NBA Günlükleri

Dallas Mavericks Raporu

Geçtiğimiz sezona rüya gibi başlayan Mavericks sezonu hüsranla kapatmıştı. Artık tüm ümitler gelecek sezona çevrilmişken hiç ummadığı birkaç tokat yemişti. Sezon öncesi DeAndre Jordan tarafından kelimenin tam anlamıyla tongaya düşürülen Dallas,tüm planlarını DeAndre Jordan’lı takıma göre ayarladığı için, DeAndre Jordan işi suya düşünce bir anda pota altını Zaza Pachulia’ya emanet etmek zorunda kaldı. Öte yandan geçen sezon en iyi oyuncusu olan Monta Ellis’i de kaybetmişken Dallas için playoffmuş şampiyonlukmuş tam anlamıyla hayal olmuştu. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de Nowitzki’nin milli takımda sergilediği felaket performans Mavericks taraftarında elde kalan tek yıldızın da artık takımı sırtalayamayacağı,hatta geçen seneki performansına çok uzak olacağı fikrini uyandırıyordu. Ancak hiç beklenmeyen bir şey oldu. Dallas sezona mükemmel girdi. Peki bu nasıl oldu?
Öncelikle Zaza Pachulia pota altında kendisinden beklenmeyecek seviyede katkı veriyor. 10.6 sayı 10 ribaund ortalaması tutturan Pachulia geçen sene sezona müthiş giren takımdaki mevkidaşı Tyson Chandler’ın istatistiklerini yakalamış durumda, belki Chandler’ın yaptığı herşeyi yapamıyor ama yine de takımın bu muazzam başlangıcında katkısı su götürmez bir gerçek. Diğer yandan Nowitzki efsanesi ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu her maç bize kanıtlamaya devam ediyor. Sezon öncesi üzerinde oluşan tüm soru işaretlerine maç başına 18.6 sayı,6.8 ribaund ortalamasıyla cevap veren Nowitzki %53 ile şut atıyor. 37  yaşındaki bu yaşıyan efsanenin hala üst düzey katkı verebilmesi, hala takımına liderlik edebilmesi bu oyunun sadece bir oyundan daha fazlası olduğunu yüzümüze yüzümüze çarpıyor. Ve gelelim asıl nedene: RICK CARLISLE !! Yukarıda Dallasın performansıyla ilgili bazı noktalara değinmiş olabilirim ama bu başarının ana ve asıl kahramanı kesinlikle Rick Carlisle’dır.Rick Carlisle’ın şu bench oyunculardan şu katkıları alması muazzam değil de nedir ?
Charlie Villanueva : 7.1 sayı
Dwight Powell : 10.2 sayı
Raymond Felton : 8.5 sayı
Devin Harris : 7.6 sayı
J.J Barea : 8.2 sayı
John Jenkins : 6.0 sayı
Peki takımın kötü giden yanları yok mu ? Tabi ki var.
Varan 1: Geçtiğimiz sezonun başında Houston’dan büyük umutlarla getirtilen Chandler Parsons bu sene de istenilen seviyenin çok uzağında.
Varan 2: NBA’de büyük bir trend olan 3&D shooting guardların en önemli temsilcilerinden olan Wesley Matthews sadece %31 ile üçlük atıyor.
Varan 3: Point guard ikilisi Deron Williams ve Raymond Felton’dan oluştuğundan, hızlı ve çevik point guardlar tarafından savunmayı adeta katlediyor.
Herşeye rağmen Dallas Mavericks beklentilerin çok üstünde bir performansla yoluna devam ediyor.Ben yine de playoff yapamayacaklarını düşünsem de yazımı şu üç kelimeyle bitirmek istiyorum.
RICK CARLISLE EFFECT !!!!
Yazar: Mert Alkış

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir