Sezonla alakalı tahmin yapmayacağım ama şimdiden gördüğüm kadarıyla, şansımıza güveniyorum.

– Kevin Durant tarafından çekilen fotoğraflar –

Photo-Oct-15-2-56-28-AM1 Photo-Oct-15-3-15-18-AM1 Photo-Oct-15-5-54-04-AM1 Photo-Oct-15-6-21-33-AM1 Photo-Oct-15-6-22-04-AM1 Photo-Oct-15-6-48-50-AM1 Photo-Oct-15-6-57-04-AM1

Kaynak: Kevin Durant, The Players’ Tribune

Çeviri: Serkan Sargın

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir