NBA Günlükleri

Draft Olmasını Beklediğimiz Türk Oyuncular

Bu yazı dizime giriş olarak ” Draft Olan Türk Oyuncular ” yazısı ile başlamıştım hatırlarsanız. Artık asıl konuya geçiyorum ve ilk isim tabi ki de Furkan Korkmaz. Furkan 2016 seçmelerinde bir aksilik olmazsa kesin ilk turdan seçilecek.

Furkan Korkmaz; 24 Temmuz 1997 yılında İstanbul,Bakırköy’de doğdu. Kendisi şuan 2.02 metre boyunda ve şutör guard pozisyonunda oynuyor. 2012 yılında Yeşilyurt Spor Kulübü’nden, Anadolu Efes’e katıldı. Anadolu Efes ile ilk yılında altyapıda Yıldız takımda yer aldı. 2013-2014 sezonunda Anadolu Efes’in pilot takımı Pertevniyal ile Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde mücadele eden Furkan halen kariyerine Anadolu Efes’te devam ediyor. Kendisi 2015 yılında All Star kadrosunda yer alırken aynı zamanda Smaç yarışmasında da final müsabakasında mücadele etti.

2012-2013 sezonunda Anadolu Efes Yıldız takımı ile şampiyonluk yaşayan Furkan aynı sezon Ukrayna’da düzenlenen Avrupa Yıldızlar Basketbol Şampiyonası’nda Milli Takım ile mücadele ederken 25.3 sayı ortalaması ile bu alanda lider oldu.

2013-2014 sezonunda Pertevniyal ile Türkiye Gençler Basketbol Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Furkan, aynı sezon Genç Milli Takım ile Konya’da düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda da mutlu sona ulaştı.

indir

2015 yılında Yunanistan’da düzenlenen U19 Genç Erkekler Dünya Şampiyonası’nda 7 maç sonunda 13.7 sayı, 4.3 ribaunt, 1.9 asist ve 2.1 top çalma ortalamaları ile turnuvanın en iyi beşine seçilirken bronz madalyayı da ülkemize getirdi. Furkan yine 2015 yılında düzenlenen U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda milli takım ile gümüş madalya kazanırken burada da turnuvanın en iyi beşine seçildi. A Milli Takım ile de 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele etti ve oynayan en genç isim oldu.

Furkan Korkmaz üç sayılık isabetleri, potaya yüklenmeleri, yaşına göre olgun oyunu, etkili smaç basketleri ve iyi savunması ile çok göze çarpan bir isim iken özellikle NBA gözlemcilerinin yakından takip ettiği isimler arasında başlarda geliyor, ayrıca dün  Anadolu Efes – Cedevita Zagreb karşılaşmasını Lakers, Sixers, Hawks ve Celtics gözlemcileri Furkan için takip etti. Başta Kaan Kural, İsmet Badem, Murat Kosova gibi isimlerin ben Furkan için çok olumlu görüşlerini her zaman dinliyorum ve gerçekten onlar gibi bende Furkan’da çok büyük bir potansiyel görüyorum. Furkan yıldız bir oyuncu olabilecek bir potansiyelde ama bu potansiyele ulaşmak yada geçmek için gerçekten çok çalışması ve maçlarda iyi süreler almaya devam etmesi gerekli.

Furkan için beklenen Draft sıralaması şuanda ilk 15 içinde gözüküyor ama Furkan sezon sonuna kadar yapacakları ile bu sıralamayı biraz daha yukarıya taşıyabilir.

Draft olma ihtimali: 10/10

Tahmini Draft Aralığı : 7-18

Draf Olması Beklenilen Yıl : 2016, 10/10

Berkant Güney

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir